US MARKETZavírá za: 0 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Guy Spier (Aquamarine Fund): Oběd s Buffettem mi změnil život i pohled na investice

Hodnotový investor Guy Spier, zakladatel Aquamarine Fund, není jen jednou z mnoha slavných tváří světa investic. Jeho život a kariéru zásadně ovlivnilo setkání s Warrenem Buffettem. Spierův příběh ukazuje, že úspěšné investování není jen o číslech, ale také o osobním růstu, filozofii a schopnosti a ochotě se neustále učit.

Z Wall Street k Buffettovi

V 90. letech Spier pracoval na Wall Street, ale postupně byl stále více zklamán a frustrován prostředím, jež vnímal jako nečestné a bez hodnot. "Pracoval jsem na místě, které jsem nenáviděl. Nenáviděl jsem vše, co jsem tam dělal," vzpomínal Spier na konferenci SHIFTS24 pořádané deníkem E15. Toto prostředí přirovnal k nechvalně proslulé firmě Stratton Oakmont z filmu Vlk z Wall Street.

Na rozdíl od většiny kolegů, kteří se snažili maximalizovat krátkodobé zisky za každou cenu, se Spier postupně začal obracet k hodnotovému investování. Inspiroval ho Warren Buffett, jehož filozofie se vyznačuje dlouhodobým přístupem, etickým chováním a snahou o vytváření skutečné hodnoty. Spier chtěl žít a investovat více jako Buffett. Účastnil se každoročních setkáních Berkshire Hathaway a postupně si osvojil Buffettovy zásady.

Na oběd s Warrenem

Milníkem ve Spierově kariéře byl oběd s Warrenem Buffettem, který si vydražili společně s přítelem Mohnishem Pabraiem. Spier nejprve považoval utracení stovek tisíc dolarů za oběd za absurdní, ale po zvážení Pabraiových argumentů a faktu, že peníze půjdou na charitu, se rozhodl do toho jít.

A stálo to za to. Setkání s Buffettem bylo podle Spiera jedním ze zásadních okamžiků jeho života. "Strávit dvě nebo tři hodiny s člověkem, který má tak obrovský vliv a znalosti, bylo nesmírně cenné. Buffett se přitom soustředil na nás. Zajímal se o to, co si myslíme, a odpovídal na naše otázky," popisuje Spier.

Tento zážitek zásadně změnil jeho pohled na investování i na život samotný. "Bylo to neuvěřitelné, když člověk, jehož hodnota majetku tehdy činila 80 miliard dolarů, věnoval pozornost někomu, jako jsem já. Naučilo mě to, že je potřeba právě takto věnovat pozornost lidem kolem sebe," říká dále.

Osobní růst

Buffettův vliv na Spiera přesahuje oblast investic. Spier v Praze zmínil, že mu byly inspirací také Buffettova skromnost a ochota učit se od druhých. "Jedna z největších lekcí, které jsem od Buffetta načerpal, je zaměření na jednoduchost a upřímnost. Jeho přístup k životu a podnikání není založen na složitých strategiích, ale na poctivosti a odhodlání dělat věci správně," vysvětluje Spier.

A tato filozofie se odráží i v jeho každodenním životě. Rozhodl se odstěhovat z New Yorku do Švýcarska, kde našel klidnější prostředí, jež mu umožnilo soustředit se na psaní knihy a zlepšování svých investičních strategií. "Přesun do klidnějšího prostředí mi pomohl soustředit se na to, co je důležité. V New Yorku mě stále něco rozptylovalo, ve Švýcarsku mám prostor přemýšlet a tvořit," říká.

Hodnotové investování: Stabilita a dlouhodobé příležitosti

Setkání s Buffettem Spiera jen utvrdilo v odhodlání investovat do stabilních a takzvaně hodnotových firem. Podle něj je klíčové zaměřit se na společnosti, které generují hotovost a mají pevné základy. "Investuji do firem, které mají stabilní příjmy a jejichž podnikání chápu. Vyhýbám se rizikovým sektorům a startupům," vysvětluje strategii, na které vybudoval fond Aquamarine.

Spier je přesvědčen, že klíčem k úspěchu v investování je trpělivost a dlouhodobý přístup. Jeho investiční strategie spočívá v hledání společností, které mají dlouhodobý potenciál přežít ekonomické krize a prosperovat i v těžkých časech. Jako příklady uvádí firmy, které přežily druhou světovou válku a pokračovaly v růstu. Mezi jeho oblíbené investice patří například potravinářská firma Nestlé či nápojový gigant Coca-Cola. Spier věří, že tyto firmy budou nadále silné, protože bez jejich produktů si lidé již prakticky neumí představit svůj každodenní život.

Vedle toho investuje Spier do firem se silnou finanční infrastrukturou. Mezi jeho významné investice tak patří například vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard.

Také nadále investuje do společnosti Alibaba, přestože ta již nyní tvoří menší část jeho portfolia. Geopolitické změny vnímá jako nepříznivé pro svobodný svět. Globální trhy jsou ovšem podle Spiera natolik silné, že pokus uškodit investorům by byl pro Čínu velice negativní a dolehl by na její ekonomický růst. Proto se jako investor Číny tolik neobává.
"To, co je dobré pro Alibabu, je dobré pro svět i Čínu. Tyto zájmy jsou provázané," říká Spier. Kromě Alibaby investuje také do společností Tencent a BYD. V nich vidí velkou budoucnost a věří, že jejich ekonomický přínos může převažovat nad politickými nebo bezpečnostními obavami.

Investice do nepopulárních sektorů

Jedním z nejzajímavějších aspektů Spierovy investiční strategie je jeho postoj k ESG a investicím do uhlí. V době, kdy se mnoho investorů vyhýbá tradičním zdrojům energie, jako je právě uhlí, Spier v této oblasti vidí příležitost. Přiznává, že byl zpočátku skeptický ohledně investic do uhlí, zejména kvůli rostoucímu tlaku na dekarbonizaci. "Svět se snaží snížit uhlíkové emise, tak proč investovat do uhlí, že?" ptal se sám sebe.

Nicméně po delším zvažování a konzultacích s Mohnishem Pabraiem si uvědomil, že poptávka po uhlí zůstane zejména v zemích jako Čína a Indie stabilní. Tyto ekonomiky totiž nadále spoléhají na uhlí jako levný a dostupný zdroj energie. "I když jsou uhlíkové regulace přísnější, poptávka po uhlí v zemích jako Čína a Indie zůstává silná, protože tyto státy nemají ekonomickou kapacitu přejít na dražší zdroje," vysvětluje a upozorňuje na to, že kvůli tlaku na ESG a omezení financování nových uhelných projektů jsou existující těžební společnosti stále ziskovější. V jeho portfoliu tak najdeme dvě americké uhelné společnosti – Alpha Metallurgical Resources a Arch Resources –, které těží z omezené konkurence a rostoucích cen suroviny.

Proč ne ESG?

Navzdory rostoucímu zájmu o investice v souladu s ESG se Spier záměrně vyhýbá mnoha projektům zaměřeným na udržitelnost. "Jako investor se zaměřuji na firmy, které již nyní generují hotovost. ESG projekty, ačkoli mají pozitivní dopad na životní prostředí, často nejsou ziskové," vysvětluje. Věří, že dlouhodobý úspěch investice musí vycházet ze silných finančních základů dané firmy, a ty mnoho ESG projektů postrádá.

Dále upozorňuje, že mnoho ESG projektů je závislých na vládních dotacích a regulacích, což zvyšuje riziko investic. "Byznys model závislý na politických rozhodnutích pro mě znamená příliš velké riziko," dodává Spier. Namísto toho preferuje investice do firem, které mají stabilní ziskovost a nejsou příliš závislé na vnějších faktorech, jako jsou změny v politice nebo regulaci.

Důraz na globální diverzifikaci

Ačkoli je Spier velkým zastáncem investování v USA, zdůrazňuje význam globální diverzifikace. "Mít možnost investovat kdekoli na světě je velká výhoda. USA mají stabilní politický a ekonomický systém, je ale důležité investovat i jinde," vysvětluje.

Uvědomuje si, že menší země, jako jsou Česká republika nebo Izrael, potřebují zahraniční investice, aby byly stabilnější a odolnější vůči vnějším vlivům. "Čím více globálních investic, tím stabilnější je daná země. Je důležité, aby lidé investovali nejen ve své domovské zemi, ale i na zahraničních trzích," říká Spier.

Etika, dlouhodobá vize a odvaha jít proti proudu

Guy Spier je příkladem investora, který postavil kariéru na hodnotovém investování, důrazu na etiku a dlouhodobé vizi. Buffettova strategie zaměřená na investice do dlouhodobě ziskových a stabilních firem je pilířem Spierova přístupu. "Buffett mě naučil, že je důležité investovat do toho, čemu rozumíme. Projekty, které slibují velké věci v budoucnu, ale nyní nejsou ziskové, nejsou pro mě," zdůrazňuje.

Přestože uznává význam dekarbonizace a ekologických cílů, zůstává věrný hodnotovému investování, které klade důraz na finanční stabilitu a dlouhodobé výnosy. Jeho rozhodnutí investovat do nepopulárních oblastí, jako je uhlí, ukazuje, že se nebojí jít proti proudu, pokud vidí fundamentální hodnotu. Jeho zdrženlivost vůči ESG projektům pak ukazuje na pevné přesvědčení, že investování by mělo být postaveno na solidních ekonomických základech. Tím Spier inspiruje investory k tomu, aby se zaměřovali na dlouhodobou udržitelnost, a to především z finančního hlediska.

Spierův příběh může být inspirací pro každého, kdo se snaží uspět ve světě investic. Jeho zkušenosti ukazují, že klíčem k úspěchu nejsou jen technická analýza nebo znalosti trhu, ale také osobní růst, etika a schopnost učit se od těch nejlepších. Oběd s Warrenem Buffettem nejen změnil jeho kariéru, ale i přístup k životu.

Hodnotové investováníInvestiční horizontInvestiční strategieKontrariánské investováníNejbohatší investoři a byznysmeniPonaučení pro investoryWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa