Co Twitter dal: Penze nebudou

Tentokrát něco o tom, že v minulosti byly recese i bez inverze výnosové křivky, že Donald Trump je velký vtipálek, že progresivní daně jsou hudbou daleké minulosti, a také o tom, že velké firmy nemají na penze pro své zaměstnance.
1. Inverze a recese
Ano, je to zajímavá informace, že do 50. let 20. století včetně nedocházelo před recesemi k inverzi výnosové křivky (na úrovni tříměsíčních a desetiletých výnosů). Nás by ale mělo spíše zajímat, že každá inverze v minulosti vedla dříve nebo později k recesi.
2. Moudrý vtipálek
Ačkoli je Donald Trump neuvěřitelný balík žijící si ve své prapodivné bublině, neschopný sebereflexe, v pondělí projevil smysl pro humor (ne, to že vrazil Kurdům kudlu do zad, to není vtipné). To když "ve své nesmírné a bezkonkurenční moudrosti" vyhrožoval Turecku "úplným zničením a vyhlazením ekonomiky". Ať se na mě jeho kritici nezlobí, tohle ani Trump nemůže myslet vážně. Nebo se na jeho profil přihlásil nějaký vtipálek a prezident si kvůli svému pracovnímu vytížení nevšiml, že mu na něj někdo píše nesmysly (to už bychom ale nyní věděli). Případně byla po večeři nějaká sklenka navíc. Nebo vás napadá nějaké jiné vysvětlení?
3. Daně pro bohaté
U bohatých chápu neochotu platit příliš vysoké daně i jejich argument, že když si vydělali, mohou své peníze dávat, komu chtějí oni sami, přičemž to nemusí být stát. U ostatních chápu touhu po spravedlivém rozdělování a tlak na bohaté a jejich smysl pro solidaritu. Ale nechápu, když nejbohatších 400 lidí zaplatí na daních procentuálně méně než všechny ostatní příjmové skupiny.
4. Penze v ohrožení
Spoření na penzi je složitá věc. Na stát se současní mladí lidé spoléhat nemohou a firemní programy (alespoň v zahraničí) jsou těžce podfinancované. Velké firmy v USA, které mají tradiční zaměstnanecké penzijní fondy, jsou v mínusu zhruba 560 miliard dolarů. A jak se ptají lidé v diskuzi pod příspěvkem, bylo by zajímavé vědět, kolik peněz tyto firmy vynaložily na zpětné odkupy akcií.
Firma GE je na vrcholu seznamu a snaží se s tím něco dělat, ale její kroky jsou poněkud kontroverzní. Již v roce 2012 uzavřela program pro nové zaměstnance, v pondělí 7. října oznámila, že zmrazí důchody pro 20 tisíc zaměstnanců a přibližně 100 tisícům bývalých zaměstnanců nabídne paušální sumu.
Lidem ve firmě prý bylo řečeno, že se měli lépe učit a dělat lepší finanční rozhodnutí, respektive lépe spořit. A šéf na odchodu dostane, i přes strmý pád cen akcií společnosti, zlatý padák.
Mimochodem, společnosti u německého indexu DAX na tom také nejsou nejlépe.