Joshua Brown: Přílišná aktivita investorů je drahý špás, makrodaty se neřiďte
|

Joshua Brown: Přílišná aktivita investorů je drahý špás, makrodaty se neřiďte

Ekonomické údaje často poměrně jasně ukazují jedním směrem. Když pak najednou přijde změna, mají investoři pocit, že musejí hned reagovat. Přitom platí, že čím méně pozornosti investoři makrodatům věnují, tím lepší bývají jejich výsledky.

Ekonomické a tržní indikátory Ponaučení pro investory Chyby v investování Investiční strategie

Jinými slovy, v proudu ekonomických dat se občas objeví i ta, která zdánlivě signalizují změnu trendu, ale ve skutečnosti jsou úplně bezvýznamná. To je také důvod neustálého kolísání ukazatelů, jako je například Citigroup Economic Surprise Index.

Investoři jsou ale nepoučitelní, a tak s napětím vyhlížejí stále další data a sledují, zda byla jiná, než se čekalo, aby následně na základě těchto údajů upravovali skladbu svých portfolií.

"Sledovat ekonomická data na měsíční nebo týdenní bázi je nesmysl. Určitou výpovědní hodnotu mají až v plovoucím horizontu 90-180 dnů, případně až 12 měsíců," říká Joshua Brown, investiční poradce a autor blogu The Reformed Broker.

Příliš aktivity na trzích někdy škodí. "Data plynou a bohužel až zpětně zjišťujeme, která z nich vysílala skutečně důležité, a která (a to je většina případů) jen falešné signály," uzavírá Brown.

Zdroj: The Reformed Broker