Válka je daleko, cena ropy roste především kvůli nízkým zásobám

Ve svém březnovém reportu International Energy Agency (IEA), která čítá 28 členských zemí z OECD, argumentuje, že je růst ceny ropy na světových trzích primárně funkcí snižujících se zásob a rezervní kapacity, zvláště pak zásob černého zlata v absolutním vyjádření v oblasti Evropy a Asijsko-Pacifického regionu.
Toto evidentní zhoršování fundamentální situace probíhá od poloviny roku 2010. Nyní je navíc spojené s nabídkovými šoky v souvislosti s geopolitickou situací.
Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury
Podle agentury je důležité se dívat nejen na ukazatel pokrytí budoucí poptávky (například populární "forward demand cover" v jednotkách dnů), ale hlavně na ukazatel absolutní hodnoty zásob v barelech.
Pojďme se podívat na graf vývoje zásob ropy v OECD v posledních letech, jednak celkově, a jednak podle regiónů. Na pravém grafu je pak vyjádření relativní k 5letému průměru.
Podle IEA se rovněž v médiích a na trhu z důvodu íránského problému věnuje málo pozornosti situaci v Jižním Súdánu, Sýrii a Jemenu. Zde se jedná o nezanetbatelné produkční výpadky ve výši 0,75 milionu barelů za den, což představuje kolem 30 % exportu Íránu!
A kolem tohoto čísla se pohybuje také očekávaný výpadek v exportech Íránu od druhé poloviny roku, konkrétně pak do 1 milionu barelů ropy za den. Kupující budou navíc íránskou ropu dvakrát vážit, zda porušit sankce poté, co USA v podstatě učinila nelegálním obchodovat s íránskými bankami, a dojde i proto zřejmě k silnějšímu omezení nákupů a hledání ropy jinde. Podle stavu zásob to rozhodně nebude jednoduchá záležitost.
Nedávno jsem psal o možném řešení, respektive "neřešení" problému pomocí zásahu do strategických rezerv. Určitá snaha toto učinit se projevila minulý týden ze strany USA a Velké Británie. Nicméně britský premiér David Cameron před týdnem v New Yorku uvedl, že nedošlo k dohodě s americkým prezidentem Obamou. Totéž potvrdil mluvčí Bíleho Domu.
I tak spekulace, že dojde k uvolnění strategických rezerv, vedla v posledním průzkumu analytiků podle agentury Bloomberg News k odhadu poklesu ceny černého zlata v tomto týdnu. V delším období, tedy možná již ve druhém kvartálu, je však pravděpodobné, že se cena severomořského Brentu dostane na psychologických 130 USD za barel i výše. Tak uvidíme.