(Stále) drahá ropa

Poté, co americký úřad EIA minulý týden zveřejnil svou každotýdenní zprávu o stavu zásob ropy v USA (kterážto vyzněla tentokrát oproti růstovým odhadům směrem k poklesu), cena ropy Brent vzrostla zhruba o procento na necelých 77 USD za barel. Drží se tak na dohled letošních maxim okolo 80 USD, upozorňuje analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Krátkodobé změny zásob, stejně jako pohyby cen samotné suroviny, samozřejmě nejsou příliš významné, důležitější je celkový trend. Cena ropy Brent v květnu jako kdyby narazila na strop okolo 80 USD za barel a od té doby celkově lehce klesá (OPEC a Rusko zmínily zvýšení produkce, zásoby v USA se zdály větší, investoři se báli dopadu problémů Turecka a podobně).
Cena ropy Brent (v USD za barel)
Je však potřeba přiznat, že ceny jen mírně pod 80 USD za barel jsou zřetelně nad někdejšími odhady, které hovořily o tom, že by se ceny barelu měly držet zhruba pod 60 USD, což mělo odpovídat produkčním nákladům amerických těžařů z břidlic.
To je ovšem efekt spíše dlouhodobější. V delším období lze tedy přece jen čekat buď pokles cen ropy, nebo alespoň jejich stagnaci (v závislosti na síle nových protiíránských sankcí, pokračování pádu venezuelské těžby a tak dále). Momentálně brání americké těžařské ofenzivě mimo jiné (v učebnicích obvykle neuvažované a snad jen přechodné) potíže s dopravou černého zlata od zdrojů v americkém vnitrozemí ke zpracovatelům.
České ceny pohonných hmot si popsaného přešlapování cen ropy zatím příliš "nevšímají", zatím naopak pokračují v růstu.
Meziroční vývoj cen pohonných hmot v ČR (v procentech)
Zdroj: Česká spořitelna
Aktuality
