Co Twitter dal: Nezlomní Japonci

O tom, že vydělávání by mělo být jednoduché, ale ztráty mohou být složité, o největších rizicích na trzích a o tom, do čeho se nejvíce investuje (žádné novinky). Také o tom, že největším problémem nejbližší budoucnosti může být zadlužení firem, že se Harley-Davidson se pomalu vzdává svého legendárního zvuku, nebo o tom, že poplatky u fondů stále klesají a že japonští ragbisté jsou borci.
1. Složité ztráty
Většina investorů se řídí základním tvrzením, že investování je jednoduché (nebo by mělo být), ale vydělávat si jím je těžké. Borci z Morgan Stanley si řekli, že na to půjdou z druhé strany, tedy s komplexním produktem navázaným na zbytečné aktivum, kterému nikdo nerozumí (bitcoin). Tím udělají z prodělávání peněz složitý, byť snadný proces.
2. Rizika a oblíbené tituly
Největším rizikem pro investory, alespoň podle průzkumu Bank of America mezi manažery fondů, zůstává již čtvrtý měsíc po sobě obchodní válka mezi Čínou a USA. Stejně tak se u investorů nemění obliba akciových titulů ve skupinách FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet) a BAT (čínské tituly Baidu, Alibaba a Tencent). Do nich vkládají investoři nejvíce peněz posledních osm měsíců.
3. Zadlužení firem vyšší než před krizí
Manažeři fondů, kterých se v průzkumu vyptává Bank of America, evidentně nedávají velkou váhu zadlužení firem se spekulativním ratingem. U těchto firem ale poměr hotovosti k dluhu klesl loni na 12 % (na každý dolar hotovosti mají 8 dolarů dluhu), což je ještě méně než v roce 2008, kdy to bylo 14 %. I při nízkých sazbách by to mohl být problém, v prostředí rostoucích úrokových sazeb je to velký průšvih. Že by adept na rozpoutání finanční krize?
4. Zvuk Harleye
Je to smutné, ovšem elektrickému trendu podléhají všichni. Už i Harley-Davidson, firma, která si v roce 1994 chtěla nechat patentovat charakteristický zvuk svých motorek, v budoucnu plánuje produkovat stále více elektrických motocyklů, a dokonce i elektrokol.
5. Nejhorší podílové fondy?
Lidé ve Forbesu našly 7 nejhorších fondů. Zajímavé je, že nešlo ani tak o nejméně výkonné fondy, ale zejména o fondy s nejvyššími poplatky nebo nejasnou poplatkovou strukturou.
Společnost Morningstar zase tvrdí, že v roce 2017 došlo k největšímu poklesu poplatků, které investoři platí vedení fondů (meziročně o 8 %), což je určitě dobrá zpráva. Dohromady by to investorům mělo ušetřit až 4 miliardy dolarů za rok. Průměrný poplatek byl loni 0,52 %, přičemž u pasivních fondů je průměrný poplatek méně než 0,2 %.
6. Ragbyová vzpomínka
Fanoušek "nejchlapštější" a nejférovější míčové hry ve mně se nezapře. Přesně před třemi lety, na mistrovství světa v ragby v Británii, se v zahajovacím zápase šampionátu Japoncům podařilo udělat díru do světa (alespoň toho ragbyového), když kouzelník Eddie Jones dokázal své japonské borce připravit na zápas s Jihoafrickou republikou tak, že jej nakonec dotáhli do vítězného konce (Japonci přitom měli po vypršení času několikrát možnost skončit remízou, ale oni hráli vabank, za což jim ragbyový svět právem tleskal). Mnoha lidem možná přijde spojení Japonska a ragby nezvyklé, ale závěr tohoto zápasu ukázal, že to je právě naopak. Disciplína a neochota vzdát, snaha bojovat až do konce, i když šlo o souboj Davida s Goliášem (JAR byla jako dvojnásobný mistr světa jednoznačný favorit, Japonsku se do té doby podařilo vyhrát při účasti na všech mistrovstvích jediný zápas), to je charakteristika jak hráčů ragby, tak Japonců. Trochu jsem se nechal unést, ale kdo to sledoval naživo, nebo alespoň trochu sleduje ragby, ví, o čem mluvím. Na další svátek ragby, který se bude konat právě v Japonsku, si budeme muset počkat ještě rok.