Co Twitter dal: Kalifornie, Trump, drahé technologie a přepálené P/S

Tentokrát něco o boji Kalifornie s Donaldem Trumpem, o podhodnocených komoditách a nadhodnocených technologiích. A nakonec jeden přepálený fundament.
1. Kalifornie vs. Trump
Kalifornský guvernér Gavin Newsom evidentně nemá rád Donalda Trumpa. V červenci se pokusil přimět prezidenta, aby zveřejnil daňová přiznání, a pak se dohodl s několika automobilkami (Volkswagen, BMW, Honda, Ford), že budou dodržovat v Kalifornii přísnější emisní normy. Nově přišel s tím, že Kalifornie nebude nakupovat auta od výrobců, jako jsou General Motors, Toyota, Fiat Chrysler a další, protože tyto automobilky podpořily Trumpa, který chce omezit Kalifornii v tom, aby si určovala vlastní pravidla ohledně emisí. Možná jde jen o populismus a sám Newsom ví, že stejně jako v předešlých případech z toho nic nebude a federální soud nebo vláda jeho kroky smetou ze stolu. Ale boj s Trumpem jako takový je sympatický.
2. Podhodnocené komodity
Komodity bývaly před považovány za zajímavou alternativu k běžným investičním nástrojům. To ale již několik let neplatí. Prakticky od přelomu let 2010 a 2011 komodity v porovnání s akciemi ztrácejí a jejich relativní ocenění je nyní blízko historického minima. Otázkou je, zda jsou akcie tak drahé, nebo komodity tak levné. V každém případě je potřeba myslet na diverzifikaci.
3. Technologie v kurzu
Technologický sektor v USA je na tom velice dobře, dokonce nejlépe od roku 2009. Roční výnos akcií firem z tohoto odvětví 41 % oproti výnosu 25 % indexu S&P 500 je skvělý. Těšme se na další rok.
Převaha technologických titulů stojí patrně i za tím, že jen Microsoft a Apple mají dohromady větší tržní kapitalizaci než celý index Russell 2000 nebo německý akciový trh. Impozantní i děsivé zároveň.
4. (Ne)zajímavé fundamenty
V souvislosti s oceněním akcií se většinou skloňuje o P/E, někdy o CAPE. O ukazateli P/S se analytici tolik nemluví. V případě akciového indexu S&P 500 je přitom na nesmyslně vysokých hodnotách, na jakých byl před prasknutím technologické bubliny. Na trhu to ale prakticky nikoho nezajímá. A až začne, bude pozdě.