Kdopak by se maxim bál?

Americký akciový trh letos po delší době opakovaně vylepšil historická maxima, v dubnu ale zatím ztrácí. Investoři se obávají možného delšího období vyšších sazeb a nové vlny inflace, a tak nové rekordy mnozí využili k realizaci zisků. Poklesy během dubna mohou být začátkem hlubší korekce, ale také nemusejí. Rekordní úrovně totiž samy o sobě důvodem k nervozitě nejsou, spíše naopak.
Mezi roky 2013 a 2021 americký akciový index S&P 500 před přechodem do medvědího trendu stanovil ročně v průměru 38 nových rekordních maxim. Letos za sebou investoři mají teprve tři a půl měsíce, ale S&P 500 se na nové maximum vyšplhal už dvaadvacetkrát.
Dosahování rekordních maxim akcií je spojeno se silnými emocemi. Na jednu stranu investoři rádi vidí, když tržní cena jejich portfolií dosahuje dříve nevídaných úrovní, na druhou stranu ale bojují s obavami, že nová maxima předznamenávají příchod korekce nebo medvědího trendu.
"Samotné dosažení rekordní hodnoty akciového indexu nic neznamená. Vzhledem k tomu, že trhy dlouhodobě rostou, někdy na maxima vystoupat indexy musejí a jejich posunutí výše není rozhodně signálem, že bude následovat pokles. Benchmarky mohou po dosažení maxim bez výraznějšího poklesu růst klidně po celou dekádu," uklidňuje Nick Maggiulli z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
"Pravdou navíc je, že od roku 1970 index S&P 500 dosahuje po stanovení rekordního maxima v horizontu jednoho roku, tří let i pěti let v průměru lepšího výsledku než ve stejném horizontu počítaném od jakéhokoli jiného dne," dodává Michael Batnick z Ritholtz Wealth Management. Současná nervozita na trzích tak sice může, ale nemusí být začátkem hlubších a delších poklesů.
Zdroj: The Irrelevant Investor
Aktuality
