US MARKETOtevírá za: 9 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bohatnutí společnosti jako cesta k všeobecné spokojenosti? Bohužel ne

V roce 1980 dosahovala v Číně střední délka života 67 let, nyní je to o deset let více. A třeba čínský HDP na obyvatele a spotřeba tamních domácností se mezi roky 1990 a 2005 zečtyřnásobily. Akademiky prudké zlepšování životní úrovně a prodlužování života v Číně dovedlo k otázce, zda spolu s těmito trendy docházelo rovněž k růstu celkové spokojenosti Číňanů.

Carol Graham, Shaojie Zhou a Junyi Zhang ve společné studii došli ke zjištění, že v počátcích ekonomické transformace Číny paradoxně míra spokojenosti lidí spíše klesala a teprve po určitém čase začala přecházet do mírně pozitivního trendu.

To lze podle nich vysvětlit mimo jiné tím, že s hospodářským pokrokem přichází rovněž prohlubování rozdílů mezi chudými a bohatými, respektive bohatými a zbytkem společnosti. "Bohatnutí společnosti mimo jiné přispívá k posouvání finančních cílů. Ti, kdo na začátku chtějí disponovat majetkem v hodnotě sta tisíc dolarů, najednou dospějí k tomu, že k pokrytí svých potřeb a zajištění předpokládané životní úrovně není tato suma dostatečná. A tak to jde stále znovu a frustrace sílí," upozorňuje Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.

"Peníze jsou v určitém ohledu podobné drogám - čím více (si) jich lidé užívají, tím více (si) jich žádají. Život v dostatku je jednoznačně pohodlnější, ani sebevětší objem peněz ale nedokáže sám o sobě lidi učinit šťastnými," pokračuje Carlson a zdůrazňuje, že bez ohledu na hodnotu majetku jsou lidé zpravidla nejšťastnější v dětství, kdy mají život před sebou, a posléze zaznamenávají trend posilování pocitu spokojenosti s koncem pracovní kariéry, kdy těží z životních zkušeností.

Zdroj: Gallup

Zdroj: Gallup

"Pokud si nepřipadáte tak šťastní, jak byste chtěli být, zkuste se méně soustředit na finanční rozměr života. Samozřejmě, každý by chtěl být finančně nezávislý, je ale dobré si stále připomínat, že peníze je nutné vnímat jako nástroj, ne jako cíl. Soustřeďte se na vše pozitivní, co se ve vašem životě děje, a věnujte méně pozornosti tomu špatnému. Úkol to není jednoduchý, pokud se ale touto radou budete řídit, budou vaše prožitky a pocity spokojenosti mnohem intenzivnější," dodává Carlson.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

PenízePsychologieÚspěch
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa