S kontrariánstvím opatrně, varuje zkušený investor. BIG SHORT nečeká na každém rohu

Jedním z populárních filmů s tematikou finančních trhů je Sázka na nejistotu (The Big Short) natočená podle knihy Michaela Lewise. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management má ale se snímkem (malý) problém. The Big Short připravil investory o tolik peněz jako poslední tři medvědí trendy dohromady, říká.
"Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítali, že světová ekonomika nemůže růst donekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali," stojí v anotaci filmu.
"Řada lidí po zhlédnutí filmu začala hledat svůj životní short. Problémem je, že podobná možnost přijde možná jednou za život, a navíc není vůbec snadné ji rozpoznat, jakkoli se The Big Short diváky snaží přesvědčit o opaku," říká Carlson a upozorňuje, že dokonce ani samotný John Paulson, který dokázal vydělat shortováním realitní bubliny ve Spojených státech 15 miliard dolarů, tento úspěch již nikdy nezopakoval. S následující sázkou na zlato pohořel a nakonec "zavřel krám".
Problémem kontrariánství na trzích je podle Carlsona to, že ačkoli investoři mohou mít často pocit, že ostatní vnímají tržní situaci špatně, většinou tomu tak není. Trhy jsou víceméně efektivní. Warren Buffett je známý tím, že na burzách nakupuje, když ostatní panikaří, na druhou stranu největší váhu v jeho portfoliu aktuálně mají rekordně drahé akcie Applu.
"Rozhodně si nemyslím, že by všechny permanentní kontrariány po roce 2008 stvořil Michael Lewis. Na sázce proti trhu není nic špatného, pokud je někdo o své pravdě skálopevně přesvědčený. Rozhodně by ovšem nikdo neměl jít proti trhu s celým svým portfoliem. Pravděpodobnost, že právě vy teď objevíte nový big short, totiž není zrovna velká," dodává Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense