V kůži portfoliomanažera (6. díl): VIG jako atraktivně oceněná pojišťovna, která by měla těžit z rostoucích sazeb

V dalším dílu seriálu, ve kterém vás nechávám nahlédnout do své investiční kuchyně, zůstaneme na pražské burze. V rámci finančního sektoru, který by měl těžit z prostředí rostoucích úrokových sazeb, již několik čtvrtletí vnímáme pozitivně akcie společnosti Vienna Insurance Group.
Regionální diverzifikace a rovnováha v produktech
VIG je jednou z hlavních pojišťovnických skupin v regionu střední Evropy, přičemž v řadě zemí zaujímá přední postavení, pokud jde o podíl na trhu, například v České republice (1.), na Slovensku (1.), v Rumunsku (1.), v Bulharsku (2.) a v Polsku (4.). Polovinu předepsaného pojistného zajišťuje domovské Rakousko, celkově za celou skupinu je rozdělení předepsaného hrubého pojistného mezi životní a neživotní zhruba půl na půl.
Na VIG se nám líbí její regionální diverzifikovanost ve spojení s rovnováhou mezi životním a neživotním pojištěním. To vše je podpořeno růstovým potenciálem v oblasti pojištění (nejen z důvodu dohánění západní Evropy zeměmi našeho regionu). K roku 2015 byla celková pojištěnost (podíl hrubého předepsaného pojistného k hrubému domácímu produktu v běžných cenách) v Evropě 7,4 %, v České republice ale jen 2,6 %, a to s převahou neživotního pojištění.
Nízké sazby tu nejsou navždy
Pojišťovnám nepřálo a částečně stále nepřeje prostředí bezprecedentně nízkých (mnohdy záporných) sazeb. I v případě VIG docházelo ke každoročnímu poklesu zisku z portfolia finančních instrumentů, tento trend by se ale měl postupně obracet. Zdá se, že se blýská na lepší časy a s rostoucími inflačními tlaky dochází k pozvolné normalizaci výnosů dluhopisů, ve kterých mají pojišťovny zainvestovanou většinu svých pojistných rezerv (vybraného pojistného). Právě nedávný obrat ve výnosech vedl k růstu cen akcií pojišťoven, přičemž očekáváme, že pozvolný růst úrokových sazeb bude se solidním hospodářským růstem pokračovat.
Lepších hospodářských výsledků se bude firma vedená relativně nedávno zvolenou ředitelkou Elisabeth Stadlerovou snažit dosáhnout především zlepšením jádrových činností. K pozitivnímu snížení kombinovaného poměru (poměr vyplaceného pojistného plnění k vybranému pojistnému) by měla přispět lepší kontrola pojistných podvodů (pravděpodobně) ve spojení s neoblíbeným růstem cen pojistného. To spolu s dalším omezením nákladů, zvýšením efektivity provozu, zjednodušením struktury společnosti ve většině z 25 zemí, kde působí, větší spoluprací s externími distributory, digitalizací, růstem v segmentu zdravotního pojištění a v oblasti zajištění nebo dalšími akvizicemi povede k růstu zisků.
Zajímavé ocenění
Atraktivita akcií VIG tkví také ve valuacích. Ukazatel P/E by se měl za předpokladu dosažení výsledků předpovídaných managementem pro rok 2019 pohybovat na stále mimořádně zajímavé úrovni pod 9. VIG je dobře kapitalizovaná, což by s růstem čistého zisku mělo vést ke každoročnímu zvyšování dividendy. Ta byla za rok 2016 navržena na 0,8 EUR na akcii, což představuje zhruba 3,5% dividendový výnos.
Rizik jako u každé společnosti existuje celá řada. Názor investorů by mohla například ovlivnit výše a případný částečný odpis goodwillu. Růstový potenciál a zlepšující se výnosové prostředí se silnými ekonomikami regionu střední Evropy by však měly ve střednědobém horizontu možná rizika převážit. VIG preferujeme i ve srovnání s bankovními tituly, které pravděpodobně budou daleko více bojovat s relativně vyšším zadlužením a konzervativností spotřebitelů.