KONTEXT: Abeceda (post)brexitu aneb Jak a na co se (ne)lze připravit

Volby ve Spojeném království se blíží a společně s tím (snad) i rozuzlení tři a půl roku trvající brexitové ságy. Přesto je otázek týkajících se odchodu Británie z EU stále mnohem více než odpovědí. Co by i proto měli manažeři dělat (a investoři sledovat), jsem probral se zakladatelkou londýnské ADA Economics Raffaellou Tenconi.

Brexit je jako mexická telenovela plná nejistoty a nečekaných zvratů. To nesvědčí byznysu ve Spojeném království ani na kontinentu. Zaměřme se na druhou skupinu. Co (ne)mohou evropské firmy dělat v rámci přípravy na očekávaný odchod Británie z EU?

To "nejjednodušší" je připravit se na dopady brexitu. Pokud použijeme jako příklad kurz libry, tak ten se může pohnout o 10-20 %, což odpovídá očekávaným tarifům (a zároveň v mnoha případech i průměrným maržím.) Dále má smysl držet větší než obvyklé množství likvidity, což platí zejména o malých a středních firmách. A také je potřeba se pro jistotu připravit na až dva roky trvající podprůměrnou poptávku na britském trhu.

Stále častěji se spekuluje o budoucnosti evropského automobilového průmyslu, a to jak kvůli emisním limitům a ekologii obecně, tak právě kvůli geopolitice, konkrétně možným americkým tarifům nebo dopadům brexitu.

V případě brexitu, zejména neřízeného, se můžete jako firma z kontinentu v důsledku výsledné disrupce ocitnout v konkurenční výhodě. Pokud tomu tak bude, je potřeba jednat rychle, protože půjde o přechodnou záležitost. I proto, že tímto sektorem hýbe mnoho faktorů, přičemž brexit určitě nepatří mezi nejvýznamnější.

K těm vedle zmíněných patří to, že německý výrobní řetězec čelí stále významnějšímu externímu tlaku, což určuje, kde se co vyrábí, jak velké marže jsou výrobci ochotni platit a do jaké míry budou chtít produkci konsolidovat. Čínské automobilky jsou přitom stále konkurenceschopnější a Američané mají menší hlad po evropských autech. Na brexit by se nemělo zapomínat, největší výzvy dneška i zítřka je nicméně skutečně potřeba hledat jinde.

Zmínila jsi čínskou konkurenceschopnost. Jak to bude s tou britskou po odchodu Spojeného království z EU, a to nejen v automobilovém sektoru? Podstatná část expertní obce čeká její pokles.

Na to bych určitě plošně nesázela, podle mě to bude v důsledku mnohem komplexnější. Jistě, krátkodobě dojde k disrupci, s níž přijdou příležitosti. Podle mě půjde o dva až čtyři roky. Dva v případě, že dojde k brexitu s dohodou – je potřeba tento proces posvětit, nastartovat a provést dle dohodnutého scénáře –, čtyři pak, pokud půjde o divoký brexit, v rámci kterého bude nutné nový režim nakonec stejně domluvit, přičemž EU v tomto případě nebude vůči Londýnu nijak extra vstřícná.

V tomto období nejspíše ekonomika Británie poroste pomaleji a bude čelit velké nejistotě, což byznys poškodí.

Přesně tak. Na druhou stranu ale s velkou pravděpodobností přijde "doping" v podobě výrazně slabší libry a nižších daní (brexit znamená vítězství konzervativců, kteří hodlají agresivně snižovat daně), v neposlední řadě pak bude podporou solidní infrastruktura, na kterou se chce Boris Johnson zaměřit. Ta by měla zaručit, že Británie neskončí po brexitu na periferii, ale nadále bude globální křižovatkou.

V těchto případech jde o jasné výhody a nevýhody. Kde je podle tebe ona pomyslná šedá, tedy neznámá, která má potenciál nakonec rozhodnout o tom, zda bude brexit pro britskou ekonomiku po zmíněné dvou- až čtyřleté turbulentní době pozitivem, nebo nebude?

Pro mě je to postoj k imigraci. Co se financí týče, s touto kapitolou vždy lze nějak pracovat, nedostatek talentů se ale nahrazuje těžce. Záleželo by na tom, jak by se probrexitová vláda nakonec postavila k cizincům, o čemž stávající rétorika může, ale nemusí mnoho vypovídat. Pokud hranice pro pracovníky přivře, jak nyní hlásí, budou mít zejména malé a střední firmy na kontinentu v porovnání s britskou konkurencí na dosah a za rozumnou cenu kvalitní pracovní sílu, z čehož budou nepochybně těžit.

Raffaella Tenconi představí detailní studii (po)brexitových hrozeb a příležitostí pro české firmy na semináři, který se koná 3. března 2020. Akci pořádá platforma Alter Eko, která je podepsána pod "českým Davosem" v Kostelci. Předběžná registrace je možná e-mailem na seminare@altereko.info, podrobnosti o akci včetně jmen dalších vystupujících a ceny budou zaslány v lednu.

Spojené království
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat