US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

KONTEXT: Klid před bouří aneb Proč by investoři (ne)měli ignorovat volby v Německu

(Geo)politika opět brnká na nervy investorů. Investiční guru Ray Dalio, UBS nebo Société Générale právě proto během posledních týdnů začali doporučovat zlato a další přístavy, ve kterých je možné se ukrýt před Trumpem, brexitem, Severní Koreou a podobnými známými neznámými. Společně s tím se naplno rozjely spekulace o dalších případných ohniscích tržních turbulencí. Mohou se mezi ně zařadit blížící se volby v Německu? KONTEXT hledá odpověď a související investiční doporučení.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
4. 9. 2017 | 7:00
Německo

Předvolební průzkumy slibují (nejen) investorům klid. Angela Merkelová vede o 15-20 procentních bodů a podle sázkařů má 90% šanci na vítězství. Skeptici sice připomínají, jak moc se lišila očekávání a výsledky v případě amerických prezidentských voleb a britského referenda, a varují před bouří, ovšem zapomínají na to, že průzkumy v obou případech signalizovaly výrazně těsnější boj (a také na to, že by ani vítězství SPD, druhé nejsilnější strany v Německu, neznamenalo tak výrazný šok jako nástup nesystémového narcise do Bílého domu či odchod Británie z EU).

Ďábel se nicméně skrývá v detailu, což může platit i v tomto případě. CDU/CSU stěží získá většinu a koaliční jednání přece jen určitou míru nejistoty (a tudíž volatility) mohou vyvolat. Podoba budoucí německé vládní koalice totiž naznačí další směřování eurozóny i celé Evropy.

Případné povolební turbulence by bezpochyby nabídly zajímavé spekulativní příležitosti, dlouhodobější reakci trhů a nutnost zásadního rebalancování portfolia ale nepředpokládám. Utvrzuje mě v tom exkurz do nedávné i vzdálenější historie, podle kterého krátkodobě politika trhem hýbe (evropské akcie v důsledku referenda o brexitu ztratily 7 %), dlouhodobá reakce nicméně bývá minimální. Z šetření americké InvesTech například vyplývá, že politické události jen dvakrát od 30. let minulého století způsobily propad cen amerických akcií v horizontu týdne, tří měsíců i roku (konkrétně šlo o napadení Francie nacisty a útok na Pearl Harbor, tedy historicky zlomové události).

Navzdory rezistenci vůči (geo)politickým šokům, již trhy opakovaně prokazují, ale nelze tento druh rizika podceňovat. Zatímco Trump a spol. sami o sobě systémovou změnu nezpůsobí, v součtu představují důsledek probíhajících tektonických pohybů (respektive reakci na ně) a zároveň možnou příčinu jejich pokračování.

To ostatně potvrzuje i nedávná analýza Financial Times, podle které žijeme v době příklonu k nesystémovým stranám, jaký svět od začátku 20. století nezažil. V důsledku úprku od politického středního proudu by přitom mohlo dojít ke zpomalení nebo zvrácení trendů určujících podobu světa, třeba globalizace. A to by již zažitá tržní pravidla a investiční strategie bezpochyby redefinovalo.

Blížící se volby v Německu, shodují se experti, by nicméně k diskutovanému (zkrácení poločasu) rozpadu stávajícího hospodářskopolitického rámce přispět neměly.

Michala Moravcová (BOSSA)

Myslím si, že volby v Německu by mohly proběhnout hladce. Jediné, čeho bych se obávala, je to, že by to mohlo být spojeno s nějakými teroristickými útoky nebo obecněji nějakou nepříjemnou událostí, což je dáno významem voleb. Nicméně, co se voleb samotných týče, Angela Merkelová by měla vyhrát, v předvolebních průzkumech navíc disponuje poměrně solidním náskokem, který snižuje pravděpodobnost nějakého velkého překvapení.

Ukazuje se, že Němci, přestože také zažívají problémy s migranty, preferují v době geopolitické nejistoty zkušeného kandidáta, u kterého vědí, co mohou čekat. Proto si myslím, že Merkelová vyhraje, a že tudíž volby v Německu neovlivní stabilitu finančního trhu.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

V souvislosti s Německem je potřeba připomenout, že nejsilnějším vyzyvatelem Angely Merkelové není někdo nesystémový. I kdyby zvítězila SPD, nebude to tak výrazný šok. Navíc, na rozdíl od brexitu, jehož pravděpodobnost byla podle průzkumů zhruba poloviční, ukazují průzkumy volebních preferencí v Německu výraznější rozdíly mezi jednotlivými stranami.

Co se dalších možných zdrojů politických turbulencí v Evropě týče, jako bumerang se vrací spekulace o dalších problémech eurozóny. K tomu lze uvést, že v dobrých časech měnová unie funguje, na lámání chleba ovšem dochází v těch špatných. Dnes je na tom Evropa relativně dobře a nemyslím si, že by to mohlo něco zhatit. Až se to změní – ne že bych to přivolával, ale jednou to přijde –, dojde nejspíše i na posilování nesystémových stran, možná i v Německu.

Mark Eshman (ClearRock Capital)

Politické šoky mají, až na vzácné výjimky, pouze krátkodobé dopady, a nabízejí tak zajímavé nákupní příležitosti. Současná varování by investory neměla vystrašit. Trh se nakonec vrátí k hospodářským výsledkům firem, jež jsou obvykle odvislé od fáze obchodního cyklu, ve které se ekonomika nachází.

Doporučujeme proto držet kurz i navzdory případným turbulencím, což v našem případě znamená širokou sektorovou a geografickou diverzifikaci. K tomu slouží čtyři modelová portfolia poskládaná z ETF. Vycházíme z toho, že časem všechna aktiva posílí, jelikož je ale každé ovlivňováno různými faktory různě, časování a míra zisku se liší. Pokud by přesto někoho množící se (geo)politické otřesy znervózňovaly, může si jako pojistku do portfolia přikoupit zajištění, například SPDR Gold Trust.

EurozónaEvropská ekonomikaGeopolitikaMiroslav PlojharNěmeckoPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná