Akciový trh je rychlý, investorům ale sluší klidnější tempo

Poslední tři roky byly pro akciové trhy i celý svět pořádně divoké. Ale v součtu, ač by to asi hádal málokdo, byly vlastně celkem průměrné (pro trhy, ne pro svět).
Budeme trochu zaokrouhlovat. Americký akciový trh (index S&P 500) je od začátku roku 2020 včetně dividend v plusu zhruba 30 %. Anualizovaně to dělá nějakých 11-12 %. Mrkněte do burzovního almanachu a zjistíte, že historicky americké akcie zhodnocují investované peníze (detaily jako zdanění stranou) o zhruba 10 % za rok. Hrubým metrem bylo tedy posledních 31 měsíců průměrných až lehce nadprůměrných.
To není zlé. Vlastně je to úžasné, vždyť za tu dobu byla k vidění pandemie s miliony mrtvých a rozsáhlými uzávěrami ekonomiky, záporná cena ropy, hafo voleb v čele s těmi americkými prezidentskými, řadu geopolitických bouří v čele s válkou na Ukrajině, extrémní uvolnění měnové politiky, nejvyšší inflaci za desítky let i prudké zvyšování sazeb a mnoho dalšího.
Za tu dobu americké akcie prodělaly 34% propad, který byl nejrychlejším medvědím trendem hlubším než 30 % v historii. Pak si investoři užili 120% zhodnocení, které narazilo na svůj strop na přelomu loňského a letošního roku. No a letos (zatím) 24% pokles cen. Sečteno a podtrženo, dva medvědí a jeden býčí trh za méně než tři roky.
Jako někdo, kdo se na ceny akcií kvůli povaze svojí práce dívá prakticky denně, si to vlastně ani neumím představit, ale nejlepší pro dlouhodobého investora (a tím se cítím také být) by vlastně bylo zainvestovat (nastavit si dlouhodobý investiční plán) a odstěhovat se na nějaký pustý ostrov bez internetového připojení. No, když mi nějaký takový ostrov poskytnete, budu o tom uvažovat. Do té doby budu muset vystačit s tím, že dodržím tu část o investování. A tu část plnou překotných změn a zpráv všeho druhu si nebudu pouštět k tělu a v míře nežádoucí ani do svého finančního plánování.