KONTEXT: Klid před bouří aneb Proč by investoři (ne)měli ignorovat volby v Německu

(Geo)politika opět brnká na nervy investorů. Investiční guru Ray Dalio, UBS nebo Société Générale právě proto během posledních týdnů začali doporučovat zlato a další přístavy, ve kterých je možné se ukrýt před Trumpem, brexitem, Severní Koreou a podobnými známými neznámými. Společně s tím se naplno rozjely spekulace o dalších případných ohniscích tržních turbulencí. Mohou se mezi ně zařadit blížící se volby v Německu? KONTEXT hledá odpověď a související investiční doporučení.

Předvolební průzkumy slibují (nejen) investorům klid. Angela Merkelová vede o 15-20 procentních bodů a podle sázkařů má 90% šanci na vítězství. Skeptici sice připomínají, jak moc se lišila očekávání a výsledky v případě amerických prezidentských voleb a britského referenda, a varují před bouří, ovšem zapomínají na to, že průzkumy v obou případech signalizovaly výrazně těsnější boj (a také na to, že by ani vítězství SPD, druhé nejsilnější strany v Německu, neznamenalo tak výrazný šok jako nástup nesystémového narcise do Bílého domu či odchod Británie z EU).

Ďábel se nicméně skrývá v detailu, což může platit i v tomto případě. CDU/CSU stěží získá většinu a koaliční jednání přece jen určitou míru nejistoty (a tudíž volatility) mohou vyvolat. Podoba budoucí německé vládní koalice totiž naznačí další směřování eurozóny i celé Evropy.

Případné povolební turbulence by bezpochyby nabídly zajímavé spekulativní příležitosti, dlouhodobější reakci trhů a nutnost zásadního rebalancování portfolia ale nepředpokládám. Utvrzuje mě v tom exkurz do nedávné i vzdálenější historie, podle kterého krátkodobě politika trhem hýbe (evropské akcie v důsledku referenda o brexitu ztratily 7 %), dlouhodobá reakce nicméně bývá minimální. Z šetření americké InvesTech například vyplývá, že politické události jen dvakrát od 30. let minulého století způsobily propad cen amerických akcií v horizontu týdne, tří měsíců i roku (konkrétně šlo o napadení Francie nacisty a útok na Pearl Harbor, tedy historicky zlomové události).

Navzdory rezistenci vůči (geo)politickým šokům, již trhy opakovaně prokazují, ale nelze tento druh rizika podceňovat. Zatímco Trump a spol. sami o sobě systémovou změnu nezpůsobí, v součtu představují důsledek probíhajících tektonických pohybů (respektive reakci na ně) a zároveň možnou příčinu jejich pokračování.

To ostatně potvrzuje i nedávná analýza Financial Times, podle které žijeme v době příklonu k nesystémovým stranám, jaký svět od začátku 20. století nezažil. V důsledku úprku od politického středního proudu by přitom mohlo dojít ke zpomalení nebo zvrácení trendů určujících podobu světa, třeba globalizace. A to by již zažitá tržní pravidla a investiční strategie bezpochyby redefinovalo.

Blížící se volby v Německu, shodují se experti, by nicméně k diskutovanému (zkrácení poločasu) rozpadu stávajícího hospodářskopolitického rámce přispět neměly.

Michala Moravcová (BOSSA)

Myslím si, že volby v Německu by mohly proběhnout hladce. Jediné, čeho bych se obávala, je to, že by to mohlo být spojeno s nějakými teroristickými útoky nebo obecněji nějakou nepříjemnou událostí, což je dáno významem voleb. Nicméně, co se voleb samotných týče, Angela Merkelová by měla vyhrát, v předvolebních průzkumech navíc disponuje poměrně solidním náskokem, který snižuje pravděpodobnost nějakého velkého překvapení.

Ukazuje se, že Němci, přestože také zažívají problémy s migranty, preferují v době geopolitické nejistoty zkušeného kandidáta, u kterého vědí, co mohou čekat. Proto si myslím, že Merkelová vyhraje, a že tudíž volby v Německu neovlivní stabilitu finančního trhu.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

V souvislosti s Německem je potřeba připomenout, že nejsilnějším vyzyvatelem Angely Merkelové není někdo nesystémový. I kdyby zvítězila SPD, nebude to tak výrazný šok. Navíc, na rozdíl od brexitu, jehož pravděpodobnost byla podle průzkumů zhruba poloviční, ukazují průzkumy volebních preferencí v Německu výraznější rozdíly mezi jednotlivými stranami.

Co se dalších možných zdrojů politických turbulencí v Evropě týče, jako bumerang se vrací spekulace o dalších problémech eurozóny. K tomu lze uvést, že v dobrých časech měnová unie funguje, na lámání chleba ovšem dochází v těch špatných. Dnes je na tom Evropa relativně dobře a nemyslím si, že by to mohlo něco zhatit. Až se to změní – ne že bych to přivolával, ale jednou to přijde –, dojde nejspíše i na posilování nesystémových stran, možná i v Německu.

Mark Eshman (ClearRock Capital)

Politické šoky mají, až na vzácné výjimky, pouze krátkodobé dopady, a nabízejí tak zajímavé nákupní příležitosti. Současná varování by investory neměla vystrašit. Trh se nakonec vrátí k hospodářským výsledkům firem, jež jsou obvykle odvislé od fáze obchodního cyklu, ve které se ekonomika nachází.

Doporučujeme proto držet kurz i navzdory případným turbulencím, což v našem případě znamená širokou sektorovou a geografickou diverzifikaci. K tomu slouží čtyři modelová portfolia poskládaná z ETF. Vycházíme z toho, že časem všechna aktiva posílí, jelikož je ale každé ovlivňováno různými faktory různě, časování a míra zisku se liší. Pokud by přesto někoho množící se (geo)politické otřesy znervózňovaly, může si jako pojistku do portfolia přikoupit zajištění, například SPDR Gold Trust.

Německo
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Eurozóna
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat