Poškozený mozek a investiční rozhodování aneb Proč v sobě (ne)probouzet psychopata

Podle jedné studie provedené v roce 2005 na Stanfordově univerzitě mohou lidé s poškozením mozku, které omezuje jejich schopnost prožívat základní emoce jako strach nebo úzkost, činit lepší investiční rozhodnutí. I Aristotelés údajně řekl, že "neexistuje génius bez špetky šílenství".
Studie, jejíž závěry byly publikovány pod názvem Investment Behavior and the Negative Side of Emotion (Investiční chování a negativní stránka emocí), se snažila zjistit, co se stane, když se emoce vyřadí z investičního rozhodování. Výzkumníci porovnávali zdravé lidi a jejich výsledky s výsledky osob, které měly specifické poškození mozku. Jejich IQ bylo v normálu a jejich logické myšlení a kognitivní funkce nebyly nijak omezeny. Poškození mozku se týkalo pouze oblastí, které byly odpovědné za prožívání emocí, jako jsou strach nebo úzkost.
Účastníci dostali 20 dolarů a házeli mincí. Když neuhodli stranu, ztratili jeden dolar, ale když uhodli, dostali 2,5 dolaru. To je výhodný poměr, který podle statistiky vede k zisku 0,75 dolaru při každém hodu (0,50 × -1 USD + 0,50 × 2,50 USD). Takovou úspěšnost v kasinu očekávat nelze, nejlepším rozhodnutím tak bylo si pokaždé vsadit. Ve skutečnosti to ale dopadlo tak, že zdraví lidé postupem času začali své sázky snižovat, aby uchránili již dosažené zisky. Lidé s poškozením mozku hráli beze změny a dosáhli vyššího zisku.
Psychopati na Wall Street
Lidé s omezenou schopností prožívat emoce jsou psychopati. Pro většinu lidí jsou to impulzivní, manipulativní, chladnokrevní a sebestřední jedinci, patologičtí lháři bez špetky svědomí. Kevin Dutton ve své knize The Wisdom of Psychopaths ovšem uvádí řadu pozitivních vlastností, které se často vyskytují právě u psychopatů (šarm, soustředění se na cíl, mentální odolnost, nebojácnost a další).
Odhaduje se, že každý pátý šéf firmy je psychopat. Něco podobného lze říci o politicích (ti jsou ve skutečnosti všichni psychopatičtí, ale u čtyř z pěti to není tak lehké poznat). Když odborníci z University of Surrey zkoumali psychologický profil vedoucích pracovníků, psychiatrických pacientů a hospitalizovaných zločinců, zjistili, že právě šéfové firem sdílejí s psychiatrickými pacienty psychopatické rysy častěji než zločinci. Zločinci vykazovali akorát vyšší úroveň impulzivity a agresivity.
Rysy psychopatů lze ovšem nalézt také u mnoha vysoce postavených profesionálů v jiných oblastech. Nejlepší lékaři jsou schopni potlačit svou lidskou stránku, aby se soustředili na důležitou operaci. Někteří právníci Duttonovi přiznali, že jsou psychopati. Studie švýcarských obchodníků zjistila, že někteří makléři jsou bezohlednější než typičtí psychopati.
Chce to klid
Zajímavé je také sledovat srdeční činnost špičkových specialistů na likvidaci výbušnin. Jejich tepová frekvence ve chvílích největšího stresu nestoupá, ba dokonce ani nezůstává na stejné úrovni, ale klesá. Stejné je to u ostřelovačů.
Je možné, že se podobné uklidnění může přenášet i na jiné lidi. Určitě to ale funguje naopak, při přenášení stresu. V jednom testu například výzkumníci odebrali vzorky potu začínajících parašutistů, když absolvovali první seskok. Tyto vzorky byly vloženy do přístroje na magnetickou rezonanci, aby je cítili lidé, kteří byli zkoumáni v tomto zařízení. Strach parašutistů se na ně přenesl, což prokázaly hodnoty pozorované v části mozku, která vyvolává paniku.
Nakažlivost stresu je dobrým vysvětlením stádovitého chování, které je často k vidění na trzích. Řešením může být soustředění se na nějaký detail, který nesouvisí s investováním, a přemýšlení o důsledcích rozhodování. To brání emocím převzít kontrolu nad chováním investora. Jde vlastně o takové probuzení psychopata v sobě.
Emoce mohou být užitečné, ale někdy jsou kontraproduktivní. Když si investor uvědomí, kdy jde o který případ, může je využít ve svůj prospěch. Takže probuzení psychopata může být užitečné, když je vědomé a cílené.
Zdroj: A Wealth of Common Sense