Máte je už za sebou? Tohle jsou tři typy chyb v investování

Těžko byste hledali investora, který se na trzích nikdy neudělal chybu. Zásadní je se z vlastních i cizích omylů poučit a neopakovat je. V investování se lze dopustit různých přešlapů, a zatímco některé jsou relativně neškodné, jiné dokážou portfoliu zasadit pomyslné K. O.
1. "Neškodné" chyby
Chybami tohoto typu se investoři připravují o část výnosů, případně prohlubují své dílčí ztráty, ale nejde o chyby fatální, které by vymazaly jejich investiční účet. Typicky může jít o příliš brzký prodej ziskové pozice, zbytečně oddalovaný prodej ztrátové pozice, nedostatečné nebo nedostatečně časté rebalancování portfolia nebo o investici do fondu, který výkonností zaostává za trhem.
Vyvarovat se těchto chyb je složité, protože v danou chvíli nikdo neví, zda již cena investice dosáhla vrcholu, jestli se už odrazila ode dna a podobně. Obecně lze říci, že čím jednodušší investiční strategie je a čím méně změn v portfoliu investor provádí, tím je menší šance, že udělá zbytečnou chybu, kterou se připraví o část výnosů.
2. Bolestivé chyby
Dopady tohoto typu chyb na hodnotu portfolia jsou výraznější, ale stále ne likvidační. Investoři se mohou o podstatnou část potenciálních výnosů připravit například opakovaným neúspěšným časováním trhu nebo snahou jít proti tržnímu davu v přesvědčení, že se všichni ostatní mýlí.
Časování trhu je mimořádně náročná disciplína, ve které dlouhodobě neobstojí ani většina profesionálních portfoliomanažerů. Velice nebezpečné je, když investor při prvních pokusech o časování trhu uspěje a na základě toho uvěří, že dokáže spolehlivě předvídat jeho vývoj. S dalšími pokusy se totiž obvykle zvyšuje i hodnota investice, a tedy i potenciální ztráta. Stejně tak kontrariánské investování je disciplína jen pro ostřílené tržní hráče.
3. Fatální chyby
Chyby, po kterých investor skončí s prázdnýma rukama, obvykle vycházejí z uchýlení se ke spekulaci a vysoce rizikovým strategiím. Ty samy o sobě nelze označit za nepatřičné, zásadní je to, jaký prostor jim investor v portfoliu věnuje. Shortování, venture investice nebo třeba spekulace na vývoj cen kryptoměn nabízejí potenciál bezkonkurenčního zhodnocení, stejně tak jsou ale spojené s mimořádně vysokým rizikem.
Investoři by měli znát míru své tolerance vůči riziku a nikdy by neměli investovat pomocí nástrojů, jejichž fungování plně nechápou. Spekulativní pozice by v portfoliích dlouhodobých investorů měly být zastoupené jen okrajově a nikdy by jimi investoři neměli ohrožovat více peněz, než kolik si mohou dovolit nenávratně ztratit.
Zdroj: A Wealth of Common Sense