Čím inteligentnější, tím bohatší?

Ti, kterým bylo shůry dáno, to mají v životě jednodušší. S tím nelze nesouhlasit. Spojovat inteligenci a peníze přímou úměrou ale nelze. Jen IQ totiž o distribuci světového bohatství nerozhoduje.
Distribuce světového bohatství dlouhodobě odpovídá poměru 80 ku 20. Osmdesát procent prostředků ovládá dvacet procent lidí. Pokud bychom totéž pravidlo aplikovali na inteligenci, dostali bychom svět, ve kterém by většina lidí nebyla schopná dokončit základní školu.
Teoretický fyzik Alessandro Pluchino působící na italské University of Catania na základě výzkumu zaměřeného právě na vztah mezi inteligencí a bohatstvím dospěl k závěru, že inteligence je jen jedním faktorem, který ovlivňuje majetkové zabezpečení jedince.
"Pokud bychom byli zastánci teorie, že bohatství je určené výhradně inteligencí, znamenalo by to mimo jiné, že v některých zemích tvoří většinu lidé s hluboce podprůměrným, ne-li rovnou takřka nulovým IQ," vysvětluje.
"Distribuce světového bohatství je vysoce nerovnoměrná, zatímco IQ je v jednotlivých intervalech mezi lidmi zastoupeno zhruba rovnoměrně. Ukazuje se tak, že k bohatství vede daleko prozaičtější cesta. Více než na inteligenci záleží podle výsledků našeho výzkumu na tom, zda se člověk ve správnou chvíli ocitne na správném místě," dodává Pluchino.
Zdroj: MIT Technology Review