US MARKETZavírá za: 2 h 28 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Technická analýza: Stříbrná divočina a zlato za nejméně korun od března 2020

Zlato zakončilo uplynulý týden o necelá 2 % níže, cena stříbra klesla o nepatrných 0,9 %. V průběhu týdne ale bylo na trhu se stříbrem pěkně živo – 10 % nahoru a hned 15 % dolů.

Zlato minulý čtvrtek testovalo nejnižší úroveň od konce listopadu, kdy 30. 11. vrcholil rychlý výprodej až k 1 764 USD za unci. Současná slabost zlata není překvapivá, již několikrát jsem uvažoval nad tím, že na trhu má nastat v březnu 2021 (+/- 5 měsíců) 31měsíční cenové dno, které se naposledy vytvořilo v srpnu 2018. Nyní jsme v 30. měsíci od posledního takového dna. Z hlediska analýzy cyklů by bylo optimální, aby zlato "konečně" zlevnilo alespoň nepatrně pod 1 764 USD, a vytvořilo tak nové dno. Tato zpráva ale není o mých přáních, ale o tom, co (u)dělá trh.

Stříbro graf denní v USD

Pokud trh neudrží minimum z konce listopadu, je možný výprodej až do pásma 1 735 až 1 690 USD za unci. V současnosti se však vynořilo na trhu několik konfliktních signálů. Minulý týden nastala nejprve medvědí vnitřně tržní divergence mezi zlatem a stříbrem, kdy stříbro posílilo na 8leté maximum, ale zlato mu nešlo ve stopách. Následně klesla cena zlata na 9týdenní minimum, ale stříbro se udrželo v blízkosti 27 USD za unci, čímž vznikla býčí vnitřně tržní divergence.

Stříbro graf denní v USD

Z technického hlediska stojí za zmínku skutečnost, že poprvé od června 2018 se na trhu se zlatem přiblížil 50denní průměr 200dennímu průměru. Pokud začne 50denní průměr protínat shora průměr 200denní, jedná se o signál, který je technickými obchodníky často vnímán jako prodejní. Říká se mu navíc dramaticky kříž smrti.

Je otázka, zda technicky orientovaní obchodníci začnou zlato prodávat, zejména pak tradeři z kategorie managed money, jejichž LONG pozice jsou již nyní poměrně nízké (čili nehrozí další velká likvidace těchto pozic) a kteří se příliš nehrnou do otevírání nových SHORT pozic.

Pozitivním znamením je solidní poptávka po fyzických kovech, zejména po stříbře. Za poslední týden bylo vloženo do globálních ETF se stříbrem astronomických 68,27 milionu uncí kovu. To je opravdu nebývalé množství.

Globální ETF fondy se stříbrem a stav jejich zásob

Prodejci na "papírovém" trhu byli ovšem agresivnější a dokázali cenu stříbra dočasně zadržet na 30 USD za unci. Potvrzením agresivních prodejů byl poslední COT report (k 2. 2. 2021). "Velká čtyřka" (4 největší obchodníci na prodejní straně) navýšila koncentrované SHORT pozice až na 140 dnů světové produkce stříbra. A jelikož jsou pozice této čtveřice souběžně zahrnuty i v pozicích "Velké osmičky", došlo automaticky i k navýšení těchto pozic, které vzrostly nepatrně nad 180 dnů světové produkce stříbra (v předchozí zprávě šlo o 168 dnů).

Vývoj SHORT pozic vs světová produkce ve dnech

Ani zlato v českých korunách nebylo ušetřeno výprodejů, jeho cena klesla nejníže za 11 měsíců. Na cenu zlata v korunách působí souběžně dva faktory. Koruna je vůči americkému dolaru nejsilnější od začátku roku 2018, což v kombinaci s cenou zlata v dolarech okolo 1 800 USD způsobuje pokles ceny zlata pod 39 000 Kč za unci. Úroveň 38 500 je silnou podporou, pod ní se nachází další silné pásmo v rozmezí 36 500 až 37 500 (zóna tvořená cenovými vrcholy ze září 2019 a ledna 2020 a zahuštěným obchodním pásmem z března 2020).

Zlato graf denní v CZK

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Stojíme na prahu nového komoditního supercyklu?

Stojíme na prahu nového komoditního supercyklu?

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika