Výhled pro zlato na roky 2022 a 2023 aneb Co říkají osmiletý a americký prezidentský cyklus k současnému vývoji na trhu se žlutým kovem?

Cena zlata v dolarech nabrala v posledních týdnech jižní kurz. Důvodů najdeme ve finančním éteru mnoho. Hovoří se o silném dolaru, růstu úrokových sazeb, cenové manipulaci, vybírání likvidity ze strany investorů nebo o zvýšení cla na zlato v Indii. Hlavní otázkou každopádně zůstává, zda již vyvrcholil aktuální osmiletý cenový cyklus, a zda tedy trh zahájil sestup na osmileté dno.

Z pohledu cyklů nemá trh se zlatem tak dlouhou historii jako například akciové indexy. Cykly na trhu se zlatem se v podstatě sledují od 70. let 20. století, kdy došlo k takzvanému uzavření zlatého okna ze strany amerického prezidenta Richarda Nixona. V srpnu 1971 totiž zlato přestalo být svázané s americkým dolarem (respektive dolar se zlatem) v pevném kurzu 35 USD za trojskou unci.

Od té doby je na trhu se zlatem patrný poměrně přesný dlouhodobý cyklus. Konkrétně se jedná o cykly v délce 7,8 roku neboli 94 měsíců s přesahem +/- 8 měsíců. Cykly se měří od cenového dna k dalšímu významnému cenovému dnu. V uplynulých 50 letech nastala cenová dna tohoto osmiletého cyklu již 6krát, a to konkrétně v letech 1976, 1985, 1993, 2000 (dvojité cenové dno v letech 1999 a 2001), 2008 a 2015.

V roce 2022 trh vstoupil do 7. roku aktuálního osmiletého cyklu. Vyvrcholil tento dvojitým nárazem na cenu 2 075 USD za unci v srpnu 2020, respektive 2 070 USD za unci v březnu 2022? Další podstatnou otázkou je, zda cenové dno tohoto cyklu nastane přibližně ve stejném časovém horizontu jako v předešlých případech. Pokud ano, ideálním termínem pro konec osmiletého cyklu je únor 2023 až červen 2024. V minulosti však došlo při tvorbě dlouhodobého dna několikrát také k destrukci délky cyklu (jeho zkrácení či prodloužení). Proto není vyloučeno, že trh již padá rovnou nyní k osmiletému dnu (naznačuje to struktura COT, k níž se ještě dostaneme).

Měsíční graf s 8letými cykly

Dále je v rámci teorie cyklů vysledováno, že se hlavní cykly skládají zpravidla ze 2 nebo 3 menších cyklů, případně z kombinace obojího. Osmileté cykly se dělily zpravidla na 3 podcykly o průměrné délce 31,3 měsíce. A tyto 31,3měsíční cykly se v některých případech dělily na 3 menší podcykly o průměrné délce 11 měsíců, v jiných případech pak na 2 podcykly o průměrné délce necelých 16 měsíců.

Týdenní graf zlata _31měsíční cykly

V jaké fázi cyklu se tedy trh se zlatem nyní nachází? Aktuálně je v pozdní fázi osmiletého cyklu, který začal v prosinci 2015, a současně ve třetím 31,3měsíčním cyklu. Předešlé dva 31,3měsíční cykly, které začaly v prosinci 2015 a srpnu 2018, se skládaly ze 3 podcyklů o délce 11 měsíců. Ale současný poslední 31,3měsíční cyklus, který začal v březnu 2021, se zřejmě nebude skládat ze 3 podcyklů, ale pouze ze dvou 16měsíčních cyklů. A v současnosti se blíží toto 16měsíční cenové dno, které má nastat ideálně v červenci 2022 (+/- 3 měsíce). Proto zřejmě tak strmý výprodej od historického vrcholu, protože korekce v polovině cyklů jsou často mnohem prudší než ty v jejich třetině.

Jakmile tento pokles skončí, nastane poslední 16měsíční cyklus v rámci 31,3měsíčního a zároveň v rámci osmiletého cyklu. Očekává se, že tento cyklus nebude příliš agresivní, co se týče růstu ceny. Na konci dlouhodobých cyklů totiž ceny aktiv klesají. Proto lze očekávat spíše maximálně 2-5měsíční rally a pak opět pokles ke dnu jak 16měsíčního, tak 31,3měsíčního a zároveň osmiletého cyklu.

Technicky by měl současný propad dospět na dočasné dno v rozpětí 1 750 až 1 720 USD za unci (v pátek 8. července cena krátkodobě klesla až na 1 728 USD za unci), případně by trh mohl opět testovat cenu okolo hladiny 1 675 USD z března 2021. Časově je možné, že toto dno nastane přesně uprostřed odhadované doby (nyní v červenci), případně že se vytvoří v době některého dalšího zasedání americké centrální banky (26.-27. 7. nebo 20.-21. 9.). Pozdější termíny zasedání FOMC již nezapadají do časového okna pro tento cyklus.

Následně by měla přijít zmiňovaná finální rally. Podle její agresivity by se mohlo dát vyhodnotit, jak dopadne celý osmiletý cyklus. Pokud bude růst mírný (což je předpoklad), cena by mohla vystoupat do pásma 1 800 až 1 920 USD za unci. V případě agresivního růstu by mohlo dojít k testu úrovně 2 000 USD. A pokud by došlo na velice agresivní scénář, je ve hře otestování historického maxima, případně jeho posun. Této variantě ale nyní přisuzuji nejmenší pravděpodobnost.

Pokud se kurz zlata ze současných hodnot vrátí jen nepatrně výše, cenový cíl pro osmileté dno se může nacházet dokonce v oblasti 1 300 až 1 450 USD za unci. Jedná se o zónu, kterou trh nebyl schopen prorazit vzhůru v letech 2013-2019 (původně tedy velice silná rezistence, která je nyní vzdálenou podporou). Tyto ceny se mohou v současném kontextu jevit jako velice nízké, ale i v předešlém osmiletém cyklu testoval trh předchozí silnou podporu (původní rezistenci), která se nacházela u 1 000 USD za unci, a byla tak vzdálena až 45 % od tehdejšího vrcholu.

Pokud by se zlatu podařilo posílit agresivněji, cenové dno pro osmiletý cyklus může být v pásmu 1 450 až 1 675 USD za unci. V případě dosažení nového vrcholu v nadcházejících měsících nelze přesně odhadnout, kde by mohlo následně ležet finální osmileté dno, ale za logickou hranici lze považovat poslední dno 31,3měsíčního cyklu, což je cena 1 675 USD, které bylo dosaženo v březnu 2021 a následně bylo testována flash crashem v srpnu 2021.

Je symbolické, že současný propad ceny zlata probíhá zároveň s posilováním dolaru. Ten je nyní zřejmě pod vlivem takzvaného prezidentského cyklu. Od roku 1984 bylo vysledováno, že dolar utvořil 16letý vrchol, pokud byl americkým prezidentem republikán, zatímco když byl zvolen demokratický prezident, jednalo se o 16leté dno následované růstem. Podle této teorie by mohl dolar sílit minimálně po toto funkční období demokratického prezidenta.

Na začátku roku 2021 (kdy přebíral Joe Biden klíče od Bílého domu) utvořil dolarový index dno na 89,2 bodu, jež otestoval ještě v červnu téhož roku. Poté nastoupil index strmý 20% růst na současné úrovně. Na 109,7 bodu je silná rezistence, ale pokud by byla tato zóna proobchodována, je další nevyplněná oblast až kolem 116,7 až 120 bodů ze začátku roku 2002. Když byl dolar naposledy na těchto hodnotách, zlato se obchodovalo za 255-350 USD za unci.

Dalším argumentem pro nastávající tvorbu významného cenového dna na trhu se zlatem je agresivní snižování čistých prodejních pozic (net SHORT) ze strany komerčních obchodníků (commercials), kteří jsou považováni na burze COMEX za hlavní skupinu obchodníků (a zřejmě i za insidery). Od března 2022 došlo k prudkému poklesu jejich net SHORT pozic na nejnižší úrovně za tři roky.

Rozborem struktury COT se zabývám pravidelně a nechci nyní zacházet do přílišných detailů. Na grafu níže bych v jednoduchosti ukázal, že v minulosti znamenaly nízké net SHORT pozice (okolo nuly) vždy významné dno na trhu se zlatem. Naposledy to bylo na konci roku 2015 (osmileté dno) a také v srpnu 2018 (dno druhého 31,3měsíčního cyklu). V letošním roce zatím došlo při pádu ceny ke snížení z 305 000 na aktuálních 166 000 kontraktů (16,6 milionu uncí). Nedomnívám se, že se commercials podaří srazit pozice k nule, ale jistě ještě existuje prostor pro pokles do oblasti 100 000 až 50 000 kontraktů. To by znamenalo zajisté i další pád ceny zlata. Avšak již současné hodnoty net SHORT pozic jsou natolik býčí, že dno určitého významu se může formovat (16měsíční), následované krátkodobým růstem, po kterém by mohl přijít finální výprodej.

COT na zlatě za posledních 9 let

Z uvedeného vyplývá, že nejbližší měsíce nemusejí být spojeny se zrovna optimistickými vyhlídkami pro dolarovou cenu zlata. Ale pro českého investora, který nakupuje zlato v korunách, se toho zatím mnoho nemění. Cena zlata v českých korunách se díky silnému dolaru pohybuje od začátku dubna do strany a drží podporu na 42 000 Kč za unci. Další silná zóna je na 40 000 Kč za unci.

Zlato graf denní v CZK

Závěrem povzbudivá zpráva: Jakmile bude završen osmiletý cyklus, nastane další takový cyklus. Začátky všech cyklů s sebou přinášejí solidní růsty, a proto i v tomto případě lze čekat minimálně dvouletý, ale pravděpodobně víceletý růst ceny zlata. Setkal jsem se navíc s názorem, který ale nemůže být kvůli "krátké" historii cyklů ověřen, že je trh se zlatem v podstatě ve velkém 24letém cyklu, který je tvořen přesně třemi osmiletými cykly, a tento velký cyklus začal v letech 1999-2001. Tehdy kurz zlata dosedl na dno na 255 USD za unci a v rámci tohoto cyklu dokázala jeho cena vzrůst na osminásobek. Pokud by tedy trh po letech 2023-2024 vstoupil do nového 24letého cyklu, cenový vývoj by mohl být skutečně překotný. Ale to již není předmětem tohoto textu.

Dlouhodobí investoři do zlata budou zřejmě muset přečkat období dočasně nižších dolarových cen či vývoje do strany (v případě českých korun) a vydržet ukončení nadřazenějšího cyklu. Teprve poté přijde odměna za trpělivost a odhodlání zůstat na trhu, který dočasně neroste.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
8. 12. 2022 9:08
Petr Žabža (Air Bank): Dlouhodobě jednoznačně preferuji akcie, technologické tituly budou opět…
Americké akcie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat