Proč s Newyorčany není k vydržení

S penězi neumějí obyvatelé Velkého jablka zacházet o moc lépe než zbytek Ameriky, ale věří si více než kdo jiný.
Američané a bohatství
Že je v New Yorku více peněz než v Radiator Springs, tušíme všichni. Že to podle toho také vypadá, když přijde řeč na typy lidí, na které tam narazíte, je nabíledni, málokdy to ale dostanete černé na bílém. Banka Charles Schwab nám takový důkaz (jakýs takýs) přinesla. A stojí to za to.
Banka uspořádala průzkum, který měl odhalit, co si Američané myslí o penězích a bohatství, a oproti všeobecným výsledkům vypíchli výsledky newyorské. Ne že by se vyloženě přetrhli, při 500 respondentech za Big Apple obvykle mluvíme spíše o anketě než o průzkumu, ale je to lepší než nic.
Toto je pět nejčastějších odpovědí Newyorčanů na otázku, co si představují pod pojmem bohatství:
- Mít spoustu peněz (25 %)
- Užívat si zážitků (22 %)
- Schopnost pořídit si vše, co chci (22 %)
- Žít bez stresu a s klidnou myslí (14 %)
- Finanční zabezpečení a stabilita (9 %)
Zdálo by se, že příčetných Newyorčanů je necelá čtvrtina. Dále to není o mnoho lepší – 66 % z nich si sice myslí, že mít zdravý poměr mezi pracovní a jinou a náplní života je důležitější než "důležitě znějící název pracovní pozice", ve zbytku Ameriky je takových lidí rovnou 78 %. 58 % Newyorčanů vidí bohatství spíše v trávení času s přáteli než ve vysokých výdělcích, ve zbytku USA tak ale smýšlí 62 % oslovených. A 55 % obyvatel New Yorku má za to, že dobrý zdravotní stav znamená větší bohatství než spousta peněz, mezi ostatními Američany je takových ale 65 %.
Index moderního bohatství
V Charles Schwab takové průzkumy dělají, aby jimi krmili svůj index moderního bohatství. Ten je dobrý ke zjišťování toho, jak si kde lidé vedou, potažmo jak je možné je co nejefektivněji vzít na hůl vylepšit marketing. "Myslíme si, že by lidé měli o bohatství smýšlet v rámci toho, co již mají, ne jako o nedosažitelné finanční částce někdy v budoucnu," cituje firemní dokument marketingovou ředitelku Sanyu Rizvi. "Důležité je mít finanční cíle na paměti od začátku. To je jediný způsob, jímž lze dlouhodobě budovat bohatství."
Uvedený index sestává ze čtyř kritérií, jejichž skóre se pohybuje na stupnici od jedné do sta. Čím vyšší výsledek, tím lepší pozice v indexu a s ní i gramotnost stran bohatství a vyhlídky do budoucna.
Celkově vzato jsou Newyorčané ve srovnání s ostatními Američany o ždibíček vpředu. Dosahují průměrně 51 bodů, kdežto údaj pro celé USA je 49 bodů. V prvním z kritérií, finančním plánování a stanovování cílů, mají Newyorčané průměrně 56 bodů oproti celoamerickým 43 bodům. Ve výdrži, s níž jsou schopni dodržovat stanovenou strategii, jsou lepší jen o chloupek (25 bodů ku 24 bodům). Stran schopnosti šetřit ztrácejí, dosahují pouze 49 bodů, kdežto všichni Američané dohromady jsou na 52 bodech.
Sebevědomý New York
V čem ale Newyorčané excelují, to je důvěra v naplnění vlastních finančních plánů. Toto kritérium jim průměrně přiřkne 80 bodů, kdežto průměr USA je jen 64 bodů. Z toho plyne, že obyvatel New Yorku je na tom stran svého bohatství zhruba stejně jako každý jiný Američan, jen si o hodně více věří. Skutečnost, že pojem bohatství má i v ryze lineárním finančním vyjádření relativní charakter vzhledem k vyšším výdělkům i nákladům, na věci nic nemění.
Jistěže to znamená, že New York patří k místům, kam si obzvláště optimističtí jedinci chodí splnit sny, což mu dodává úžasný půvab. Ale také to pomáhá vysvětlit, proč s těmi optimistickými jedinci bývá k nevydržení.