Zlato nikam nemíří

Když vezmeme v úvahu dlouhodobou zlatou rally posledních let, možná bude znít výrok, že se zlato nikam v bližší době neposune, velmi nezvykle. Po zvážení makroekonomických faktorů a zhlédnutí grafu v druhé části článku, pravděpodobně změníte na tento blyštivý kov svůj pohled.
Makroekonomické faktory mluví jasně:
1. QE3 nebude
Alespoň zatím. Soudě podle signálů, jaké vysílal v poslední době šéf Fedu Ben Bernanke, o dalším tištění peněz neuvažuje:
žádné další kolo kvantitativního uvolňování neohlásil;
USA sice nevykazují žádné závratné tempo růstu, ale mírné zlepšování je patrné;
Bernanke by byl nyní radši, aby kroky podnikl Washington místo Fedu.
2. Peníze nechce tisknout ani ECB
ECB se dlouhodobě staví odmítavě k tomu, že by mohly být dluhové problémy zemí PIIGS řešeny tištěním peněz.
3. Zlato není bezpečným přístavem
Pokud by zlato skutečně představovalo bezpečnou investici, neklesala by jeho cena ve dnech, kdy trhy ovládá nejistota a strach.
4. Dolar je zatím silný
Na rozdíl od období druhé vlny kvantitativního uvolňování, kdy dolar ztrácel na hodnotě, je americká měna poměrně silná, a proto může hrát roli bezpečného přístavu.
Aktuální cenu zlata sledujte zde
Korelace se švýcarským frankem
Na dlouhodobém grafu švýcarského franku představuje červená linie (1) už přes 30 let úroveň rezistence. Pokaždé od roku 1980, když švýcarský frank prorazil tuto hranici, zlato změnilo trend a následovala pozvolná sestupná fáze.
V současné době po více než 15 letech opět švýcarský frank atakoval rezistenci (1) a zároveň se i zlato dostalo ke své dlouhodobé úrovni rezistence (2). Tento okamžik spojují červené šipky (3).
Čeká tedy zlato bod zvratu a sestupný trend? Zkušenosti z historie to naznačují.
Zdroj: TheArmoTrader
Aktuality
