Co Twitter dal: Teslománie

Nepsat tentokrát o Tesle by snad ani nešlo. I tentokrát tedy takřka monotematický výběr z toho, jak na Tesle investoři vydělávají a prodělávají, případně co si myslí o výrobci elektrických aut, jehož akcie se doslova utrhly ze řetězu.
1. Realisté a pesimisté
Jedna dobrá rada těm, kteří jsou přesvědčeni, že růst ceny akcií Tesly potrvá nějak dlouho. Isaac Newton by o gravitaci mohl vyprávět.
Jesse Colombo má trochu temnější předpověď. Očekává podobný vývoj jako na konci 20. let 20. století. Vedle Tesly si bere do úst také Fed.
2. Optimisté
Jsou lidi, kterým připadá růst ceny akcií Tesly normální. A samozřejmě mají po ruce skvělé příklady, které by měly dokazovat jejich tvrzení. Dalo by se to považovat za skvělý případ confirmation bias (potvrzovacího zkreslení). Prvním příkladem je kritika názoru, že Tesla prodává málo aut a srovnání s Applem v roce 2008, který tehdy prodával jen zlomek objemu prodejů Nokie. Nyní je Apple jedním z největších producentů mobilních telefonů, u Tesly se ale něco podobného očekávat nedá.
Dalším příkladem je srovnání s Amazonem, jehož akcie rovněž posílily za dva roky ze 780 na 2 000 USD. Podobně namístě by ale pak mělo být i varování, vždyť Amazon má za sebou na burze také propad o 90 %.
Srovnávat mohou fanoušci rychlých růstů třeba i s bitcoinem.
3. Šťastlivci
Pak také existují šťastlivci, kteří Tesle věřili i loni před koncem roku a koupili akcie za 200 USD a méně. Jacob Canfield tvrdí, že patří mezi ně, tak mu věřme. I to, že titul již třikrát téměř prodal, ale raději namísto toho kupil put opce a v pondělí jeho zisk činil už 550 000 USD. Gratulace (a to i za to, že si uvědomuje, že jde v posledních dnech o euforickou bublinu).
A takhle nějak se nyní radují ti, kteří patří do stejné skupiny jako Canfield.
4. Smolaři
Je jistě hodně těch, kteří měli akcie Tesly, ale prodali je, protože jim nepřipadaly jako velké terno. Mezi nimi byl také Saudi Arabia Public Investment Fund, který prodal téměř všechny akcie Tesly na konci loňského roku. Koncem třetího čtvrtletí držel 8,2 milionu akcií, na začátku letošního pouze 39 tisíc. Hodně špatné načasování.
A ještě jeden příklad za všechny, které nyní trápí ztrátový SHORT akcií Tesly.
5. Vtipálci
A jestli vám to doteď nepřišlo dost zábavné, tak nakonec pár vtipů. Proč Tesla na burze posiluje? No přece díky fundamentům. U firmy, která za rok prodělá 862 milionů USD a za téměř dvacet let existence nikdy nezaznamená roční zisk, je to úplně normální.
A takhle nějak vypadá Tesla v porovnání s ostatními velkými automobilkami. Jen není úplně jasné, jestli to autor myslel tak, že je Tesla vyhladí jako dinosaury, nebo že zkrátka spadne k zemi a bouchne.