Jak vybírat zisky a vyhýbat se ztrátám podle tradera, který se stal symbolem NYSE
Tvář Petera Tuchmana dost možná znáte. Obchoduje na parketu burzy v New Yorku v dresu Quattro Securities a je asi nejčastěji fotografovaným traderem, protože se zkrátka umí dobře zatvářit do objektivu. To ale neznamená, že dělá špatně svoji práci. Jakou má strategii, jak realizuje zisky a omezuje ztráty?
Petera Tuchmana jistě poznáváte. Kulaté hodnoty indexu Dow na čepici, expresivní výrazy při pohledu na tabule s velkými propady i růsty cen akcií, úsměvy i vykulené oči. Ano, to je on.
Umí toho ale daleko více. Třeba obchodovat, ba dokonce i poznatky z tradingu předávat, například v rámci The Wall Street Global Trading Academy. A naposledy se podělil o tři technické indikátory, které mohou obchodníkům pomoci při rozhodnutích o prodejích akcií. Tuchman samozřejmě není žádný zelenáč, takže dodává, že samozřejmě nejde o doporučení, pouze o jeho tipy.
Prvním indikátorem je index relativní síly (RSI). Tento ukazatel cenového momenta Tuchmanovi naznačuje, kdy je daný titul překoupený, případně přeprodaný. Když RSI klesne pod 20, bývá to dobrý čas pro nákup. Vzestup nad 80 je naopak signálem k prodeji. (Mimochodem, většinový názor technických obchodníků je podobný, jen zpravidla pracují s hodnotami 30, respektive 70 bodů). V grafu vývoje akcií Tesly je RSI pro ilustraci v horní části.
Tuchman dále sleduje exponenciální klouzavé průměry cen akcií, a to na 9-, 15-, 65- a 200denním horizontu. Exponenciální průměr (na rozdíl od běžného) dává větší váhu aktuálnějším datům na úkor těch starších v daném období. "Když kurz roste alespoň 30 minut a vrátí se ke klouzavému průměru, nastupuji do dlouhé pozice. Když naopak cena klesá a vrátí se výše k hladině klouzavého průměru, jsem na SHORT straně," říká.
Výběr průměru, ke kterému se vztahovat, pak Tuchman nechává na konkrétní situaci. V tomto případě to tedy bude o zkušenostech a citu, nedá se nic dělat. Zkušenosti jsou ostatně něco, co se obecně na trzích celkem hodí.
A nakonec Peter Tuchman zmiňuje takzvané pivoty, a to na pětiminutové, denní, týdenní a měsíční bázi. Pivoty berou v potaz poslední maxima a minima ceny a naznačují hladiny podpory a odporu. Traderům naznačují, jakým směrem by se cena dané akcie mohla vyvíjet z technického hlediska. Trochu složitá kouzla, řeknete si možná, řada běžně používaných obchodních aplikací naštěstí tyto pivoty rovnou obchodníkům vypočítává a zobrazuje.
A to nejlepší nakonec. Ani Tuchman vlastně nemá ani moc páru o tom, co to ty pivoty jsou. "Nebudu lhát. Netuším, co to ty pivoty jsou. Vím jen, že jsou za nimi nějaké matematické vzorečky, které když hodíte do technického grafu, ukážou vám hladiny supportu a rezistence pro daný titul. A nic dalšího nepotřebuji vědět," uzavírá lapidárně.
Pro pořádek, velice jednoduše lze pivot point získat následovně: Vezmete "průměr" z posledního obchodního dne (sečtete zavírací cenu, maximum a minimum a vydělíte výsledek třemi). Tak získáte základní (centrální) pivot point, tedy hladinu, kde se kurz může další obchodní den s určitou vyšší úrovní pravděpodobnosti pohybovat. Na základě high a low z minulého dne lze stanovit také hladiny supportu a rezistence.
Zdroj: Insider