Technický pohled: Začíná další růstová vlna na trhu s drahými kovy?

Zlato a stříbro navázaly na předchozí růst a v uplynulém týdnu posílily o 1,6 %, respektive 5,9 %. Největší nárůst nastal v pátek, přičemž oba kovy zpevňovaly až do úplného uzavření trhu, což je pro pátek spíše netypické. Lze to chápat jako předzvěst další růstové vlny na trhu s drahými kovy?
V předchozí týdenní zprávě jsem uvedl, že je pravděpodobnost nového primárního cyklu vysoká, což by znamenalo, že ceny kovů mohou nyní růst třeba i několik týdnů, samozřejmě podle toho, jaký by měl tento nový cyklus vývoj. Zatím ale nedošlo k potvrzení, neboť zlato dosud neprorazilo poslední významný vrchol (spotová cena 1 973 USD za unci) a jeho cenový růst se zastavil těsně pod 50denním průměrem. Během příštích dvou týdnů by mělo dojít k rozřešení – buď může pokračovat dosavadní dvouměsíční pokles, nebo se dvojité cenové dno (1 848 USD z 24. září a z 28. září) stane výchozím bodem pro novou rally.
Na trhu se zlatem nastala klasická formace 1-2-3, kterou proslavil známý burzovní obchodník Joe Ross. Tento vzorec (pattern) je obecně známý a považuje se za silnou obchodní formaci, neboť signalizuje obrat trendu. Pointa je v tom, že po delším sestupném nebo růstovém trendu (v tomto konkrétním případě u zlata se jednalo o trend sestupný, kdy cena dosud klesala od 7. srpna do 28. září) nastane nejnižší cena, kterou označuje bod 1. Od bodu 1 cena začne růst a vytvoří vrchol (2), od kterého začne opět klesat, aby se vytvořil bod 3, který je však na vyšší ceně než bod 1. Následně musí do tří dnů nastat proražení vrcholu 2, což v případě zlata nastalo již druhým dnem.
Joe Ross formaci 1-2-3 ještě vylepšil o takzvaný Ross Hook neboli Rossův výběžek (hák). Ten je potvrzením nového trendu, kdy po proražení vrcholu (2) cena dále roste a vytvoří klasický výběžek, od kterého opět koriguje níže, aby jej vzápětí v následujících dnech prorazila výše, a potvrdila tak růstový trend. Na denním grafu ceny zlata se vytvořil Rossův výběžek v pondělí 12. října na 1 933 USD. Jeho proražení by znamenalo další signál pro býky, neboť by současně došlo i ke zlomení 50denního průměru, který se začal zkraje října stáčet nepatrně níže s tím, že pod něj cena 21. září klesla.
Úskalím formace 1-2-3 je to, že může generovat falešné signály na trhu, který se celkově sune do strany. U zlata je diskutabilní, zda se poslední dva měsíce jednalo o pohyb do strany, ale tím, že cena nepatrně klesla pod výběžek z 12. srpna, se nakonec jednalo o dočasný sestupný trend.
Vývoj ceny stříbra byl v uplynulém týdnu v podstatě totožný s vývojem ceny zlata, jen s tím rozdílem, že stříbro přidalo od minima z 24. září již úctyhodných 15 %. Také cena stříbra je vzdálena jen kousek od 50denního průměru, jeho případné proražení výše může kurz katapultovat až do pásma 28-30 USD za unci.
Cena unce zlata v českých korunách nadále osciluje v pásmu 43 000 až 44 000, má nicméně tendenci se spíše mírně zvedat.
Důvod? Česká koruna je vůči euru nejslabší od května, kdy během uzavření ekonomiky skokově oslabila. Vůči dolaru také od konce srpna ztrácí. Proto neočekávejme, že cena zlata v korunách bude v nadcházejícím období korigovat níže, vyhlídky pro korunovou cenu zlata jsou spíše růstové.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.