Co Twitter dal: Fed v blázinci?

Tentokrát o tom, že hotovost je (opět) na nic, že dolar ztrácí a zlato může dále posilovat, že je v USA další firma za bilion, že obchodní dohoda USA s Čínou nemusí mnoho znamenat a že lidé z Fedu patří do ústavu.
1. Hotovost není král
Po předchozím roce, kdy byla nejvýnosnějším aktivem hotovost, je opět vše při starém, tedy akcie na vrcholu a hotovost na dně. A to přesto, že hotovost loni vynesla více než o rok dříve. I komodity si polepšily, ale oproti jiným aktivům nebyly zrovna za hvězdy.
2. Dolar a zlato
Spojené státy americké mohou svými protekcionistickými kroky v dlouhodobém horizontu výrazně oslabit postavení a význam dolaru v globálním finančním systému.
Inflace, rostoucí příjmová nerovnost a napětí mezi USA a Čínou (případně Íránem) mohou být podle Bridgewater Associates vodou na mlýn zlatu. Žlutý kov tak má otevřenou cestu k hladině 2 000 USD za trojskou unci, což může dále napomáhat oslabení významu dolaru. Že s tím souhlasí možná největší gold bug na Twitteru, asi nepřekvapí.
3. Další bilion pod jedním tickerem
Alphabet je čtvrtou americkou veřejně obchodovanou společností, jejíž tržní kapitalizace dosáhla bilionu dolarů (Apple a Microsoft jsou stále nad touto hladinou, Amazonu se to podařilo loni). Na trhu, který táhnou tyto firmy, to mají medvědi zatím stále složité.
Zejména pak, když trh každý den ve tři odpoledne začne růst. Jen tak.
Čím to je? No akcie jsou zkrátka najednou podhodnocené!
4. Obchodní dohoda s mnoha otazníky
O obchodní dohodě Číny a USA se v posledních dnech mluví hodně, ale ne každý je z ní tak nadšený, jak by asi Donald Trump chtěl. Jak upozorňuje Joshua Brown, je to příliš vágní smlouva, která prakticky nikomu nic nezaručuje a v níž chybějí kontrolní mechanismy. Taková politická habaďůra, která měla uklidnit akciové investory. Zatím se jí to daří.
A kvůli této neurčitosti poměrně rychle klesá cena sójových bobů, což americké farmáře asi zrovna netěší.
5. Zbláznil se Fed?
A na závěr něco o kvantitativním uvolňování (pardon, samozřejmě žádné neprobíhá) v době, kdy jsou americké akcie na vrcholu a nezaměstnanost v USA na minimu. Ano, v roce 2009 by vás za něco takového zavřeli do ústavu. Fed a jeho představitele tam ale nikdo nenažene.