Průzkum mezi českými finančními odborníky: Co čekají od eurozóny a jak radí investovat?

V letošním průzkumu pořádaném u příležitosti výroční akce Czech CFA Society za významné podpory hlavního sponzora OVB Allfinanz byly zkoumány postoje klíčových skupin ke žhavým tématům české ekonomiky. Průzkum byl proveden agenturami Donath Business & Media a Factum Invenio. S ohledem na očekávání složitého vývoje v eurozóně a velmi malého růstu domácí ekonomiky se zaměřil na aktuální ekonomické otázky a problematiku investičního chování jednotlivců.
Pozvánku k účasti v průzkumu obdrželi: členové Czech CFA Society, kandidáti Czech CFA Society, vedoucí pracovníci OVB Allfinanz, významné osobnosti českého podnikového a finančního sektoru a čtenáři elektronického bulletinu FS Final Word. Průzkumu se zúčastnilo celkem 1 977 respondentů.
Rozpadne se eurozóna v roce 2012?
Eurozóna podle dotázaných i letošní rok přežije. Nejčastěji se čeká, že nedojde k žádným změnám a eurozóna zůstane zachována ve stávajícím rozsahu. Tento názor zastává přibližně polovina respondentů. Více než třetina však předpokládá odchod nejslabších ekonomik. Třetím, ale poměrně slabým názorem je, že se eurozóna rozšíří, a zcela ojediněle se objevují názory, že se rozpadne nebo, že euro nahradí nová evropská měna.
Art Cashin: Odpis řeckých dluhů může trhy vrátit do středověku
Největšími optimisty z hlediska rozšíření jsou vedoucí pracovníci OVB a dotázaní starší 45 let. Status quo zase častěji než ostatní předpokládají kandidáti CFA. Z hlediska věku mají tento názor nejčastěji respondenti od 25 do 44 let.
Rozkolísané názory na kurz koruny k euru
Názory na vývoj koruny vůči euru rozděluje respondenty na tři poměrně vyrovnané tábory. Relativně největší je skupina, která očekává stabilitu kurzu. Pak následuje skupina počítající s oslabením koruny. Podobně zastoupeni jsou i ti, kteří předpokládající její posílení vůči euru. Ve většině případů však tito respondenti počítají s tím, že oslabení či posílení kurzu nepřekročí 10 %.
Nejpesimističtější jsou čtenáři Final Word, kteří se kloní spíše k oslabení než posílení koruny vůči euru. S přibývajícím věkem respondenti častěji očekávali víceméně stabilní kurz popř. jeho oslabení, naopak mladší věkové kategorie jsou nejoptimističtější a "sázejí" na posílení kurzu koruny vůči euru.
Jak individuálně investovat?
Respondenti volili z doporučení, jak uložit 500 tisíc korun na dobu 6 let pro následující dva typy investorů:
konzervativní investor
investor orientovaný na zisk
Jak nejlépe investovat peníze radí respondenti různě v závislosti na typu investora. Pro konzervativní typ je nejčastěji doporučovanou investicí uložení peněz na termínovaný vklad, pro investora orientovaného na zisk zase nákup akcií s vysokým potenciálem růstu, ale s nulovým dividendovým výnosem.
Do kolika kapes si dát úspory?
Dotázaní odborníci doporučují rozložit investici v průměru do 3-4 oblastí. Pro konzervativní typ investora navrhují rozložit prostředky většinou do 2-4 oblastí. V případě investora, který je ochoten více riskovat, doporučují obvykle 2-5 oblastí.
Diverzifikace letos zase má smysl!
Jaké rozložení investice podle Vás přinese optimální zhodnocení investované částky?
Zohledníme-li nejenom kam, ale také jak velký podíl do dané oblasti investovat, lze z jednotlivých doporučení zkonstruovat následující model:
Konzervativní investor by měl čtvrtinu svých investic dát na termínovaný vklad. Další pro něj významné vhodné typy investic jsou: nákup pozemku či nemovitosti a nákup dluhopisů obchodovatelných na české burze a nákup podílu investičního fondu v ČR.
Investor orientovaný na zisk, který je ochoten více riskovat, by se měl zaměřit na nákup akcií především tam, kde je vysoký potenciál růstu (s nulovým dividendovým výnosem), dále investovat do podnikání a investičních fondů v ČR.
Zdroj: Donath Business & Media, Factum Invenio