(Ne)komplikované investování

Porážet opakovaně trh je pro většinu investorů nadlidský úkol. Co víc, velká část investorů má problém s tím, aby dosahovala alespoň stejné výkonnosti jako trh.
Při uvažování o investování je potřeba tuto činnost rozdělit na dvě části. Tou první je stavba portfolia, druhou jeho průběžná správa. A zatímco sestavit diverzifikované portfolio, jež by mělo obstát i v nepříznivých časech, není až tak těžké, průběžná správa portfolia je skutečnou výzvou. Rozhodování investorů ovlivňují emoce, takže jindy racionální uvažování bere zasvé a investoři často dělají ukvapená rozhodnutí, která je stojí nemalé peníze.
"Obstát na finančních trzích není jednoduché, když se ale budete držet několika pravidel, dokážete to," říká Michael Batnick z Ritholtz Wealth Management. "Investovat do akcií lze dnes prostřednictvím indexových fondů takřka zdarma, totéž platí o dluhopisech. Akcie vám budou dělat radost v době ekonomické prosperity, dluhopisy vás zase podrží v méně příznivých časech," vysvětluje.
Nejdůležitější je časový rámec. Pokud to s investováním myslíte vážně, měli byste si zvolit velice dlouhý horizont a držet se zvolené investiční strategie bez ohledu na aktuální situaci na trzích.
Nastavení poměru mezi akciemi a dluhopisy v portfoliu určuje míra tolerance k riziku, přičemž je potřeba se rozhodovat podle toho, co by se s portfoliem mohlo stát při nejméně příznivém scénáři. K tomu lze využít třeba následující graf zobrazující vývoj hodnoty různých portfolií během poklesů trhů od roku 2007.
Komponenty portfolia: indexy MSCI All-Country World a U.S. Bloomberg Aggregate Bond
Snažit se porazit trh je nejen podle Michaela Batnicka zbytečné. Kde je napsané, že výkonnost trhu je špatná? Někteří investoři si myslí, že být průměrný znamená prohrát. Opak je pravdou. Pokud by všichni měli být lepší než ti ostatní, kdo by byli ti ostatní? Být průměrný je tak na trhu vlastně obrovská výhra.
Zdroj: The Irrelevant Investor