Co Twitter dal: Čokoládový OPEC

Tentokrát něco o tom, zda vznikne čokoládový klon OPEC, o nefungujících predikcích a jedné, která by fungovat mohla, o pohádkové smlouvě mezi USA a Čínou a také o dluhopisech, jejichž výnosy nedávají smysl.
1. Čokoládový OPEC
Ghanští politici si stěžují, že producenti kakaových bobů mají příliš malý podíl na celkovém objemu obchodu s čokoládou. Přestože oproti zemím OPEC mají mnohem větší podíl na trhu (Ghana a Pobřeží slonoviny obstarávají zhruba dvě třetiny trhu s kakaem), ceny bobů nemohou ovlivňovat. Možná by to chtělo více se zapojit do výrobního řetězce a zaměřit se na koncový trh (to, že nejméně vydělávají producenti základních surovin, neplatí pouze u kakaa). Je otázka, zda by vytvoření kakaového kartelu po vzoru OPEC vedlo ke zlepšení situace. Příkladem může být Venezuela, která kvůli politickému režimu a jeho vůdcům nedokáže využívat svého postavení významného producenta ropy. Cena kakaa by po případném ustavení COPEC nicméně nejspíše výrazně narostla.
2. Jak (ne)fungují predikce
Opakování je matkou moudrosti. Predikce na Wall Street, stejně jako časování trhu a podobné frajeřinky, většinou nefungují.
3. Indie na vzestupu
Když už jsme u těch predikcí, tato by mohla být výjimkou potvrzující pravidlo.
4. Pohádky z Bílého domu
Donald Trump se snaží, seč může, aby nevypadal jako úplný neschopa, a tak přišel již před víkendem s návrhem obchodní dohody s Čínou. Ta prý bude nakupovat americké výrobky a služby jako divá, přičemž až 50 miliard USD má jít na nákup amerických zemědělských produktů. Zaměstnanci a farmáři v USA se mají na co těšit.
Proč by se měli zaměstnanci v USA zapotit? Protože, jak na to upozornila již v pátek Karen Braun z Thomson Reuters, uvedená čísla jsou nesmyslná. Čína nikdy v minulosti tolik od USA nenakupovala, maximem byla polovina uváděné sumy, a to v roce 2012.
Na grafu to vypadá nejlépe.
5. Junk bondy: Kdy to praskne?
Honba za výnosy tlačí úroky takzvaných prašivých dluhopisů na neuvěřitelné úrovně. Riziková prémie prakticky neexistuje, protože každý chce vydělat alespoň něco, a firmy, které by si jinak nemohly dovolit vydávat dluhopisy, se zadlužují ve velkém a levně. To zavání velkým průšvihem.