Podpora ekonomiky je dvousečná zbraň. Zvyšuje nestabilitu trhů a podporuje spekulanty, říká zkušený investor

Uplynulé měsíce ukázaly, že vláda Spojených států vlastní "zbraň", kterou může použít k odražení ekonomických propadů. V boji proti krizi se silným nástrojem ukázala být kombinace fiskálních stimulů a uvolněné měnové politiky, říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management. Problémem podle něj je, že důkaz, že se jedná o účinný nástroj, vede lidi k přesvědčení, že jeho první použití bylo jen předzvěstí jeho opakovaného budoucího nasazování.
Ben Carlson přitom upozorňuje, že současná podpora ekonomiky a spotřebitelů ze strany centrální banky a vlády není bez rizika, a varuje před minimálně třemi jejími důsledky.
Rychlé pohyby trhů
Z loňských únorových maxim spadl americký index S&P 500 během pouhých třiadvaceti dní o 34 %. Jistě, šlo o reakci na největší pandemii za sto let, rychlý propad byl opodstatněný. Jak ovšem Carlson upozorňuje, na nová rekordní maxima se akcie v USA dostaly za dalších ani ne pět měsíců. Podobné to bylo v případě ropy. Loni v dubnu se ropné futures propadly 37 dolarů pod nulu, nyní stojí barel téměř 70 dolarů.
Ekonomika sice ožívá, pandemie je ale stále hrozbou, a chtělo by se tak říci, že trhy mají tendenci přehlížet rizika a věnovat pozornost spíše masivním stimulům. Podpora ekonomiky se snaží investory přesvědčit, že je situace lepší, než se zdá, to ale trhy může vychylovat z rovnováhy a podporovat spekulanty.
Flash crashe
(Zdánlivá) stabilita je živnou půdou nestability. Fiskální a monetární stimuly podporují investory v podstupování rizika, mnohdy většího, než je pro ně přijatelné. Pokud ale dojde k zastavení fiskálních a monetárních kohoutů, jaká bude reakce trhů? Je velice pravděpodobné, že prvotní šok přinese vlnu výprodejů, která vystraší všechny, kteří investovali příliš rizikově, což výprodeje ještě umocní. Rychlé propady a následné rychlé odrazy tak mohou být častější a výraznější.
Zvýšená volatilita
Podpora vlád a centrálních bank samozřejmě necílí (primárně) na trhy, ale na ekonomiku. Její ožívání z krize tak má sklony k nestabilitě a nerovnoměrnosti. Dokud příliv peněz do ekonomiky trvá, podniky i spotřebitelé jsou optimističtí a věří v budoucí prosperitu. Jakmile ale penězovody vyschnou nebo podpora z pohledu společností a lidí nebude dostatečná, budou narůstat obavy, firmy budou hledat prostor k úsporám, omezovat investice, lidé přestanou utrácet, více peněz si budou odkládat. Nestabilita a nerovnoměrnost hospodářského vývoje se pak logicky budou promítat i do dění na finančních trzích, které budou mít tendenci výrazněji kolísat.