Erste Grantika Advisory: Firmy poptávají podporu CNG dopravy
|

Erste Grantika Advisory: Firmy poptávají podporu CNG dopravy

"ČR zaostává v oblasti optimalizace energetického hospodářství. Firmy mají k dispozici v evropských fondech desítky miliard korun na úspory energií, ale je čerpají jen okrajově," říká Vratislav Kubík z dotační poradenské společnosti Erste Grantika Advisory.

Energetické úspory

Jak se podle vás české firmy orientují v nabídce dotačních příležitostí na financování energeticky úsporných opatření?

Stále se setkáváme s klienty, kteří tuto otázku dosud neřešili a v nabídce dotačních možností se neorientují. Zároveň ale máme i mnoho stálých klientů, kteří jsou zkušení a postupně řeší úsporná opatření v různých provozovnách či budovách. Celkově však Česká republika zaostává za svými závazky v oblasti optimalizace energetického hospodářství. Tuzemské firmy mají k dispozici v evropských fondech desítky miliard korun na realizaci energeticky úsporných opatření, ale v současné době je čerpají jen okrajově.

Hlavním dotačním programem v této oblasti je Operační program Podnikání, inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), ale co jiné programy? Mohou i v nich firmy čerpat dotace na úspory energií a zavádění obnovitelných zdrojů energie do svých provozů a sídel?

OP PIK je v této oblasti stěžejním programem, kde lze vedle klasických "zateplovaček" čerpat podporu také na elektromobilitu, nízkouhlíkaté technologie, malé vodní elektrárny, využívání druhotných surovin, modernizaci distribuční sítě nebo rekonstrukci a budování systémů zásobování teplem.

Který další program je podle vás významný?

Zmínil bych zejména Operační program Životní prostředí, kde lze získat zajímavé peníze například na energetické využívání odpadů či snižování produkce emisí do ovzduší spojené s úsporami energie. Vlastníci bytových domů mohou v souvislosti s energetickými úsporami využít Integrovaný regionální operační program a zemědělští podnikatelé mohou čerpat různé dotace v rámci Programu rozvoje venkova.

Co se vyplatí?

Kdy se vyplatí zažádat o dotaci na energeticky úsporná opatření? A kdy to naopak není vhodná cesta?

Vždy záleží na podmínkách aktuálně vypsané výzvy a zároveň je to individuálně závislé na povaze daného záměru. I proto svým klientům zajišťujeme bezplatné posouzení jejich situace, ze kterého je patrné, jak si jejich energetický záměr stojí ve světle hodnotících kritérií dané dotační výzvy. Pokud má potenciální žadatel nedostatek bodů nebo příliš vysokou investici vůči malým energetickým úsporám, je žádost bezpředmětná. Také u menších investic, například okolo jednoho milionu korun, je opravdu na řádném zvážení, zda má žádost o dotaci se všemi souvisejícími náklady a administrativním zatížením smysl.


Vratislav Kubík je absolventem Ekotoxikologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. V letech 2006-2008 byl zaměstnán na Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity. Ve společnosti Erste Grantika Advisory působí od roku 2008, v současnosti na pozici team leadera. Sám se zabývá primárně oblastí životního prostředí a energetiky.


Jak hodnotíte nabídku dotací na energeticky úsporná opatření ze strany státu? Je dostatečná? A vychází vstříc žadatelům?

Dle mého názoru je nabídka podpory pro podnikatele, veřejný sektor i pro fyzické osoby relativně pestrá. Výše podpory je sice oproti minulosti ve většině případů nižší, nicméně pokud někdo o obdobném záměru uvažuje, nemá mnoho důvodů se žádostí vyčkávat. To, co v poslední době klienti marně poptávají, je například podpora CNG dopravy v podnikatelské sféře. Zároveň nemohu nezmínit časté rozladění žadatelů kvůli náročnějším podmínkám přípravy žádostí o dotaci oproti předchozím výzvám i období. V první výzvě programu Úspory energie muselo kvůli přísným hodnotícím kritériím velké procento klientů odstoupit od podání žádosti, v aktuální druhé výzvě jsou kritéria o trochu mírnější.

