(Časování) recese jako nástroj k časování trhu? Nebuďte tak hrr!
Recese byly v historii spojeny s řadou masivních burzovních výplachů. Je proto pochopitelné, že investoři mají obavy z dalšího hospodářského vývoje. Jak však upozorňuje Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management, najdou se i případy toho, kdy se recese do trhu (prakticky) nepromítla.
Carlson připomíná, že oznámení začátku recese v řadě případů přichází se značným zpožděním, za čímž stojí zpoždění ve zveřejňování dat o vývoji HDP a následné revize údajů. Připomíná třeba recesi z července 1981 až listopadu 1982, jejíž začátek byl oznámen až na začátku roku 1982, nebo tu z března až listopadu 2001, jejíž start byl oznámen právě až v závěru roku 2001. "Investoři v takových případech oficiálně de facto vůbec nevědí, že se něco děje," říká.
"Odhadnout začátek recese někdy není až tak složité, i když nejsou k dispozici patřičná data. Bylo by však chybou se domnívat, že takový odhad lze použít k časování trhu. Zatímco někdy akcie před hospodářskou recesí, v jejím průběhu, případně i po jejím konci ztrácejí, jindy těmito obdobími projdou bez jakýchkoli ztrát. Dění na trzích totiž ne vždy odpovídá tomu, co se děje v ekonomice," pokračuje Carlson.
"Aktuálně jsme svědky výprodejů na trzích, to ale ani s ohledem na to, jestli jsme, nebo (zatím) nejsme v recesi, nic neznamená, respektive to nic nevypovídá o tom, co se bude dít v dalších měsících. Pamatujte, že ani dokonalý odhad začátku recese vám nepomůže v předpovědi toho, jakým směrem se vydají finanční trhy," dodává Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense