Komerční nemovitosti: Strategie pro různé typy investorů
|

Komerční nemovitosti: Strategie pro různé typy investorů

Nemovitosti jsou jednou z tradičních alternativních investic, s jejichž pomocí lze diverzifikovat klasická portfolia postavená na akciích a dluhopisech. Vedle rezidenčních realit se stále častěji do hledáčku investorů dostávají komerční stavby. Pro různé typy investorů jsou ale vhodné jiné nemovitosti.

Nemovitosti Realitní trh Investiční tipy Komerční reality Výhled na rok 2020 Investiční alternativy

Core+

Investoři se strategií Core+, akceptující riziko na nízké až mírné úrovni, by se měli zaměřit na průmyslové nemovitosti na hlavních německých logistických trzích, jako jsou Hamburk nebo oblast povodí Rýna a Mohanu. Tam lze v roce 2020 čekat až 5% růst nájemného.

Core

Investoři se strategií Core, kteří vyhledávají nízkou míru rizika, by měli zvážit možnost rebrandingu již existujících hotelů v portugalských turistických městech, jako jsou Lisabon či Porto, které vykazují rekordní míru obsazenosti. Tento krok totiž spolehlivě vede k růstu ceny za jeden pokoj. Další skvělou příležitostí pro investory hledající bezpečný a dlouhodobě stabilní zdroj příjmů jsou prémiové rezidenční nemovitosti ve Švédsku a ve čtyřech největších nizozemských městech.

Příkladem potenciálních Core investic v České republice jsou prémiové kanceláře v Praze, především nově postavené moderní administrativní komplexy v těsné blízkosti zastávek metra. Vysokou poptávku po kancelářích podporuje velice nízká míra nezaměstnanosti, jež je předpokládána i pro následující roky. Stále omezenější nabídka prostor tlačí na růst nájemného za prémiové kanceláře.

Value-add

Investoři se strategií Value-add, kteří volí vyšší míru rizika, by se měli orientovat na evropské metropole jako Stockholm, Paříž, Lucemburk nebo Lisabon. Ve všech jsou příznivé tržní podmínky podporující vysokou poptávku po kancelářské výstavbě či renovacích, a to jak v nejlepších, tak v okrajovějších lokalitách. Ke zvážení by měly být také vybrané maloobchodní nemovitosti, ale pouze v případě, že se jedná o dominantní obchodní centra v regionu.

Ve městech v zemích jako Česká republika, Dánsko, Nizozemsko či Polsko, kde se výjimečně dobře daří e-commerce, případně kde rychle narůstají objemy on-line transakcí, jsou stále vzácnější kvalitní logistické nemovitosti. To bude nadále vytvářet tlak na zvyšování nájmů. Otevírá se tak další atraktivní příležitost pro investory hledající přidanou hodnotu.

V České republice jsou příkladem možných Value-add investic mimo jiné průmyslové nemovitosti v krajských městech, zejména tam, kde se soustředí regionální centra výroby. Konkrétně třeba ve Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském, Libereckém a Pardubickém kraji, kde je poptávka vysoká, stávající adekvátní nabídka prostor nízká a pozemky pro novou výstavbu vzácné.

Zdroj: Savills