Co musíte dnes vědět (2. července)

Jak dopadlo úterní obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, čím šéf Fedu Jerome Powell nepochybně naštval prezidenta Donalda Trumpa a jaké signály vysílá trh s bitcoinem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý uzavřely smíšeně. Trh reagoval na hlasování o Trumpově balíčku i výroky šéfa Fedu
Americké akcie zahájily třetí čtvrtletí smíšeně. Investoři se stahovali z technologických titulů a přesouvali se do defenzivnějších sektorů, především zdravotnictví. Senátem prošel Trumpův daňový a výdajový zákon. Po skončení obchodování velké americké banky oznámily nové plány na výplaty dividend a zpětné odkupy akcií. Index Dow vzrostl o 0,91 % na 44 494,94 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,11 % na 6 198,01 bodu a technologický Nasdaq Composite ztratil 0,82 % a uzavřel na 20 202,89 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 0,60 % na 16,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 4,245 %. Ceny ropy stouply zhruba o půl procenta, zlato zdražilo o procento, dolarový index dále mírně klesl na 96,65 bodu a bitcoin na konci dne ztrácel asi 1,3 % a obchodoval se za zhruba 105 800 USD.
2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Ve středu pozornosti bylo fórum Evropské centrální banky v portugalské Sintře. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,21 % na 540,25 bodu, německý DAX oslabil o 0,99 % na 23 673,29 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,04 % na 7 662,59 bodu, zatímco britský FTSE 100 zpevnil o 0,28 % na 8 785,33 bodu.
3. Pražská burza v úterý oslabila, index PX klesl o 0,28 %
Pražská burza zakončila úterní seanci v červených číslech. Index PX klesl o 0,28 % na 2 151,25 bodu. Pod nulu burzu stáhly hlavně akcie ČEZ, Erste a Monety. Naopak výraznějšímu poklesu trhu bránily akcie strojírenského podniku Doosan Škoda Power, Komerční banky nebo Kofoly ČeskoSlovensko.
4. Očekávané události
Středa na makrodata bohatá nebude. Ze zajímavějších údajů vyjdou jen nezaměstnanost za eurozónu a odpoledne ve Spojených státech zpráva ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Kdyby nebyla Trumpova cla, sazby už by byly nižší, prohlásil Powell
Guvernér americké centrální banky Jerome Powell v úterý uvedl, že by americká centrální banka již zřejmě uvolnila měnovou politiku, nebýt cel prezidenta Donalda Trumpa. Na otázku, zda by mohlo dojít ke snížení sazeb už v červenci, Powell odpověděl, že to nelze říci, a zdůraznil, že rozhodnutí bude záviset na datech. Podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME trh očekává s pravděpodobností přes 76 %, že sazby v červenci zůstanou beze změny.
6. Americká bankovní asociace vyjádřila podporu Trumpovu kontroverznímu daňovému zákonu
Přestože zákon s názvem One Big Beautiful Bill Act (OBBBA) prosazovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem z mnoha směrů čelí ostré kritice, některé banky jej podporují jako potřebný impulz pro americkou ekonomiku. Americká bankovní asociace vyjádřila silnou podporu zákonu kvůli úlevám na daních. Podle Davida Seifa z Nomury by zákon mohl být "téměř nepochybně přínosem" pro ekonomiku, zvláště s ohledem na očekávané zvýšení daní v příštím roce, až vyprší ustanovení Trumpovy daňové reformy z roku 2017.
7. Fáze měnové politiky ECB zaměřená na návrat inflace k cíli skončila, řekl její hlavní ekonom
Fáze měnové politiky Evropské centrální banky zaměřená na zkrocení a stabilizaci inflace kolem 2% cíle skončila, řekl hlavní ekonom měnové autority eurozóny Philip Lane. Dodal, že banka se bude nadále řídit daty, ale nebude reagovat na izolované výkyvy inflace.
8. Meziroční inflace v eurozóně v červnu stoupla na 2 %
Meziroční inflace v eurozóně v červnu vzrostla o desetinu procentního bodu na 2 %, ukázala předběžná data evropského statistického úřadu Eurostat. Výsledek je v souladu s očekáváním ekonomů a odpovídá cíli Evropské centrální banky.
9. Akcionáři rozhodli, KARO Leather zamíří na hlavní trh pražské burzy
Akcionáři společnosti KARO Leather, českého zpracovatele kůží pro nábytkářský a obuvní průmysl, na valné hromadě jednomyslně odhlasovali přesun akcií firmy na hlavní trh pražské burzy. Představenstvo tím získalo mandát k realizaci nezbytných kroků. Předpokládá se, že by se s akciemi KARO Leather mohlo obchodovat na hlavním trhu pražské burzy od ledna příštího roku.
10. Úrokové sazby v Británii budou zřejmě dále pozvolna klesat, řekl guvernér Bank of England
Guvernér britské centrální banky Andrew Bailey v úterý pro CNBC uvedl, že lze očekávat pokračování trendu pozvolného poklesu úrokových sazeb britské měnové autority. Centrální banka se podle něj snaží vybalancovat krocení inflace a podporu slabého hospodářského růstu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Vsadíte si (zase) na bitcoin?
V uplynulých dvou týdnech vývoj kolem bitcoinu ukázal, proč by investiční rozhodnutí neměla být činěna jen na základě vývoje ceny. Navzdory geopolitickému napětí, které srazilo cenu až na 98 000 dolarů, zůstávaly fundamenty silné. Přílivy peněz do ETF signalizují přetrvávající institucionální zájem nezávislý na krátkodobých výkyvech trhu. Při současném tempu tyto přílivy podporují cenu bitcoinu v rozmezí 105 000 až 125 000 dolarů. S odezníváním napětí a oživením na akciovém trhu se zmírňuje tlak na cenu bitcoinu, což zvyšuje pravděpodobnost jejího růstu k novému historickému maximu.
Aktuality
