20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Pokles cen kovů zkraje minulého týdne byl odvrácen a zlato nakonec zakončilo týdenní obchodování prakticky beze změny. Cena stříbra dokonce vzrostla o 1,5 %, a poměr cen obou kovů se tak snížil na 76 ku 1. Stříbro je tím vůči zlatu nejdražší za uplynulých osm měsíců.
Ceny zlata i stříbra se vyšplhaly na několikaměsíční maxima, pokles před zasedáním Fedu tentokrát nenastal. Poslední zasedání FOMC vyvolaly většinou na trhu s kovy výprodej, nyní se ale naopak čeká ubrání plynu při zvyšování sazeb, a tak kurzy zlata a stříbra neklesly na nová minima.
Cena zlata navíc v úterý 13. prosince po zveřejnění dat o americké inflaci prorazila silnou rezistenci u 200denního průměru a spotová cena dokázala uzavřít nad vrcholem 1 808 USD za unci z 10. srpna. Také nejaktivnější únorový kontrakt prorazil těsně tento vrchol. Nyní je důležité, aby trh se zlatem dokázal i na týdenní bázi uzavřít nad touto cenou. Podaří se mu to? Mnohé naznačí již výsledek zasedání FOMC ve středu večer.
Cena stříbra je nejvýše od letošního dubna. Trh je již dokonce v 15. týdnu primárního cyklu, který začal 1. září. Primární vrchol tak může přijít každým dnem, ale nejpozději během následujících 6 týdnů, jelikož průměrná horní hranice délky tohoto cyklu je 21 týdnů. Trh se zlatem je naproti tomu teprve v 6. týdnu primárního cyklu.
Z technického hlediska došlo na trhu se zlatem na začátku listopadu ke zlomení sestupné linie rezistence, což byl první potřebný krok pro otočku býčím směrem. V úterý 13. prosince došlo k dalšímu optimistickému momentu, a to dosažení nové nejvyšší ceny v 6. týdnu aktuálního primárního cyklu. V medvědích primárních cyklech se totiž tvoří jejich vrchol právě ve 2. až 5. týdnu. Jelikož zlato utvořilo další vyšší cenu po 5. týdnu, zvýšila se pravděpodobnost, že tento primární cyklus bude mít býčí vývoj a cena bude růst třeba i několik týdnů. Ovšem nyní je cyklus ve své první třetině a nedivil bych se, pokud by právě po zasedání FOMC přišla korekce do pásma zhruba 1 760 až 1 720 USD za unci.
Pokud se býčí primární cyklus potvrdí, je jeho cílová úroveň někde v rozmezí 1 900 až 1 960 USD za unci. Má trh šanci překonat následně i hladinu 2 000 USD a dosavadní historický vrchol? To bude záležet na tom, zda již nastal konec 8letého cyklu. Trojité cenové dno z konce září, poloviny října a začátku listopadu by mohlo být teoretickým kandidátem na 8leté minimum, byť by nastalo o něco dříve. Došlo by tak k takzvané časové destrukci, jako ostatně na konci dlouhých cyklů již několikrát.
Momentálně se ale k této variantě vývoje nepřikláním. Cyklicky se jeví situace spíše tak, že zmíněné trojité dno bylo střednědobým (16měsíčním) minimem a po završení aktuálního růstu přijde finální výprodej v rámci 8letého cyklu. Jeho dno má totiž nastat ideálně mezi prosincem 2023 a červencem 2024.
Uvidíme, jakou další trajektorii měnové politiky po zasedání FOMC naznačí předseda Fedu Jerome Powell. Začala se totiž rýsovat varianta sice méně agresivního utahování měnové politiky, ale v delším časovém horizontu a s vyšší cílovou úrovní sazeb. A než pak dojde k otočení kormidla směrem k opětovnému uvolňování měnové politiky, mohl by právě tento scénář být tím, co by poslalo trh se zlatem na zmiňované 8leté dno.