US MARKETOtevírá za: 13 h 15 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Garantovaný příjem pro ženy jako zbraň v boji proti chudobě a genderové nerovnosti

Tématem posledních let v různých částech světa je garantovaný příjem. Libertariáni, kteří patří k nejhlasitějším podporovatelům tohoto opatření, tvrdí, že by se díky němu rychle zvýšila produktivita a snížila značná příjmová nerovnost. Jednou z oblastí, kde by garantovaný příjem mohl dopadnout na úrodnou půdu, je jihovýchodní Asie.

V zemích, jako jsou Kambodža, Laos, Filipíny, Indonésie nebo Vietnam, žije pod hranicí chudoby, kterou v tomto regionu podle Světové banky představuje příjem 3,20 USD na osobu a den, až 47 % lidí. Problémem regionu je navíc velká genderová nerovnost. Ženy v těchto zemích jsou sice většinou gramotné, mají volební právo, pohybují se na trhu práce a mohou se angažovat v politice, přesto jsou proti mužům znevýhodňovány.

"Změnit tento stav by přitom nemuselo být až tak těžké. Stačilo by ženy dostat do postavení, kdy by byly schopny rodině samy zajistit jídlo," říká Tamara Nairová ze singapurské S. Rajaratnam School of International Studies. "Chudé rodiny v jihovýchodní Asii za jídlo utrácejí v průměru 80 % svých příjmů, takže posílení ekonomické pozice žen by v tomto ohledu zásadně zvýšilo jejich sociální status."

Zlepšením postavení žen by to ale podle Nairové neskončilo. Celkově lepší finanční situace rodin by podle ní podpořila ekonomiku jako celek.

Nezisková organizace GiveDirectly zaměřující se na státy východní Afriky loni začala systém garantovaného příjmu testovat v Keni. Registrovaným obyvatelům jedné z tamních vesnic nabídla po dobu 12 let měsíční příjem 2 280 keňských šilinků, tedy asi 22 dolarů na osobu. Pozitivní efekty tohoto opatření byly patrné velice brzy, uvedla organizace v březnu v článku publikovaném v The New York Times Magazine. Lidé ve vesnici věří, že se jim díky systému konečně podaří vymanit z chudoby.

Tamara Nairová navrhuje, aby se v jihovýchodní Asii začalo tím, že bude garantovaný příjem nabídnut ženám žijícím pod hranicí chudoby. Peníze by podle ní měly být ženám vypláceny v elektronické podobě tak, aby jimi bylo možné platit výhradně pomocí mobilního telefonu, který v regionu navzdory značné chudobě vlastní naprostá většina lidí. Zároveň by podle ní měl být systém nastavený tak, aby peníze mohly být utráceny pouze za potraviny a další základní potřeby, a to jen v autorizovaných obchodech, přičemž platby by mohly provádět opět pouze ženy. Peníze by navíc mělo být možné převádět jen mezi ženami v rámci rodiny, aby se zabránilo jejich zneužívání.

"Někdy je řešení problému na dosah ruky, jen je potřeba mu dát jasný tvar. Posílení postavení žen v rozvojových regionech by mohlo být významným krokem nejen v boji proti genderové nerovnosti, ale i v boji proti chudobě jako takové," uzavírá Tamara Nairová.

Zdroj: theconversation.com

GenderChudobaIndonésiePlaty a osobní ohodnoceníSvětová ekonomikaVietnamŽivotní úroveň
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika