M&A 2010: (Namydlené) schody do nebe

Fúze a akvizice (M&A) jsou po dvou letech strávených v komatu zpět. Ve druhé polovině roku počet i objem obchodů postupně nabíral na síle; na jeho konci pak už oblast M&A tančila v rytmu kvapíku.

Svědčí o tom i listopadový čísla, podle kterých jen ocenění šesti největších transakcí dosáhlo 135 miliard dolarů. Společně s tím se trh raduje i z toho, že narozdíl od předchozích pokrizových návratů k životu je nyní aktivita patrná v podstatě ve všech sektorech. I přes tyto zdravé základy ale není na škodu jistá dávka opatrnosti říká zástupce ředitele investičního bankovnictví londýnské centrály HSBC Jan Vacl.

Investiční web (IW): Mnozí experti předpovídají, že M&A nadále porostou. Bernstein Research například predikuje posílení o 35% v letošním a 23% v příštím roce. Jste podobně optimistický?

Jan Vacl (JV): Ta aktivita skutečně postupně roste. Podporuje ji víra, že se budou lepšit jak výsledky firem, tak i makroekonomické údaje. Což nezměnil ani fakt, že se ne všechna dosavadní očekávání prozatím naplnila. Pokud tak nedojde k nějakým zásadním výkyvům, a nebo šokům je možné očekávat, že oblast M&A poroste nejen v roce 2010, ale i v dalších dvou letech.

IW: Zaměřme se na ony možné šoky: některé centrální banky už utahují monetární politiku, další, včetně FEDu, se na to letos chystají. Jak výrazně to může ovlivnit M&A?

pokud nedojde k nějakým zásadním výkyvům, a nebo šokům je možné očekávat, že oblast fúzí a akvizic poroste nejen v roce 2010, ale i v dalších dvou letech

JV: Tak ta možnost tu jistě je. Nicméně, ten vývoj je v posledním roce, možná dvou letech, poměrně předvídatelný. To nejhorší přišlo v roce 2008, kdy peníze z trhů takřka zmizely. Centrální banky na to reagovaly tak, že přistoupily ke kvantitativnímu uvolňování, a nebo obecněji k výraznému uvolňování měnové politiky. Čehož spousta firem využila. A to buď ke zlepšení svých účetních rozvah, a nebo k přípravě na nákupy svých konkurentů, na expanzi. No a nyní přichází období, kdy je ta pravděpodobnost, že monetární politika zůstane uvolněná, menší než možnost, že začne její utahování. Což se ví a firmy by tak na to měly být připravené. To, jak se na to skutečně jednotlivé firmy připravily, přitom odliší ty, kteří krizi zvládli a ty, kteří ji nezvládli; jinými slovy, bude to určovat vítěze a poražené.

nyní přichází období, kdy zůstane monetární politika uvolněná a firmy by na to měly být připravené

IW: Někteří analytici mluví o tom, že akciové trhy předběhly stav reálné ekonomiky, a že se do té reality budu muset dříve a nebo později vrátit – to znamená, že dojde k jisté korekci. Řekněme, že mají pravdu. Jak moc by se to dotklo fúzí a akvizicí?

JV: Může se stát, že majitel, který zvažoval odprodej divize a nebo celé společnosti, tento krok odloží. A to poté co uvidí ocenění konkurence, a nebo své vlastní ocenění klesat ,a nebo stagnovat. Na druhou stranu může potenciální zájemce o obchod odradit i to, že trhy nebo ocenění budou růst příliš rychle. Jisté je, že dříve a nebo později dosáhneme jistého ekvilibria, a nebo ceny, za kterou jsou ti agresivnější ochotni nakupovat a ti, kteří se rozhodli k prodeji, ochotní prodávat. To je budoucnost. Už nyní pak platí, že se akciové trhy odrazily od svých minimálních úrovní a chuť prodávat společně s tím narostla.

IW: Vedle utažení monetární politiky a poklesu akciových trhů – a pochopitelně případného zastavení růstu globální ekonomiky – které další faktory vývoj M&A mohou ovlivnit?

primární z pohledu důvěry v oživení ekonomiky pak bude chuť domácností utrácet - pokud ta poroste, dodá to manažerům, kteří jsou zodpovědní za nákupy a prodeje, důvěru

JV: Těch faktorů je mnoho. A určitě platí, že vždy závisí na konkrétním sektoru a v rámci sektoru pak na tom, jak jsou konkrétní firmy na fúze a akvizice připravené: jaký mají přístup ke kapitálu a jak moc kapitálu na případné investice už mají. Nicméně, obecně platí, že ty tři faktory, které jste jmenoval, jsou ty hlavní. Primární z pohledu důvěry v oživení ekonomiky pak bude chuť domácností utrácet. Pokud ta poroste, dodá to manažerům, kteří jsou zodpovědní za nákupy a prodeje, důvěru. A o tu by se mohli opřít při svém rozhodování, zda zainvestovat miliardy dolarů svých akcionářů a koupit konkurenci či expandovat.

IW: Předchozí bráno v potaz, měli by investoři brát M&A jako oblast, která jim v roce 2010 vydělá – případně na které sektory by se v souvislosti s tím měli zaměřit?

investiční strategie pro tento rok by měla být pořád stejná - to znamená zaměřit se na ty firmy, kterým dlouhodobě věříte, které očekáváte, že budou prosperovat

JV: Já si myslím, že by M&A mohly přispět k větším než obvyklým výnosům. To se ale týká těch, kteří si vybírají jednotlivé tituly. Což znamená, že v tomto ohledu rok 2010 nebude jiný než kterýkoli jiný. Myslet si, že v roce 2010 bude spousta M&A transakcí a proto je potřeba se zabývat zvlášť touto oblastí by možná bylo trochu riskantní. Myslím si, že ta investiční strategie pro tento rok by měla být pořád stejná. To znamená zaměřit se na ty firmy, kterým dlouhodobě věříte, které očekáváte, že budou prosperovat. A pokud dojde k nějakému nárůstu právě kvůli M&A aktivitám tak to prostě berte jako extra bonus.

IW: Kdo, a nebo co by se letos mohlo stát podle vás v rámci M&A jakýmsi černým koněm?

JV: Já myslím, že by to mohl být maloobchod – supermarkety a nebo maloobchodní řetězce.

Roman Chlupatý, Londýn

Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat