US MARKETOtevírá za: 4 h 17 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Do čeho teď investovat: Naděje pro defenzivu a s rozumem na dynamické strategie

Řada lidí zvažuje, co s penězi, aby neležely ladem, nepožírala je inflace a ideálně se nějak zhodnocovaly. Do čeho nyní alokovat peníze? V tržním ohni jsou stále "želízka", která umožňují diverzifikovat finanční rezervy a zároveň zvyšují potenciál zisku.

Naděje pro defenzivní strategie

Pro konzervativního investora nebyla dlouho k mání optimální varianta, která by mu s větší pravděpodobností slibovala vidinu zajímavého zhodnocení. Situace se ale změnila. V tuto chvíli se investor může směle podívat na možnosti, jako jsou například fondy peněžního i fondy kapitálového trhu českých státních dluhových cenných papírů.

Fondy peněžního trhu ve svých portfoliích využívají nástroje, jako jsou repo operace, tedy víceméně zhodnocují za sazby odpovídající těm vyhlašovaným Českou národní bankou. Nyní je základní úroková sazba 2,75 %. Tyto fondy jistě ještě zvýší investorům dodanou výkonnost, pokud Česká národní banka na svém dalším zasedání opět přikročí ke zvýšení sazeb. To je přitom poměrně pravděpodobné, banka totiž reaguje na rychlý růst spotřebitelských cen.

Někdo může namítnout, že se fondy peněžního trhu s ohledem na vysokou inflaci stále nacházejí hluboko v pásmu záporné reálné výkonnosti. To by se však mohlo změnit po následujícím čtvrtletí, kdy by momentum nárůstu inflace mělo znatelně polevit. Zároveň nesmíme zapomínat na další důležité funkce fondů peněžního trhu, jako jsou zajištění proti zvýšené volatilitě, rezistence vůči ekonomickým a epidemickým rizikům či rychlá likvidita.

Do hry začínají vstupovat i fondy kapitálového trhu, které ve svých portfoliích drží české státní dluhopisy s delší splatností. Ty se letos svou výkonností propadly do červených čísel, některé se blížily ztrátám téměř 9 %. To vychází z logiky, že dluhopis s fixním kupónem reaguje poklesem své tržní ceny na nárůst úrokových sazeb. Navzdory dosavadním neatraktivním výsledkům se tyto fondy mohou nyní nacházet v bodě zlomu a odrazit se k déletrvajícímu růstu.

ČR - výnos 10letého vládního dluhopisu

České státní dluhopisy již svými výnosy dosahují bezmála 3 % s tím, že jsou v tom již do značné míry zahrnuta očekávání dalšího zvedání sazeb Českou národní bankou. Fondy s českými dluhopisy představují výhodu v situaci stabilizující se inflace či v prostředí ochlazující se ekonomiky, kdy začínají výkonnostně růst. V jejich prospěch hovoří i vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Ten se nechal slyšet, že rozhodně nečeká příchod dvouciferné inflace jako v 70. letech.

I tak ale budou inflační čísla v porovnání s aktuální situací ještě růst. Inflace bude na vrcholu počátkem příštího roku, zřejmě někde okolo 7 %. Pak začne klesat, protože začnou odeznívat stěžejní proinflační faktory. Proto na nejbližším zasedání České národní banky ještě můžeme být svědky rázného zpřísňování měnové politiky. Pak by ale již mohl nastat vhodný čas pro investici do fondů držících české státní dluhopisy.

Dynamická strategie s rozumem

Dynamičtější investor čelí daleko složitější a nepřehlednější situaci. Není jednoduché zvolit správný akciový fond, ať již z hlediska geografického zaměření, nebo pokud jde o sektory. Tento problém nicméně řeší fondy fondů.

U dynamičtějšího investora by v portfoliu rozhodně nemělo chybět zastoupení ESG fondů, tedy těch zaměřených na environmentální a společenské faktory. Jen pro pořádek, nejde o žádné filantropické "vyhazování peněz z okna". Fondy investující do firem zohledňujících environmentální a sociální faktory jsou v současnosti sázkou na lepší zhodnocení. Opomenutí nebo ignorování ESG faktorů je naopak vnímáno jako riziko, které může negativně ovlivnit návratnost investic. "Non-ESG" společnosti mohou například čelit odklonu zákaznických preferencí nebo třeba zvýšeným nákladům. Například pojišťovny budou více hradit pojistná plnění kvůli náhradám škod v důsledku změn počasí, neekologická firma si bude od banky půjčovat za vyšší úrok a podobně.

Portfolio by také mělo zohledňovat geopolitická rizika. Nadále eskalují spory "potrumpovské koalice" USA a EU se zeměmi, jako jsou Rusko, Bělorusko nebo Čína. Stále intenzivnější je také napětí v obchodních vztazích mezi EU a Británií. Turecko sice dočasně zmírnilo svou rétoriku, ale pouze kvůli aktuálním ekonomickým a měnovým potížím.

Správné geografické rozložení portfolia je důležité i z hlediska potenciálu jednotlivých regionů. Například evropské akcie jsou již delší dobu ve stínu těch amerických a mezera mezi jejich zhodnoceními se zatím nezužuje. Evropské akcie se obchodují při nižších valuacích a třeba Goldman Sachs je v současnosti považuje za zajímavé, a to i díky mírně optimističtějšímu odhadu vývoje HDP.

STOXX Europe 600
Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2022?

Investiční fórum: Jak úspěšně investovat v roce 2022?

Zdroj: Fincentrum & Swiss Life Select

Alokace investicČeské státní dluhopisyDluhopisový trhFondy peněžního trhuInflaceInvestiční strategieInvestiční tipy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa