Robotické investování získává na oblibě, vstupují do něj další velcí hráči

Když lídr investičního bankovnictví sníží vstupní vklad do své prémiové služby, něco se děje. Goldman Sachs v únoru zpřístupnila svou robo-advisory službu původně určenou pro klienty s investičním kapitálem nad 10 milionů USD pro vklady od 1 000 USD.
Někteří odborníci kroutí hlavou, jiní ale vidí dále. Lidé občas zapomínají, že banky jsou stroje na peníze. Poplatek za robo-advisory, který při nižších objemech nemůže na první pohled pokrýt náklady na klienta, je zkrátka taková vábnička do finanční skupiny, která následně klientům zkusí prodat další produkty.
O čem je (a není) robo-advisory?
Robo-advisory obchodování je jedním z nejviditelnějších investičních trendů poslední doby. Poplatky se v USA pohybují od 0,25 % až po hodnoty výrazně nad 1 %. Hodně záleží na objemu vloženého kapitálu – mediánem je 1 % pro portfolia do 1 milionu USD a 0,5 % pro portfolia nad 5 milionů USD.
Navzdory boomy těchto služeb mnoho lidí stále nechápe jejich podstatu. Robo-advisory portfolio ve formě, v jaké je nabízí Goldman Sachs (nebo u nás například Portu), skládá algoritmus za pomoci lidí primárně z ETF, zatímco robo platformy typu Robinhood umožňují uživatelům investovat nejen do ETF, ale také do akcií, derivátů či kryptoměn, ovšem bez jakéhokoli poradenství.
Klasické robotické investování si lze představit jako samořízené auto. Vložíte destinaci, sednete si na zadní sedadlo a necháte se do ní dovézt. U Robinhoodu musíte řídit sami. A když jste nezkušení řidiči, nemusíte se do cílové destinace vůbec dostat.
Lidský faktor jako plus
Jak zmiňuje Cynthia Loh ze společnosti Charles Schwab, jednou z mylných představ o robotickém investování je, že je provádí pouze robot. Pravda je ovšem taková, že lidská expertíza a kontrola je důležitou součástí celého procesu.
Loh poukazuje také na zajímavý fakt, že služba není určena pouze nezkušeným investorům a těm, kteří nechtějí věnovat investování příliš energie, ale nabízí alternativu třeba i k penzijnímu spoření. "Mnoho dlouhodobých investorů přišlo na to, že chtějí moderní a levnou cestu, jak investovat. A robotické investování splňuje jejich představu," říká.
S nástupem tohoto trendu se samozřejmě objevila spousta kritiků, kteří tvrdí, že algoritmus vychází jen z toho, co vyplníte v jednoduchém dotazníku, přičemž nezohledňuje další záležitosti, které mohou být pro investora podstatné, jako jsou daňová optimalizace či různé životní cíle. Objevují se tak hybridní modely, které sázejí na větší zapojení lidského faktoru. To samozřejmě znamená vyšší náklady, které se promítají do vyšších poplatků.
Tento spor v podstatě nelze rozsoudit. Určitě se budou objevovat další zájemci o oba typy služeb. Hodnocení z hlediska výhodnosti pro klienta nesmí být černobílé. V každém případě zajímavý byl nicméně výzkum, který provedl MarketWatch, když v roce 2015 oslovil čtyři prominentní robo-advisory společnosti a čtyři tradiční poradce, aby složili portfolio hypotetického klienta ve věku 35 let s kapitálem 40 000 USD. Návrhy robotů se nijak významně nelišily od těch lidských.