Pokud opustíme téma energeticky úsporných opatření, jaké další konkrétní možnosti čerpání dotací se v oblasti energetiky firmám nabízejí?

Pokud například subjekt řeší v rámci své činnosti vývoj a inovace, určitě bych doporučil programy Potenciál, Inovace či Aplikace. Prostředky by měly být alokovány opět i na rekonstrukci nemovitostí, ve kterých probíhá výrobní činnost. Své dotační možnosti mají i zemědělci, potravináři, podniky nakládající s odpady nebo ty, které potřebují snížit uvolňování emisí do ovzduší nebo environmentální rizika.

Spolu s bankou  

Plynou vašim klientům nějaké výhody z toho, že jste dceřiná společnost velké banky?

Bezpochyby. Klienti mají výhodu v tom, že naše matka, Česká spořitelna, vnímá zásadně snížené riziko zdárné realizace záměru díky naší účasti na administraci dotovaného projektu. To má nezanedbatelný vliv na parametry úvěrových podmínek, které si klient s bankou vyjedná. Pokud zároveň máme klienta, který potřebuje vyřešit financování připraveného záměru, není nic jednoduššího než zapojit do příprav některého z kolegů v bance.

Trendem je i nabídka zvýhodněných úvěrů ze strany státu k projektům podpořených dotacemi z evropských fondů. Vnímáte to pozitivně? A vyplatí se žadatelům sjednat si úvěr přímo u poskytovatele dotace spíše než u banky?

Jde o již několik let diskutované téma. Obecně se nabídka takzvaných finančních nástrojů oproti plánu značně opozdila, mnoho věcí stále není dořešeno a potenciální žadatelé jsou v současnosti převážně opatrní a vyčkávají, jak se situace vyvine. Uvidíme, s jakým úspěchem se nyní setká program EXPANZE pro malé a střední podniky.

Více informací o realizaci a financování energeticky úsporných opatření najdete na www.investicniweb.cz/energie


Poradenská společnost Erste Grantika Advisory byla založena v roce 2000. Dlouhodobě se soustředí hlavně na dotační programy financované z evropských fondů (například Operační program Životní prostředí, Program rozvoje venkova, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost). Je dceřinou společností České spořitelny, která pro ni zajišťuje zázemí silné banky včetně financování projektů jejích klientů nebo pojištění odpovědnosti ve výši 5 milionů eur. Z tohoto pohledu je míra úspěšnosti společnosti dlouhodobě 84 %.

Zastoupení má po celé ČR. Dosud zpracovala přes tři tisíce projektů a přispěla k vyplacení dotací ve výši zhruba 16 miliard korun. Mezi její nejčastější klienty patří malé a střední podniky, ale i velké firmy, stejně jako obce a města. Spolu s Českou spořitelnou, MPO a ČMZRB již několik let také nabízí produkt z oblasti finančních nástrojů s názvem INOSTART, který je zaměřený na podporu činnosti inovativních startupů ze segmentu malých a středních podniků a je financovaný z Programu švýcarsko-české spolupráce.

07:07

Jak vypadá osobní investiční portfolio hlavní ekonomky Raiffeisenbank?

Jarní sázka na jistotu v podobě velkých amerických společností z "digitálního světa", ale třeba také impulzivní nákup...
Americké akcie Zajímavost dne Celebrity
včera v 12:06

Nízké sazby, inflace a volatilita aneb Co byste si (také) měli hlídat při sestavování investičního portfolia

Centrální banky hodlají držet sazby nízko po dlouhou dobu, obrovské sumy peněz napumpované do systému hrozí...
Investiční strategie Investiční portfolio Diverzifikace investic
včera v 06:22

Tooze: Deglobalizace probíhá, globální epidemie ji může urychlit

Dodavatelské řetězce velkých nadnárodních korporací byly a stále jsou globální, pandemie covidu-19 a před ní i napětí...
Světová ekonomika Globalizace Koronavirus
28. 10. 2020 07:03

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité...
Informační technologie Technologie Regulace
26. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Trhy 33 let od černého pondělí a začátek velkého investičního trendu

Ačkoli se na trzích a v ekonomice kvůli covidu-19 přepisuje historie, některá srovnání s důležitými milníky...
Panika na trzích Ponaučení pro investory Burzovní almanach
23. 10. 2020 06:39

Aleš Prandstetter (eFrank.cz): Na tyto sektory má smysl dlouhodobě vsadit

Neumím říci, jak se budou vyvíjet ceny akcií v tom kterém odvětví do prezidentských voleb v USA nebo třeba do konce...
Americké akcie Světové akcie ETF
21. 10. 2020 17:42

3. listopad jako nejdůležitější den letošního roku: Do jakého světa se probudíme po prezidentských volbách v USA?

Myslím si, že Donald Trump navzdory dosavadním předvolebním průzkumům nakonec křeslo v Bílém domě uhájí. A pro trhy...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Volby
20. 10. 2020 14:51

Tenconi (ADA Economics): Inflace není, co bývala. V měnícím se světě (i) s tím musíme počítat

Jednou z nejvýznamnějších průmyslových strategií posledních let bylo omezení životnosti výrobků. Jde přitom o jistou...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Inflace
20. 10. 2020 12:37

Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku

Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých...
Investiční alternativy Zemědělství Pozemky a půda
19. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Bankovky jako investice

Co je fascinujícího na sběru bankovek? A jak velké zhodnocení nabízejí? Investorský magazín nabízí úvodní lekci z...
Investorský magazín Rozhovor Investiční alternativy
15. 10. 2020 12:10

Výnosy a riziko na trhu s dluhopisy: Diverzifikace je základ, ve firemním sektoru budou (stále) padat hlavy

Velká část státních dluhopisů nabízí v současností záporný reálný výnos, mnohdy dokonce i ten nominální. Čeští drobní...
České státní dluhopisy Státní dluhopisy Firemní dluhopisy
13. 10. 2020 06:46

Horská (Raiffeisenbank): V horizontu pěti let změnu politiky centrálních bank nečekám, změna jejich role v globální ekonomice ale probíhá naplno

Centrální banky přehlížejí rychlý růst cen aktiv a sveřepě se věnují inflaci na úrovni klasického spotřebitelského...
Centrální banky Fed ECB
12. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Ruské akcie a trendy v obchodování drobných českých investorů

Investorský magazín tentokrát hledá zajímavé investiční příležitosti v největší zemi na světě. Ruské akcie, a nejen...
Rusko Emerging Markets Investiční strategie
12. 10. 2020 09:45

Jiří Staník (Helgi Library): Pilulka svůj růst nezakládá na lékárenském byznysu, ale na e-commerce. Třešničkou na dortu může být deregulace prodeje léků na předpis

Ocenění společnosti Pilulka je vzhledem k jejím růstovým plánům a dosavadní neziskovosti samozřejmě složité, firma má...
Akcie ČR Pražská burza Pilulka
11. 10. 2020 18:30

Pilulka.cz jde na burzu. Projděte si webinář s vedením společnosti a analytikem

26. října 2020 by se mělo na trhu START pražské burzy poprvé obchodovat s akciemi společnosti Pilulka.cz. Proč mohou...
Pilulka Akcie ČR Farmacie
10. 10. 2020 06:31

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl

Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
8. 10. 2020 12:15

Prandstetter (eFrank.cz): Český akciový trh není pro ty, kdo chtějí chránit své bohatství. Bankovní tituly budou nadále pod tlakem nízkých sazeb

Z hlediska dividend je pražská burza nepochybně zajímavá, dlouhodobě je ale výkonnost samotných akcií na trhu v Rybné...
Akcie ČR Pražská burza Banky
6. 10. 2020 06:52

Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst

Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
5. 10. 2020 12:00

Investorský magazín: Česká zbrojovka Group na pražské burze a jak je (ne)bezpečný dark web

Vlna IPO na parketu pražské burzy pokračuje. Hlavní trh na začátku října obohatil tradiční český výrobce ručních...
Investorský magazín Rozhovor Česká zbrojovka Group
5. 10. 2020 09:54

Druhá vlna pandemie covidu-19: Je oživení ekonomiky v roce 2021 ohroženo?

Jaké jsou scénáře vývoje (nejen) české ekonomiky ve světle probíhající druhé vlny pandemie koronaviru? V rámci...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus