KONTEXT: Lexikon investičního profesionála aneb Vítězné portfolio na rok 2018

Trhy by i do příštího roku měly vykročit pravou nohou, nášlapných min na cestě k dalším ziskům ale přibývá. Zpřísňování měnové politiky, přehnaná očekávání investorů nebo nezkrocené dluhy mohou dosavadní pohodovou jízdu změnit v divočinu. I proto se KONTEXT rozhodl vzdát se protentokrát tradičního formátu a podívat se detailně do kuchyně jednoho z nejzkušenějších manažerů na domácím trhu. Jak chystá vítězné portfolio na rok 2018 šéf analýz ČSOB Asset Management Aleš Prandstetter?

Jaký bude příští rok v porovnáni s tím letošním? V čem bude z pohledu investorů stejný, v čem se bude nejvíce lišit a co to pro českého investora při přípravě na rok 2018 znamená?

V průběhu roku bude postupně utahována měnová politika; doufejme, že i v Evropě. S rostoucími sazbami přitom bude růst atraktivita bezpečnějších, dluhopisových investic, které v poslední době téměř nenabízely výnosy. Zároveň je v kontextu příprav na rok 2018 potřeba zmínit, že se firmy, zejména ve Spojených státech, budou muset vypořádat s poměrně vysoko nastavenou laťku očekávání v oblasti ziskových marží. Nadále ji překonávat pro ně bude velkou výzvou, růst zisků totiž bude zpomalovat. A do třetice, jistý pozitivní vliv může mít schválení daňové reformy v USA, ale tento faktor je již z velké části v cenách započítán.

Opakovaně se letos spekulovalo o blížící se významnější korekci. Jak pravděpodobné je, že přijde v roce 2018? Kterou třídu aktiv by případně mohla postihnout nejvýznamněji?

Statisticky vzato, akciové korekce přicházejí každých devět měsíců, což není případ současného cyklu. Naopak, na trzích je stále klid. Z tohoto čistě technického pohledu by tedy měla být korekce na spadnutí. V současnosti nicméně pro něco podobného nevidíme žádný katalyzátor, který by bylo možné vyčíst z různých indikátorů. Nevidíme ani žádnou možnou černou labuť, což je ale z její celkem logické. Pokud ke korekci dojde, dotkne se rizikových aktiv, půjde o pokles rizikového apetitu investorů.

Co by nějaký významnější úprk od rizika, jinými slovy korekci, mohlo nastartovat?

Zopakuji, že by investorům mohlo zkazit náladu, kdyby firmy začaly nějak systematicky zaostávat za vysoko nastaveným očekáváním ohledně zisků. Významnějším rizikem je pak situace na trhu dluhopisů. Rizikové marže jsou stlačeny a spolu s obecně nízkými úroky tvoří uvolněný mix, na který si zvykli investoři i firmy. Významný posun v úrocích tedy může způsobit velké turbulence.

Jaké ukazatele nebo signály radíte sledovat? Co napoví, že je korekce za rohem?

V první řadě sleduji vývoj na dluhopisovém trhu. Stejně tak by mnohé mohly napovědět výsledková sezóna a předstihové ukazatele (podnikatelská a spotřebitelská důvěra). A v neposlední řadě bude rozumné sledovat vývoj zadlužení států a domácností.

Berme v potaz i zmíněnou hrozbu korekce a sestavme si modelové portfolio, respektive strategii na příští rok. Tradiční a nejjednodušší model vychází z dělení na 60 % akcií a 40 % dluhopisů. Lze se na něj i v době pokračujícího abnormálu spolehnout?

Tohoto modelu je možné se nadále držet. Dluhopisy ale budou k celkovému výnosu přispívat významně méně než v minulosti. Bondy do portfolia investora s neutrálním přístupem k riziku patří, na trhu s nimi je ale dnes potřeba hodně vybírat. Opíráme se o vlastní kreditní analýzy a vybíráme jednotlivé emise firem, respektive hledáme dluhopisy na rozvíjejících se trzích se zajímavým potenciálem. Navíc se v prostředí rostoucích úroků snažíme udržovat nízkou duraci. Posun na dluhopisovém trhu přitom teprve začíná.

Akcie obchodované na vyspělých trzích jsou často zmiňovány v kontextu možné korekce. Jak nejen proto hodláte tuto třídu aktiv hrát v roce 2018?

Americké akcie jsou ze všech vyspělých trhů oceněny nejvýše, proto vidíme větší potenciál růstu v jiných regionech. Konkrétně jde o eurozónu nebo jihovýchodní Asii. Na druhou stranu je určitě vhodné v této souvislosti připomenout, že historicky nakonec při korekcích na akciových trzích trpí při srovnání s USA hlubším propadem ostatní burzy.

Komodity jako třída aktiv za sebou nemají příliš úspěšný rok. Výhled na ten příští také není zrovna růžový. Jak, respektive v jakých segmentech v této situaci vybírat?

Raketový růst mohou zažít komodity, u nichž se prokáže, že mají využití například v souvislosti s rozvojem elektromobility. Konkrétně jde o lithium, nikl a kobalt. Stejně tak by mohly výrazně posílit komodity využívané s dalšími alternativními pohony, například vodík, paládium nebo platina. Určitě je ale potřeba zmínit, že výzkum může nakonec dojít tak daleko, že se lithium a kobalt v bateriích podaří nahradit jinými, běžněji se vyskytujícími komoditami, kterých lze dnes využívat jen pro jednorázové baterie. Příkladem je mangan.

Měny jsou specifická kategorie, kterou přitom investoři nemohou ignorovat. Již proto, že ČNB ukončením intervencí v zájmu slabší koruny vrátila do hry kurzové riziko. Začněme tedy domácí monetární politikou. Jak bude v roce 2018 vypadat a co to bude znamenat pro korunu?

Očekáváme další posilování koruny, a to až k 24,80 EUR/CZK na konci roku. Výhled nicméně může narušit nárůst rizikové averze, který by vedl k přelivu kapitálu z rozvíjejících se trhů do tradičních bezpečných přístavů.

A co čekáte od nejostřeji sledovaného kurzu, tedy EUR/USD?

Pokud Evropská centrální banka zklame a neupustí od stimulační politiky, euro současnou relativně silnou úroveň neudrží. Od Fedu totiž očekáváme dodržení naplánované trajektorie zvyšování sazeb, což zatím není trhem plně zohledněno. Pokud americká centrální banka sliby splní, bude to působit proti tendenci eura posilovat v reakci na očekávaný konec podpůrné politiky. Sečteno a podtrženo, očekáváme oscilaci kurzu EUR/USD kolem jeho dlouhodobě rovnovážné fundamentální hodnoty 1,15-1,20.

Probrali jsme standardní základní stavební kameny portfolia. Co dalšího do něj na prahu 2018 patří, respektive co stojí v kontextu tradičního výročního přeskládání pozic přinejmenším za zmínku?

Vítězné portfolio vychází z dobré diverzifikace. Co se konkrétních tipů na příští rok týče, mně osobně se líbí technologie a finance. Zajímavé příležitosti bude určitě stále možné najít mezi největšími IT firmami, které o své marže jen tak nepřijdou.

Výhled na rok 2018
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:01
Jaroslav Vybíral (ČSOB AM): Pandemie ukázala, že inovativnost vždy obstojí. Masivní fiskální a…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
6. 5. 2021 17:21
Chlupatý & Sedláček: Kapitalismus se (z)mění. I kvůli pandemii covidu-19
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Globalizace
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat