Jen ať akcie zlevní!

Přesýpací hodiny, čas, euro - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Akciemi se zabývám teprve od roku roku 2008. Od února, takže kolaps Lehman Brothers jsem si užil už naplno. Za těch třináct let jsem hodně názorů nekriticky (chybně) přejal, spoustě jiných jsem se bez delšího uvažování vysmál (taky nedoporučuju). Možná je právě poslední dekáda abnormální, i tak jsem se ale něco naučil.

Jsem dlouhodobý investor a nakupuju akcie pravidelně každý měsíc. Když ceny klesají, netrápí mě to, protože nakoupím za stejné peníze víc akcií. Když ceny akcií rostou, snažím se potlačit pocity mistra světa, kterému "ty nákupy fungují". Až (jestli) mi bude šedesát nebo sedmdesát, budu to vnímat jinak, protože se můj investiční horizont holt bude povážlivě zkracovat, a tak ne každý pád o nějaké ty desítky procent dokážu "vysedět". Zatím jsem ale v klidu.

V posledních týdnech je velkým tématem nárůst inflačních očekávání (na trzích se řeší hlavně Amerika, ale týká se to samozřejmě i nás v Evropě i konkrétně v Česku). Rostou výnosy dluhopisů, čeká se opravdu výrazné oživení ekonomiky. Jaký paradox - loni hluboká recese a býčí trend na akciovém trhu, letos hromada optimismu a sesun cen akcií, v technologickém odvětví dokonce hluboká korekce až medvědí trend (u některých nejvíc sledovaných titulů). Nižší ceny akcií a vyšší HDP, to by se nám ale mělo líbit, připomíná jeden pán z Omahy.

Zní to ale celkem logicky - když bude vyšší inflace, budou muset centrální banky muset zvedat sazby. A to přece nepřeje růstovým akciím (jsou pak při stejných cenách o to "dražší").

  • Co na tom, že Fed (v tomhle směru třeba ČNB, přiznám se, nějak extra neřeším, i když pracuju za koruny a investuju v cizích měnách, takže měnové riziko se mě týká) ujišťuje, že mu vyšší inflace na nějakou dobu nebude vadit.
  • Co na tom, že Jerome Powell vysvětluje, že růst inflace bude možná výrazný, ale dočasný, stejně jako bude dočasná i prudkost oživení hospodářství. Lidé vidí důsledek (akcie oslabují) a chtějí příčinu, tak to zkrátka máme v hlavách nastavené.
  • Co na tom, že v době historicky vysokého a rychle rostoucího zadlužení je zvyšování sazeb v USA (o Evropě nemluvě) politicky mimořádně nevítané, a tedy ne až tak předpokládatelné.
  • Co na tom, že historicky v Americe akcie v době rostoucích výnosů dluhopisů převážně (dál) posilovaly, byť třeba podprůměrnou měrou.
  • Co na tom...

V posledních letech "bylo jasno" o příčinách toho a onoho budoucího vývoje na trzích celkem často. Jestli Britové zvolí brexit, akciový trh se zhroutí (2016). Až volby vyhraje Trump, akciový trh se zhroutí (2016). Když volby vyhraje Biden, akciový trh se zhroutí (2020). Nechci teď trápit paměť, ono se to rychle střídá.

Žijeme v době, kdy trhům vládnou hodně výkonné tiskárny, to je jasné. Do toho se v reakci na pandemii covidu-19 politici po celém světě odhodlali k masivní podpoře ekonomiky, o které jsme si po finanční krizi mohli nechat jen zdát (no, fiskálně odpovědní by to řekli trochu jinak). Určitě je na trhu spousta těch, kteří na co sáhli, to proměnili ve zlato. V uplynulých letech (hlavně v roce posledním) hodně slepých veverek nacházelo plné koše oříšků. Tahle doba možná (snad) skončila, stovky procent za rok to třeba napříště nebudou.

Uvidíme, jestli současný narativ o vyšší inflaci jako riziku pro akciový trh "zafunguje" i v dalších měsících a přijdou opravdu hluboké výprodeje, ty se pak totiž nabalují jako sněhová koule. A možná se připojí další faktory, je vlastně jedno jaké.

Lepší nákupní příležitost si jako dlouhodobý investor snad ani nemůžu přát. A tak se můžu věnovat snaze o zachování co možná nejlepšího fyzického a psychického zdraví svého i rodiny, třídění odpadu a pracovním povinnostem, aby na ty pravidelné nákupy nevyschly zdroje. Pro další texty mám jasný cíl - ubrat závorek.

Buy, nákup, investování, trading
Obrázek: Thinkstock
26. 1. 2021 17:05
Dilema investora: Proč (ne)čekat na nižší ceny akcií?

S cenami akcií je to pořádná potíž. Když jsou moc vysoké, nechce se jednomu nakupovat, protože přece půjde nakoupit...

Obchodování, trading, burza, burzy, trhy, světové akcie - ilustrační foto 1
Obrázek: Pexels.com
11. 1. 2021 17:22
O (ne)jasné správné ceně aktiva

Určitě jste to už někde četli nebo slyšeli, případně to sami tak či onak vyřkli: "Mohla by to být dobrá investice, ale...

Drobný investor - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
9. 2. 2021 6:33
Tipy na další akciové souboje z dílny WallStreetBets a (snad) dlouhodobé vítězství Main Street

Seznamy shortovaných akcií jsou téměř tak dlouhé jako seznamy všech akcií. Podle JPMorgan by se mezi další cíle...

Hřebíček do rakve - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay
22. 2. 2021 6:32
Jeden po druhém zatloukané hřebíčky do rakve tržní racionality

Aktivita drobných investorů roste a k jejich mnohdy spekulativním obchodům se zhusta připojují hedgeové fondy a další...

Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční horizont
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat