KONTEXT: Na (geo)politické frontě klid, Evropa sílí

Brexit připomíná mexickou telenovelu plnou emotivních zvratů. Potvrdil to minulý týden, kdy zákonodárci Therese Mayové již podruhé zamítli plán odchodu Británie z EU. Následně se postavili proti uspěchanému a chaotickému rozvodu, i díky čemuž se evropské akcie dostaly na pětiměsíční maximum. Londýn na cestě z unie předvede ještě pár politických veletočů, a nejen proto si evropské burzy zaslouží pozornost.
Brexit se (nejspíše) odkládá, americko-čínská obchodní válka s globálním přesahem si vzala oddechový čas, a evropské akcie i díky tomu v polovině března vystoupaly nejvýše za posledních pět měsíců. Pro panevropský index STOXX Europe 600 byl páteční zisk (15. března) 0,68 % největší za poslední měsíc, což na první pohled může přiživit pocit části trhu, že se stávající oživení opírá o chatrné pilíře.
Druhý pohled, vycházející z aktuálních dat, nabízí záblesk alternativní naděje. Londýnsko-bruselská (stejně jako washingtonsko-pekingská) přetahovaná bude sice nadále brzdit evropský hospodářský motor a zprostředkovaně místní trhy, hned několik významných válců nicméně signalizuje zlepšující se výkon. Příkladem je lepší než očekávaná průmyslová výroba ve Francii, Španělsku a Itálii či zvedající se nálada ostře sledovaných nákupních manažerů. Něco podobného tradičně prospívá akciím, zejména cyklickým.
Signály o zrychlení ekonomiky EU vedou část trhu k doporučení nakupovat na relativně vysoce oceněných (západo)evropských burzách. Tyto hlasy argumentují také čerstvým rozhodnutím ECB vybrat si v rámci normalizace měnové politiky oddechový čas a propastí mezi výnosy z akcií a dluhopisů, která je podle Bank of America nejhlubší za posledních sto let.
Proti tomuto akciovému dopingu působí potenciální rozbušky, mezi něž nadále patří i (geo)politika. Vzhledem k evidentní snaze probíhající konflikty přinejmenším na chvíli nevyhrocovat by ale mohl být momentálně dopad tohoto tržního dusítka menší, než se čeká. Přesto (a v některých případech právě proto) nabídnou i v následujících týdnech brexit a spol. krátkodobým obchodníkům nejeden adrenalinový zážitek. Tím může být jak pohyb, tak relativní klid na trhu, jako tomu bylo po hlasování britského parlamentu v minulém týdnu.
Libra bývá pro investory s chutí na brexitové hrátky často jedinou volbou, i akciová burza v Londýně ale nabízí zajímavé možnosti. Mezi ty patří stavaři a obecněji na nejistotu obestírající britský odchod z unie těžce doplácející reality. Jak mi ale nedávno řekl jeden londýnský insider, odraz ode dna je blízko a zájemci o nákup nemovitosti by neměli na nic čekat.
Podobné je to s akciovou proxy sázkou na tento sektor, která má podle analytiků ze společnosti Liberum 20% růstový potenciál v případě, že nedojde k chaotickému brexitu. Stejně tak by měly z poklidného rozpuštění svazku těžit britské banky. Divoký rozvod by naopak podle Citigroup mohl některé finanční instituce, mezi jinými Metro Bank, ohrozit.
Bez ohledu na to, zda se podobné spekulativní sázky vyplatí, je jisté, že by měly být jen malou částí portfolia. O jejich (ne)úspěchu totiž rozhodují politici, kteří zejména v poslední době jako kdyby až příliš často ignorovali diktát zdravého rozumu.