Jak na evropské akcie, když euro posiluje?
|

Jak na evropské akcie, když euro posiluje?

Kurz eura vůči americkému dolaru od začátku letošního roku stoupl z 1,05 na bezmála 1,20. Klasická poučka o oslabujících akciových trzích při posilující domácí měně však pro evropské akcie na začátku letošního roku neplatila. V posledních měsících se ale situace mění.

Evropské akcie Euro

Především díky dobrým firemním výsledkům a sílícímu hospodářskému růstu v eurozóně evropské akcie až do poloviny května posilovaly a index padesáti největších evropských firem EURO STOXX 50 si připsal více než 11 %. Od poloviny května však již pokračující posilování eura začalo být pro evropské akcie přítěží a index odevzdal bezmála polovinu svých předchozích zisků.

Kterým akciím nebo sektorům se tedy při tomto trendu vyhnout a kde hledat "jistotu" a růst? Nejvíce byli posilujícím eurem postiženi exportéři, a to především ti s významným vývozem do USA. Z velkých evropských společností, jejichž akcie se obchodují na burze, pak nejvíce ztrácely farmaceutické firmy následované výrobci spotřebního zboží. Podíl jejich prodejů v eurozóně nepřesahoval čtvrtinu celkových tržeb a vývoz do USA přesahoval 50 %.

Jako vhodnější pro ochranu portfolia před posilujícím eurem se jeví společnosti zaměřené na evropský trh. Lépe se také v čase posilující evropské měny dařilo menším firmám, které lépe odolávaly tlaku posilující měny.

Autorem textu pro Hospodářské noviny z 11. srpna 2017 je analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny