Co pozitivního (také) přinesla poslední finanční krize

Před deseti lety ukončila celosvětová finanční krize éru, ve které byly jediným kritériem při rozhodování o investicích kompetitivní výnosy. Zahájila nové období, v němž se do popředí dostaly odpovědné zásady, které zahrnují péči o životní prostředí, sociální oblast i témata z oblasti corporate governance (ESG).
"Nástup těchto hodnot do světa investic by bez krize trval mnohem déle," říká Hiroki Sampei z japonské pobočky Fidelity International. "Před rokem 2008 jsem neslyšel, že by klient zmínil ESG. Ačkoli již existovaly sociálně odpovědné investice (SRI), měly mnohem užší využití s mnohem konkrétnějším cílovým investorem. Zatímco nevládní organizace prosazují ESG již celá desetiletí, kapitálové trhy je z velké části ignorovaly. Jediným kritériem pro investory byly výnosy nebo alfa."
Pak přišla krize a koncentrace moci se začala měnit. Mnoho lidí vnímalo banky jako viníky finanční krize a uvádělo, že instituce jsou příliš chamtivé a nejsou správně vedeny. Veřejnost a vlády se ozvaly a žádaly kapitálové trhy o přehodnocení přístupu k poskytování kapitálu. Chtěly, aby trhy efektivněji řešily sociální nebo environmentální problémy.
A také investoři to vyžadují stále častěji. Celosvětově spravovaná aktiva v portfoliích s udržitelnými prvky odhadem vzrostla o 23 bilionů dolarů, což podle společnosti Morningstar znamená nárůst o více než 600 % za posledních 10 let.
Klíčové změny týkající se ESG nastaly hned po finanční krizi. "Institucionální investoři mají hlavně povinnost zmocněnce jednat jako správci klientských aktiv tak, aby rostla. Jednoduše řečeno, aktivní manažeři musejí řešit alfu. Takže jsme se museli nejprve zeptat sami sebe, zda odpovědné investice mohou generovat alfu. A odpověď byla jasně pozitivní. Vztah mezi ESG a alfu generujícím podílem na akciové ceně společnosti není vždy jasný a může být těžké to kvantifikovat, ale je zřejmé, že společnosti, které jednají podle zásad ESG, by měly v dlouhodobém horizontu vykázat lepší výsledky než ty, které odpovědné nejsou," říká Sampei.
Pokud se firma soustředí výlučně na zisky a nevěnuje pozornost problémům, jako jsou například znečištění nebo pracovní problémy zaměstnanců, bude dříve či později muset řešit dodatečné náklady. Globální finanční krize tak byla pro kapitálové trhy temným obdobím, ale následný vzestup ESG investorům ukázal pozitiva. A o tom, že investování může fungovat společně se zásadami ESG, již nyní na trhu nikdo nepochybuje.
Zdroj: Fidelity International