Technická analýza: Cena zlata i stříbra je nad 100denním průměrem, útok na rekordy je ale podmíněný

Zlato a stříbro odmazaly v minulém týdnu část ztrát, které utrpěly v týdnu předešlém. Zlato uzavřelo o 2,1 % výše a stříbro si polepšilo o 4 %. Oba kovy se při nedávné korekci zastavily na 100denním průměru, od kterého se odrazily celkem přesvědčivě výše.
Cena zlata se nachází mezi 15denním klouzavým průměrem na straně horní a 100denním klouzavým průměrem na straně spodní. Je možné, že v minulém týdnu se vytvořilo primární dno, a tudíž začal nový primární cyklus. Potvrzení nového cyklu nastane tehdy, pokud se zlatu podaří uzavřít nad 50denním průměrem, který je aktuálně u spotové ceny zlata na hodnotě 1 943 USD za unci. Ideálním potvrzením by byl ale růst ceny nad poslední významnější vrchol, který byl na 1 973 USD. Dokud nedojde k překonání zmiňovaného vrcholu, bude se zlato nacházet v krátkodobém sestupném trendu, jelikož každý cenový vrchol je zatím nižší než ten předchozí.
Dalším povzbudivým argumentem pro možný začátek nového primárního cyklu byla skutečnost, že spotová cena zlata klesla v pondělí 28. září nepatrně pod minimum z 24. září, zatímco cena stříbra se udržela nad minimem 21,66 USD z 24. září, čímž vznikla býčí divergence mezi zlatem a stříbrem. Jestliže oba kovy potvrdí nové primární cykly, je velice pravděpodobný růst ceny zlata na nové historické maximum a také zdražení stříbra nad 30 USD za unci.
Před týdnem jsem upozorňoval na to, že nedávné prodeje zlata a stříbra probíhaly především na derivátové burze COMEX, zatímco na fyzickém trhu se nakupovalo. Nejinak tomu bylo v týdnu minulém. Do největšího stříbrného ETF (SLV) nateklo v uplynulém týdnu monstrózních 14 milionů uncí fyzického stříbra. V kombinaci s dalšími ETF a navýšením zásob skladu burzy COMEX se v minulém týdnu naskladnilo ve všech globálních ETF 22,86 milionu uncí stříbra, což byl 5. nejúspěšnější týden z hlediska akumulace fyzického kovu za posledních 12 měsíců.
Cena zlata v českých korunách dále osciluje okolo 44 000 Kč za unci. Pokud se začne zvedat cena zlata v amerických dolarech, očekávejme, že i cena zlata v korunách nabere severní směr.
Nikdo navíc netuší, co přinesou podzimní volby amerického prezidenta. Nemyslím si, že je finanční trhy nechají bez povšimnutí, a jestliže se začne napětí na globálních trzích zvyšovat (což již indikuje zvyšování marží u jednotlivých brokerských společností), česká koruna nezůstane na současných úrovních.
Při vypuknutí koronavirové krize v březnu oslabila česká měna skokově vůči euru i dolaru o 20 %. Netvrdím, že koruna musí opět takto prudce oslabit, ale jakékoliv oslabení koruny v kombinaci s rostoucí cenou zlata v amerických dolarech by přineslo další růst ceny zlata v českých korunách na nová historická maxima.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.