Co Twitter dal: Daně

Tentokrát něco o tom, proč demokraté nevyhrají příští prezidentské volby v USA, také o současném prezidentovi, daních, dluzích společnosti Tesla a také o svobodném socialistickém Československu a století statistiky v Česku.
1. Volby, daně a boháči
Bývalý šéf společnosti Starbucks Howard Schultz chce kandidovat na prezidenta, ale nechce to dělat pod křídly Demokratické strany. Nelíbí se mu totiž, že je tato strana "příliš nalevo", a také se mu nelíbí návrh v současnosti velice populární Alexandrie Ocasio-Cortez na zavedení 70% milionářské daně. Bez ohledu na kandidaturu Schultze je milionářská daň dilema. Je těžké říci, jaká výše daně je správná, nebo zda jde vůbec o správné opatření. Na jednu stranu je pravda, že člověk k životu nepotřebuje miliardy, ba ani miliony dolarů, na druhou stranu ale lidé mají pocit, že si ty peníze zaslouží (jakkoli to tak pokaždé být nemusí), a tak pro ně podobné opatření může být demotivující. A je tu také otázka využití takto vybraných peněz. Výroky Schultze ukazují na to, že miliardáři opravdu žijí lehce mimo realitu a jejich sebevědomí jim nedovoluje vnímat některé věci v běžném kontextu. Přestože jej před jasným neúspěchem v případě nezávislé kandidatury varoval i Michael Bloomberg (další neúspěšný miliardář, který zjistil, že při současném modelu voleb nezávislý kandidát nemá šanci), který mu jasně vysvětlil, že svým přístupem akorát vezme hlasy demokratům a pomůže případnému znovuzvolení Donalda Trumpa, Schultz věří v úspěch a Trumpovi v žádném případě nechce pomáhat. Méně miliard k dispozici by ho možná dokázalo vrátit nohama na zem.
Mimochodem, demokraté na nic nečekali. Již vyhrožují bojkotem Starbucks.
A zahanbit se nenechal ani nejaktivněji tweetující prezident na světě. Napsal, že na to Schultz "nemá koule". Bez komentáře.
Stejně tak se jen těžko komentují hodnoty, které Donald Trump zmínil v souvislosti s ilegálními imigranty.
2. Daně ve světě
Když jsme u daní, tak když mohou být ve Švédsku zdaněny příjmy všech 61 %, proč by nemohli američtí milionáři zaplatit 70 %?
3. Tesla a dluhy
Podobná situace tu byla již před nějakou dobou. Tesla bude muset vyplatit svým věřitelům držícím konvertibilní dluhopisy z roku 2014 až 920 milionů dolarů, pokud se tedy nestane zázrak a cena jejích akcií nevzroste do 1. března o 21 %. Pokud se Tesle podaří generovat dostatek hotovosti, neměla by s tím mít problém. Pokud cena akcií vzroste do začátku března na 360 dolarů (a jsou takoví, kteří tomu díky volatilitě titulu stále věří), vyplatí v hotovosti jen polovinu, druhou by investoři obdrželi v akciích.
4. Svobodné socialistické Československo
Možná je dnes té politiky trochu moc, ale když si toto někdo přečte, tak se nemůže divit, že je prezidentem Miloš Zeman a vládě šéfuje bývalý estébák.
5. Historie statistiky
A ještě něco z historie, tentokrát z domova. Věděli jste, že Český statistický úřad v pondělí oslavil sté výročí svého vzniku?