US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Výhodná koupě: 10 levných bankovních akcií

Navzdory relativně dobré výkonnosti finančního sektoru od začátku roku se stále řada bankovních akcií obchoduje pod účetní hodnotou hmotného majetku (tangible book value). V případě akcií bank je nejtěžší pro investora správně načasovat koupi, být trpělivý a vyčkat si na dobu, kdy se ekonomika konečně dostane ze současné krize.

Redakce IW
Redakce IW
29. 2. 2012 | 6:00
Banky

Seznam bank obchodovaných pod (nebo jen lehce nad) účetní hodnotou hmotného majetku zahrnuje aktivně obchodované tituly, jejichž data byla dostupná k 30. prosinci 2011, s průměrným denním objemem přes 50 000 zobchodovaných akcií. Z nich byla dále vybrána desítka společností, které nabízejí zajímavý prostor pro růst v letošním roce na základě průměrných cílových cen analytiků Thomson Reuters.

V seznamu naleznete čtyři banky z Portorika, které svými valuacemi reflektují vážnou a dlouhodobou recesi, jež ostrovní ekonomiku postihla. Analytici na ně mají vesměs pozitivní výhled - očekávají růst tržního podílu dvou z nich a pro celou skupinu jsou jejich odhady zisků optimistické. Portoriko je v recesi už nejméně pět let, ekonomika však vykazuje známky zlepšení. Proběhla konsolidace bank sídlících na ostrově ze sedmi na čtyři. Existují navíc další spekulace o tom, že dojde k další konsolidaci. Za kandidáty na ni jsou považovány First Bancorp a Doral, společně by ušetřily skoro 100 milionů dolarů.

Dvě jména obchodovaná pod hodnotou hmotného majetku patří do skupiny "velké čtyřky" amerických bank. Naopak nad touto hodnotou se obchodují akcie JPMorgan a Wells Fargo. Přesto se dá říct, že jsou i ony zatím velmi atraktivně ohodnoceny:

  • JPMorgan Chase se obchoduje za 1,2násobek účetní hodnoty hmotných aktiv, ale za atraktivní 8,2násobek konsenzuálních očekávaných zisků, což je nejnižší P/E z "velké čtyřky". Sentiment analytiků se zlepšuje: 29 z 32 analytiků doporučuje akcie k nákupu.

  • Wells Fargo se obchoduje za 1,8násobek účetní hodnoty hmotných aktiv. Tato akcie je podle očekávaných zisků nejdražší z "velké čtyřky" – akcie se obchodují za 9,7násobek konsenzuálního očekávaného EPS v roce 2012. U Wells Fargo však víte, za co platíte: představuje jakýsi "zlatý standard" s rentabilitou aktiv (ROA) mezi 1,11 až 1,27 % za posledních pět kvartálů.

10. StellarOne Corp.

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 12,95 USD

V minulém roce ztratily akcie této banky 21 %. Obchodují se těsně pod účetní hodnotou hmotného majetku. 31. ledna bylo oznámeno 50% navýšení dividendy na 6 centů na akcii. Banka může vyzdvihnout svou vcelku silnou kapitálovou pozici, která byla povzbuzena výsledky a odkoupením prioritních akcií držených vládou v souvislosti se záchranným programem TARP.

9. Hanmi Financial

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 9,02 USD

Loni poklesly akcie Hanmi Financial o 20 %. Společnost v listopadu navýšila kapitál, a bez problému tak splňuje aktuální regulatorní požadavky. Otázkou zůstává, jak banka naloží se svými opravnými položkami (deferred tax assets – DTA) v hodnotě 80 milionů USD.

8. Fox Chase Bancorp

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 14,41 USD

Akcie v loňském roce vynesly 7 %. Zisk společnosti za čtvrté čtvrtletí se meziročně zvýšil ze 7 centů na 9 centů. Za zlepšením stojí hlavně snižující se náklady na financování, které kompenzují vyšší ztráty z úvěrů. Firmě se rovněž daří vylepšovat úvěrovou kvalitu. ROA by se ze současných zhruba 0,41 % měla do dvou let dostat na hodnoty mezi 0,55-0,60 %.

7. E*Trade Financial

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 9,49 USD

Loňský propad v ceně akcií byl v případě E*Trade Financial (ETFC) 50 %. Firma je samozřejmě hlavně on-line brokerem, ale patří k ní také banka s 45,8 miliony USD v celkových aktivech (k 30. 12. 2011). Společnost oznámila za čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 2 centy na akcii ve srovnání s 11 centy na akcii před rokem. Ztráty z úvěrů se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížily. Management se nyní zaměřuje na ozdravení rozvahy, zlepšení poměru kapitálové přiměřenosti, redukci nákladů a růstové investice. Růstový potenciál ETFC je dlouhodobě výrazný, krátkodobě se však společnost bude muset vyrovnat s přetrvávajícími nepříznivými makroekonomickými a regulatorními podmínkami.

6. First Bancorp

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 6,54 USD

V loňském roce akcie zaznamenaly 49% propad. Portorická banka značně navýšila kapitál prodejem 150 milionů akcií institucionálním investorům. V návaznosti na zvyšování kapitálu byly prioritní akcie programu TARP v hodnotě 424,2 milionu USD přeměněny na akcie kmenové. V posledním čtvrtletí 2011 vykázala čistou ztrátu 14,8 milionu USD. Management se nyní bude soustředit na řešení problémových aktiv a zlepšování ziskovosti.

5. Bank of America

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 12,69 USD

Akcie Bank of America loni ztratily 58 % a analytici jsou ohledně této banky nadále poměrně skeptičtí. Vidí u ní sice růstový potenciál, ale bude podle nich trvat delší dobu, než se jí podaří v prostředí nízkých úrokových sazeb obnovit EPS a omezit výdaje spojené s problémovými hypotékami.

4. Oriental Financial Group

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 15,12 USD

Akcie další z portorických bank loni ztratily pouhé 1 %. Banka expandovala v dubnu 2010 koupí krachující Eurobank of San Juan od Federal Deposit Insurance. Za poslední čtvrtletí vykázala ztrátu 31 centů na akcii ve srovnání se ziskem 8 centů na akcii před rokem. Za ztrátou stálo hlavně snížení hodnoty cenných papírů o 15 milionů. Banka provádí zpětné odkupy akcií (za poslední čtvrtletí skoupila 2,8 milionu akcií) a v současném programu chce odkoupit akcie v hodnotě 40 milionů.

3. Citigroup

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 50,43 USD

Akcie Citigroup loni zaznamenaly pokles o 44 %. Management slibuje, že dlouhodobě vylepší návratnost kapitálu díky zvyšování dividend a zpětným odkupům, a navíc by měla být podpořena i 40 miliardami v DTA (defferred tax assets), která nejsou zahrnuta do Tier 1. Navzdory slušné výkonnosti od začátku roku vidí analytici u Citigroup nadále velký potenciál růstu. Oproti BoA je riziko spojené s problémovými hypotékami u Citigroup nižší, přesto nedávno proběhlo médii, že bude banka možná nucena k velkým odpisům v souvislosti s joint venture Morgan Stanley Smith Barney.

2. Doral Financial

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 3,80 USD

Akcie portorické Doral Financial loni přišly o 31 % hodnoty. Zisk ve čtvrtém čtvrtetí 2011 vzrostl na 49,4 milionu z loňských 47,6 milionu USD. Za růstem stojí zejména snížené náklady na financování. Banka také navýšila úrokové marže díky snížení sazeb na retailová depozita. Výrazný pokles zaznamenaly i ztráty z hypoték. Doral Financial bez problému splňuje kapitálové požadavky s poměrem Tier 1 k rizikovým aktivům 9,13 % a celkově 13,43 %. Očekává se, že výsledek by mohly zlepšit ještě dodatečné daňové benefity.

1. Popular

  • účetní hodnota hmotného majetku na akcii k 30. 12. 2011: 3,08 USD

Největší (až 85% potenciál) má portorická Popular. Její akcie propadly minulý rok o 56 %. Popular dluží 935 milionů USD v rámci programu TARP. V srpnu 2009 se jí ovšem podařilo přeměnit vládní prioritní akcie na prioritní akcie trustu. Společnost využila krize na domácí půdě a v dubnu koupila krachující Westernbank Puerto Rico of Mayaguez od Federal Deposit Insurance, čímž získala 46 ziskových odvětví, 8,6 miliardy depozit a dominantní postavení na ostrově.

Akciové tipyBankySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie