Posedlost sazbami ve světle úroků pro lidi

Ceny jsou v ekonomii a ve financích velice důležité. A v moderních ekonomických modelech je nejdůležitější cenou samotná cena peněz, také známá jako úroková sazba. Ale není už toho chaosu kolem úroků v poslední době trochu moc?
Diskuze okolo úrokových sazeb se v posledních měsících rozhořely naplno, otázkou ale je, zda to není tak trochu zbytečné a zda nejsou úrokové sazby špatný cíl, na který se všichni zaměřují.
Fed kontroluje důležitou úrokovou sazbu, skrze kterou ovlivňuje cenu peněz na overnight trhu. Jako monopolní dodavatel rezerv do bankovního systému je Fed tím článkem, který určuje cenu, ne tím, který se musí ceně přizpůsobit. Ale tato overnight sazba je pouze jednou z mnoha sazeb, a přestože je důležitá, nemusí mít nezbytně rozhodující vliv na směřování ekonomiky.
Za posledních 7 let se Američané naučili jednu věc - snižování úrokových sazeb není příliš mocný nástroj měnové politiky. Koneckonců, člověk by si myslel, že 0% úrokové sazby by měly vést k tomu, že "peníze budou zdarma". Skutečné úrokové sazby ale nejsou tak nízké, jak si někteří lidé myslí. Například sazba, která nejvíce ovlivňuje trh s bydlením (což je pravděpodobně nejdůležitější aktivum v ekonomice), se za posledních deset let výrazně neměnila.
A zde je zakopán pes. I když je overnight úrok referenční sazbou, na ekonomiku má poněkud nejasný dopad. Fakt, že banka si může půjčit peníze za nulový úrok, nemá nakonec žádný podstatný vliv na to, zda si člověk může dovolit pořídit hypotéku s úrokem 4 %. Kontrola krátkodobých sazeb ze strany Fedu se nemusí vždy projevit i na delším konci úrokové křivky.
I když je dnes jasné, že změny v měnové politice vykonávané prostřednictvím overnight sazeb nemají na ekonomiku takový vliv, jak mnozí očekávají, stejně se na "základní úrok" všichni zaměřují jako na faktor, který hýbe světem. Posedlost úrokovými sazbami a kroky Fedu vede investory k tomu, že ztrácejí přehled o těch jevech, které jim mohou pomoci v době, kdy to potřebují.
Zdroj: Pragmatic Capitalism
Aktuality

