US MARKETOtevírá za: 13 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

EUR/CZK: Vyplatí se řešit riziko na trhu s korunou?

Česká koruna od ukončení kurzového závazku České národní banky posílila zhruba o 2 %, což pro exportéry není žádná tragédie. Není ale všem dnům konec, česká měna je nadále podhodnocená a na spekulanty ani ČNB nelze spoléhat. Riziko na trhu s korunou se vyplatí řešit aktivně. Záleží na zajištění z minulosti – při jeho vysoké míře se nabízí jeho část přivřít a čekat na lepší kurz k opětovnému dodatečnému zajištění, při minimálním zajištění je nejvyšší čas začít, ačkoli je koruna nejsilnější za 3,5 roku. Výraznější korekce může, ale nemusí přijít.

Miroslav Plojhar
Miroslav Plojhar
2. 6. 2017 | 7:00
EUR/CZK

Dva měsíce po takzvaném exitu ČNB je koruna vůči euru silnější zhruba o 2 %. Vyplatilo se řešit kurzové zajištění před koncem kurzového závazku a vyplatí se je řešit i pro další období? 50-60 haléřů na každém prodaném euru není žádná tragédie, nenajde se exportní firma, která by kvůli tomu šla do kolen. Dosud tedy není mezi firemní výsledovkou se zajištěním a bez zajištění velký rozdíl. Podívejme se ale na tři důležité faktory, které mohou situaci napříště ovlivnit. Těmi jsou pozice, makroekonomické fundamenty a politika ČNB.

Lze se spolehnout na zahraniční spekulanty?

Zahraniční investoři, kteří ve velkém prodali eura (nakoupili koruny), se chovají jako spojenci proti korunovému riziku, ale zdaleka ne spolehliví. Část z nich pozice v koruně po exitu zavřela; poslední údaje z ministerstva financí ukazují, že podíl nerezidentů na českém státním dluhu v dubnu, tedy po exitu ČNB, klesl z maxim okolo 47 % na 45 %. Zavírání těchto pozic není dost silné, aby kurz EUR/CZK nepodléhal gravitaci fundamentů.

Zabrání tito spojenci dalšímu posílení koruny? Bude zahraničí prodávat korunu ve velkém? A má k tomu důvod, když je česká měna stále podhodnocená a sazby jsou u nás vyšší než v jádrových zemích eurozóny? A když korunu tito spojenci prodají teď, kam mají ty peníze nalít?

Je nabíledni, že nelze vyloučit krátkodobé výprodeje na trhu s korunou. Možných spouštěčů je celá řada, stačí si představit třeba komplikace v rámci rozchodu Evropské unie se Spojeným královstvím. Ke skutečnému obratu a masivnímu odlivu kapitálu by ale byl nutný zásadní průšvih v globální a následně české ekonomice, tedy recese a propad poptávky (z Česka hlavně po autech). Signály obratu ekonomického cyklu ale nyní nejsou patrné.

Pára se příliš neupouští

Koruna je silnější, ale z fundamentálního tlaku na posílení mnoho páry neupustila. Měřítko neutrální hodnoty se v čase mění. Česká ekonomika se po loňském zpomalení vrátila do vyšších otáček a poslední čísla ukazují na růst vyšší o více než 1 procentní bod. Tak malé posílení koruny, jaké zatím sledujeme, navíc vzhledem k přirozenému a finančnímu zajištění neutlumí ekonomiku.

ČNB: Od brzdy k podpoře

S tím samozřejmě souvisí i postoj ČNB. Kdeže loňské sněhy jsou, kdy lidé z centrální banky vyprávěli, že koruna byla před intervencemi nadhodnocená a bariéra 27 EUR/CZK ji pouze srovnala do latě na neutrální hladinu?

ČNB asi nikdy nebude otevřeně říkat, že chce silnější korunu, ale komentáře k překvapivě malému posílení české měny a nutnosti zvyšovat úrokové sazby, nebude-li koruna sílit, lze dekódovat tak, že by bance silnější koruna nevadila, nebo by ji (v určitých mezích) dokonce uvítala. Nebojovat s centrální bankou je pro kurz cesta nejmenšího odporu.

Taktika? Podle otevřené pozice

EUR/CZK se obchoduje pod 26,5 (3,5leté minimum), ale koruna je stále podhodnocená. Na pozice zahraničních spekulantů nelze spoléhat a na ČNB také ne. Ze strategického pohledu jde o nadále silný signál aktivně řešit korunové riziko.

Co má smysl dělat z taktického hlediska dnes, tedy po několikatýdenním pohybu jedním směrem? Hodně záleží na tom, jak velkou část otevřené devizové pozice má daný subjekt zajištěnou z dřívějška. S vysokým podílem zajištění se nabízí jeho část zavřít, respektive využít forwardů na prodej eur s pozdější splatností místo prodeje na spotu, a počkat si na lepší kurz v korekci zpět směrem k 27 na zpětné dodatečné zajištění. Pokud by totiž ke korekci na trhu s EUR/CZK nedošlo, nebude to tolik bolet.

S částečným zajištěním má smysl čekat na lepší kurz na dodatečný prodej eur. Ale pozor na příliš velké oči v tom, kam až může koruna vůči euru oslabit, například nad 27 EUR/CZK. Taková situace nastat může, ale aby to nedopadlo jako s loňským čekáním na kurz 27,50 EUR/CZK a vyšší.

S minimálním zajištěním je nejvyšší čas začít řešit měnové riziko, jakkoli začít při kurzu na několikaletém minimu je psychologicky náročné. Asi není nejvhodnější vystřílet si dnes všechny náboje a později při oslabení koruny litovat, že mohl být kurz lepší. Ale na druhou stranu, co když žádný vnější impulz kurz EUR/CZK nenadzvedne, a ten se tak vlivem působení gravitace fundamentů pomalu sveze o dalších 50 haléřů? Pak bude nápor na psychiku ještě větší.

Alternativa k forwardům

Koruna po exitu ČNB posílila více než o 50 haléřů, dobrou zprávou je ale to, že se zúžily dlouhé forwardové body. Zajímavou alternativou k zajištění forwardy je takzvaný bonus forward, se kterým si lze vylepšit zajišťovací kurz na úroveň spotového kurzu výměnou za omezení zajištění, například pod 25,50 EUR/CZK (při zajištění na rok 2018, stejné objemy každý měsíc). Jde tedy o zajištění s předpokladem, že koruna má tendenci posilovat, ale že masivnímu poklesu kurzu EUR/CZK brání překoupenost koruny. Posílí-li česká měna výrazněji, postoj ČNB se opět změní.

Česká korunaEUR/CZKForex (FX)Miroslav PlojharZajištění
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika