Kdo chce na trzích vyhrávat, musí umět přijímat porážky

Tváří v tvář válce mi jindy pohodlný cynismus hořkne na jazyku, nicméně zkusím to. Pokud někteří investoři čekali na pořádnou paniku, během které by mohli učebnicově nakupovat, v posledních týdnech se jí v určitých oblastech globálního trhu dočkali. Do ruských akcií jdou asi spíše ti se silnějším žaludkem, slevy jsou ale k mání téměř všude, snad s výjimkou ropy, plynu a na ně navázaných firem. Jednoduchá vítězství z posledních let jsou na čas minulostí.

Trhy se zabývám vlastně krátce, poprvé jsem o burze začal více přemýšlet zkraje roku 2008. Nepamatuji toho tedy tolik, nicméně stihl jsem už třeba pád Lehman Brothers, dluhovou krizi a samozřejmě pandemii covidu-19. Po většinu té doby byly trhy více či méně na "dopingu" v podobě levných peněz od centrálních bank. Jestli jsem se za těch čtrnáct let něco naučil, tak to, že má smysl věnovat pozornost tomu, kde a proč na trhu vznikne panika. Ta znamená nižší ceny, a tedy atraktivnější nákupy.

Donedávna ale taková panika ale většinou neznamenala o mnoho více než to, že je potřeba pár týdnů, maximálně měsíců počkat. V podstatě vždy totiž bylo poměrně rychle po panice a ceny aktiv na trzích to rychle zohlednily. Nebylo to bez ztráty kytičky, ale nemít dostatek cynismu i vůči sobě samotnému, cítil bych se často jako celkem schopný investor. Na rozdíl od rozveselených návštěv kasina s kamarády mohu o investování po pravdě a s klidem prohlásit, že jsem v plusu.

Za těch čtrnáct let se toho ve světě něco naválčilo, je ale jasné, že současná invaze Ruska na Ukrajinu je jiná. Je jiná v tom, že je hned za hranicemi NATO. Vede ji země navazující na svaz, se kterým nemáme ve střední a východní Evropě od druhé světové války dobré zkušenosti, a o které proto víme, čeho je také schopná. A tato válka je jiná také v tom, že se v ní velice záhy zachřestilo jadernými zbraněmi. To aby jeden nepanikařil.

Nakupovat v takové situaci riziková aktiva (na něž vzhledem ke svému snad stále ještě dlouhému investičnímu horizontu sázím) je i není snadné. Psychicky náročné je samozřejmě to, že to, co dnes nakoupím za tisíc, má zítra cenu devět set padesát a pozítří třeba ještě méně. To snadné není. Co mi ale pomáhá, je naděje na onen dlouhý čas do doby, než budu investované (a snad zhodnocené) peníze chtít začít utrácet. Dokud si nepustím informace o ztrátách v portfoliu příliš k tělu (na displej telefonu, například), jde to snést. Jsou totiž na světě horší věci, jak bohužel důrazně připomíná důvod současné paniky.

Nebudu otravovat s konkrétními investicemi. Zůstanu u toho, že nakupuji akciové ETF, v posledních měsících jsem přitom "přitlačil" u těch zaměřených na energetiku a obecně na dividendové tituly. So far better than worst, řeklo by se.

Umím si samozřejmě představit daleko větší "střelce", kteří se snaží v době tržních výprodejů najít konkrétní firmy, které podle nich povstanou k nadprůměrnému růstu, a odmění je tak za odvahu. Přeji jim jen štěstí, statistika je ale jasná - zdaleka ne všem to vyjde. Ne každá analýza ukazující na solidní vnitřní hodnotu konkrétní firmy a na její růstový potenciál se následně na trhu potvrdí.

A to je to podstatné - když k tomu dojde, tedy když jde trh proti vývoji, který by měl vyplývat z poctivé analýzy, neměl by daný investor věšet hlavu. Stane se. Ztráty jsou součástí investování, součástí hry. A nejde o to, zda jsou to ztráty dané "nepřízní osudu", nebo přímo nějakou chybou v uvažování investora. Chyby jsou ostatně také nedílnou součástí investičního rozhodování.

Je potřeba to umět přijmout, chyby děláme všichni a všichni někdy prohráváme. Nikdy jsem nebyl dobrý student, ale i za posledních pár let jsem se stihl naučit jedno - i ti největší investoři chybují. Kolikrát se po finanční krizi mnozí smáli Warrenu Buffettovi (ano, to je ten pán, co ze svého půjčoval největším bankám, aby jim po pádu Lehman Brothers nedošly dolary), protože ("chybně") nenastoupil do toho či onoho trendu, na kterém se dalo vydělat více, než ve stejné době vydělávala jeho Berkshire Hathaway. A co, stále je to Buffett. O to větší a slavnější, o co lépe umí přijímat i své porážky.

Na mysli by to měli mít všichni ti, kteří v posledních letech "pohádkově" bohatli, ať na trhu s akciemi, kryptoměnami, NFT nebo třeba nemovitostmi. Opravdové investory z vás nedělají vaše zisky, ale právě ztráty a to, jak je dokážete ustát, případně se z nich poučit.

Buy, nákup, investování, trading, sell, prodej
Obrázek: Thinkstock
25. 2. 2022 6:28
Když jsou trhy na druhé koleji: Opřete se o diverzifikaci a snažte se nepropadat depresi

Dlouhodobý investiční horizont a diverzifikace. To jsou dva podstatné strategické klíče k tomu, abyste v době války...

Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
22. 3. 2023 16:26
Dodavatelské řetězce SHORT aneb Jak a proč sázet na nearshoring?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Těžba
Přestat sledovat
Obrázek: Fruitisimo
21. 3. 2023 6:16
Jan Hummel (Fruitisimo): Nabízíme porci zdraví i místo, kde se cítíte dobře. Po expanzi na další…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Krása a zdraví
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat