Strach zabíjí vaše investice

Wayne Gretzky, bývalý kanadský hokejista považovaný za nejlepšího hráče v historii NHL a možná i nejlepšího hráče hokeje vůbec, s oblibou říkal: "Ze střel, které nevyšlete, jich branku mine 100 %." Mimo led nicméně Gretzky působí poněkud méně odvážným dojmem. "Riskování nemám v krvi. Od věcí, kterým nerozumím, se raději držím dále," říká legenda s přezdívkou The Great One. Věta o nevyužitých příležitostech přitom nemá cenu zlata jen v hokeji.

Podle dvou investičních výzkumů publikovaných na začátku listopadu se většina investorů chová spíše jako Gretzky bez bruslí a hokejové výstroje. Velké množství lidí se kvůli finanční krizi z roku 2008 stále vyhýbá finančním trhům a své peníze namísto dalšího zhodnocování drží v hotovosti.

Hotovost není král

Výzkum investiční společnosti BlackRock, která se po celém světě dotazovala více než 17 tisíc investorů, zjistil, že zatímco americké akciové indexy prakticky každý týden přepisují historická maxima, "většina investorů není ochotna přijmout vyšší míru rizika pro znásobení svých zisků na finančních trzích". Ve Spojených státech mají lidé podle výzkumu BlackRock do akcií zainvestováno pouze 7 % a do dluhopisů 18 % svých investičních finančních prostředků, zatímco plných 48 % prostředků drží v hotovosti.

Jedno ze základních pravidel (berme je samozřejmě s rezervou) přitom říká, že by lidé do akcií měli investovat tolik procent svých volných prostředků, kolik odpovídá výsledku rovnice "sto mínus věk investora".

Podle druhého výzkumu, tentokrát od Investment Company Institute, dávají lidé, kteří investují prostřednictvím podílových fondů, přednost nízkým výnosům spojeným s minimálním rizikem. "Lidé investují konzervativněji než před rokem 2008," uvádí se ve zprávě k výzkumu. "Dramatický pád ceny akcií mezi říjnem 2007 a březnem 2009 v lidech zanechal obrovský strach," komentuje výsledek Sarah Holdenová z Investment Company Institute.

Podle BlackRock i Investment Company Institute stojí za nedůvěrou investorů v burzy a finanční trhy obecně nejen celosvětové problémy fiskální politiky, ale i četné geopolitické hrozby. Investoři se stále dohadují, jakým směrem se akcie vydají, až americká centrální banka začne zavírat přívod levných peněz, a příliš jistoty jim nepřidává ani stále neklidná Severní Korea nebo napětí v oblasti Středního východu.

Podle většiny analytiků se však investoři o velké investiční příležitosti nechávají připravit zbytečně. Kdyby totiž rezignovali na sledování světových událostí a soustředili se výhradně na akciové a dluhopisové trhy, došli by k jednoznačnému závěru, že riziko, jež bylo potřeba při investování na burzách v posledních měsících podstoupit, bylo zcela zanedbatelné.

Odchod z burzy riziko ztrát neeliminuje

Konzervativní investoři jistě namítnou, že po bitvě je každý generál, podle šéfa oddělení tržních strategií ve společnosti Russell Investment Steva Wooda se ale na celou věc dá nahlížet i z jiné perspektivy. "Investoři, kteří své peníze spravují extrémně konzervativně, ve výsledku podstupují mnohem větší riziko, než kdyby šli na burzu nebo dluhopisový trh," říká. "S nízkým rizikem jsou spojeny velmi nízké, nulové a v některých případech i záporné výnosy investic." Nedůvěřiví lidé, kteří vyhledávají investice slibující nulové riziko, si podle Wooda stále nejsou schopni uvědomit, že nic takového neexistuje.

Analytici se navíc poměrně překvapivě shodují, že pokud existuje něco jako "bezpečná investice", je to právě velkým množstvím lidí přehlížená burza. Jako doklad této skutečnosti často využívají americký akciový index S&P 500, jenž za posledních pět let vzrostl z 800 bodů na 1 800 bodů, což implikuje průměrný roční zisk kolem 15 %. Za posledních deset let se pak průměrný roční zisk při investici do ETF kopírujícího výkonnost indexu S&P 500 pohybuje navzdory výprodejům způsobeným poslední finanční krizí kolem 7,5 %.

"Na burze samozřejmě zcela bez rizika investovat nelze," říká Rob Kron z investiční společnosti BlackRock. "Riziku ztrát se ale na druhou stranu nevyhnete ani tehdy, když se rozhodnete burzu zatratit," dodává. "Jakákoli správa peněz je svým druhem investice a jak všichni dobře víme, investice a riziko jsou jako rub a líc – jedno bez druhého nemůže existovat."

Není nic špatného na tom, když investor přizná, že se často chová jako obezřetný Gretzky. Důležité ale je, aby své střely na bránu neodkládal tak dlouho, až nakonec nebude mít čím a na co vystřelit. Lidé, kteří svůj strach z burzy stále vysvětlují pádem Lehman Brothers, by si měli uvědomit, že kvůli své pasivitě přicházejí o mnohem více, než kolik by i podle nejčernějších scénářů akciových skeptiků mohli ztratit, kdyby své investiční portfolio obohatili například o indexové ETF.

Zdroj:
MarketWatch
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Chyby v investování
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat